500+ dla uchodźców z Ukrainy. Kiedy przysługuje im świadczenie?
W maju tego roku ruszą pierwsze wypłaty dla uchodźców z Ukrainy, którzy wnioskowali o tzw. świadczenie 500+ - poinformował ZUS Polską Agencję Prasową. Kiedy ukraińskim uchodźcom przysługuje 500+? Jest jeden kluczowy warunek.
Uchodźcy i uchodźczynie z Ukrainy mają dostęp do świadczenia wychowawczego "Rodzina 500+" na mocy specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. W mocy tej ustawy obywatele Ukrainy oraz ich małżonkowie nieposiadający obywatelstwa ukraińskiego, którzy wjechali do Polski po wybuchu inwazji rosyjskiej mają zagwarantowany legalny pobyt przez 18 miesięcy.
Ustawa gwarantuje także m. in. otrzymanie numeru PESEL i możliwość założenia Profilu Zaufanego uchodźcom, podjęcie pracy, dostęp do opieki zdrowotnej, a także dostęp do świadczeń z ZUS.
500+ dla uchodźców z Ukrainy. Kto może złożyć wniosek?
Jak informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, wnioskować o świadczenie "Rodzina 500+" mogą obywatele Ukrainy lub ich małżonkowie, którzy przebywają w Polsce legalnie, są rodzicami lub opiekunami tymczasowymi dziecka do 18. roku życia, które ma ukraińskie obywatelstwo i przybyło do Polski po 23 lutego 2022 roku na skutek działań wojennych.
500+ dostępne jest także dla osób, które są rodzicami lub opiekunami tymczasowymi dziecka urodzonego w Polsce przez obywatelkę Ukrainy, której pobyt w Polsce jest legalny. Przysługuje ono również obywatelom innego państwa, którzy sprawują opiekę nad dzieckiem z ukraińskim obywatelstwem, przybyłym do Polski po 23 lutego 2022 roku.
Czytaj także: Jak zapewnić bezpieczeństwo ukraińskim kobietom? "Czasem treść ogłoszeń nie pozostawia wątpliwości"
Co ze świadczeniem 500+, gdy uchodźcy wracają do kraju?
Według informacji podanych na stronie ZUS-u, świadczenie przysługuje od miesiąca, w którym został złożony wniosek do końca okresu świadczeniowego, w którym wypłacane jest 500+.
"500+ przysługuje tylko przez okres, gdy Ty i dziecko przebywacie w Polsce" - czytamy na stronie ZUS-u. Warunkiem otrzymywania świadczenia jest więc pobyt na terenie kraju.
Potwierdził to także na Twitterze Państwowy Instytut Badawczy NASK, który zajmuje się weryfikacją informacji pojawiających się w sieci.
Jak czytamy, eksperci zaobserwowali "zwiększoną ilość informacji na temat pobierania w Polsce świadczeń rodzinnych przez uchodźców, a następnie ich powrotu na Ukrainę".
"Odpowiednie organy państwowe weryfikują ustalone warunki otrzymywania świadczeń" - podkreślili administratorzy profilu. Wyjazd obywatela Ukrainy z Polski na okres powyżej jednego miesiąca "pozbawia go prawa do legalnego pobytu, a w konsekwencji również utratę prawa do świadczeń rodzinnych".
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl
Specjalistka punktuje problemy specustawy ws. uchodźców. "Diabeł tkwi w szczegółach"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl