Nie trzeba spowiadać się z tych grzechów. Duchowny mówi jasno

Wielu katolików przystępuje do sakramentu spowiedzi przed Bożym Narodzeniem. Okazuje się jednak, że nie ze wszystkich przewinień należy się wyspowiadać. Co można pominąć podczas wizyty w konfesjonale?

Z czego nie trzeba się wyspowiadać? (zdjęcie ilustracyjne)
Z czego nie trzeba się wyspowiadać? (zdjęcie ilustracyjne)
Źródło zdjęć: © East News

Spowiedź jest dla katolików jednym z najważniejszych sakramentów. Według nauczania Kościoła każdy wierzący powinien przystąpić do spowiedzi przynajmniej raz w roku. Wiele osób decyduje się na to właśnie przed świętami Bożego Narodzenia. Nie każdy grzech musi być jednak wyznany podczas sakramentu pokuty. Youtuber, ojciec Adam Szustak w nagraniu na kanale "Langusta na Palmie" zdradził szczegóły.

Nie ze wszystkich grzechów należy się wyspowiadać

Przed przystąpieniem do spowiedzi, katolik powinien zrobić rachunek sumienia, by zastanowić się nad swoimi grzechami. Nie wszyscy jednak wiedzą, że dzielimy je na lekkie oraz ciężkie. To właśnie przede wszystkim z tych drugich należy się wyspowiadać podczas wizyty w konfesjonale.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Grzechy, które nie są grzechami ciężkimi, nie zawsze wymagają wyznania ich przed duchownym.

- Mam wrażenie, że bardzo wiele grzechów, które nie są grzechami ciężkimi, włożyliśmy do worka z napisem "grzechy ciężkie" - zauważył ojciec Adam Szustak.

Podkreślił on bowiem, że grzechy lekkie nie sumują się w ciężkie, co oznacza, że ich wyznanie np. co tydzień nie jest wymagane. Jego zdaniem złe myśli, emocje, pokusy, a nawet rozproszenia podczas modlitwy, które mogą stanowić nieodłączną część życia, również nie muszą być oceniane jako przewinienia wymagające spowiadania się z nich przed duchownym.

Po czym rozpoznać grzech lekki?

Nie ma listy, na której znajdziemy wypisane wszystkie grzechy, z których należy się wyspowiadać. Właśnie dlatego to, czym chcemy podzielić się z duchownym, zależy wyłącznie od naszej interpretacji, a także świadomości.

Warto podkreślić, że o grzechach ciężkich mówi się przede wszystkim wtedy, gdy popełniane są w pełnej świadomości. Zalicza się do nich m.in. zabójstwo, kradzież, cudzołóstwo, a także apostazję.

Grzechy lekkie popełniane są zazwyczaj nieświadomie. Są to np. lenistwo, złość, a nawet drobne kłamstwa.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

© Materiały WP
Źródło artykułu:WP Kobieta
spowiedźboże narodzeniekonfesjonał

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (27)