500 plus dla małżeństw. Taki warunek trzeba będzie spełnić

500 plus dla małżeństw. Taki warunek trzeba będzie spełnić

Petycja w sprawie projektu "małżeństwo plus" wpłynęła do Sejmu
Petycja w sprawie projektu "małżeństwo plus" wpłynęła do Sejmu
Źródło zdjęć: © Adobe | Kamil Zajaczkowski
08.12.2022 10:10, aktualizacja: 08.12.2022 10:32

"Małżeństwo plus", nazywane też programem 500+ dla małżeństw, to nowe świadczenie finansowe. Ma być jednak dostępne dla par, które spełniają określone warunki. Petycja już pojawiła się w Sejmie.

Po dwóch latach powraca pomysł świadczeń finansowych dla małżeństw. Projekt przygotowany przez obywateli w formie petycji trafił do Sejmu. Komu dokładnie będą przysługiwać dodatkowe świadczenia, jeżeli zostanie przyjęty? Znana jest lista warunków.

Małżeństwo plus. Oto co zakłada projekt

Projektowi obywatelskiej ustawy ma już przyglądać się Sejm. Jeżeli posłowie nie odrzucą projektu, trafi on do komisji sejmowych, gdzie będzie czytany, a następnie poddany głosowaniu w Sejmie. Autorzy petycji mieli zauważyć, że 13. i 14. emerytura nie jest wystarczającym wsparciem dla polskich seniorów.

"Zwracamy się z apelem do Wysokiej Izby o uchwalenie ustawy Małżeństwo+. Medal za długoletnie pożycie, który został ustanowiony przed laty, jest pięknym uhonorowaniem dotrzymywania przysięgi małżeńskiej, ale nie pomoże w trudnych chwilach. (…) Oprócz chwil wzniosłych jest proza życia, a więc opieka nad towarzyszem życia, którą małżonkowie świadczą sobie wzajemnie" - brzmi fragment petycji.

Wedle informacji dostępnych w sieci projekt zakłada, że ze wsparcia finansowego będą mogły skorzystać małżeństwa, których staż wynosi ponad 50 lat.

Petycja ratunkiem dla polskich małżeństw?

Autorzy petycji twierdzą, że dodatkowe świadczenie dla małżeństw z długim stażem może zachęcić Polaków do brania ślubów i jednocześnie zniechęcić do rozwodów. Coraz mniej polskich par decyduje się na sformalizowanie związku.

"Gazeta Krakowska", powołując się na dane Głównego Urzędu Statystycznego, podaje, że w 2019 roku w Polsce zawarto 185 tysięcy małżeństw. Zaledwie rok później - już tylko 145 tysięcy. To najmniej od 30 lat. Liczba rozwodów w Polsce również uległa zmianie, jest ich coraz więcej. Zaledwie w drugim półroczu 2021 roku do sądów wpłynęło aż 38 662 tysięcy pozwów w tej sprawie.

Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (122)
Zobacz także