Trwa ładowanie...
emerytura
SPP
26-11-2022 10:09

Prawie pięć tys. zł dożywotnio dla emerytów. Trzeba spełnić jeden warunek

Emerytom wypłacane jest świadczenie w wysokości 4944,70 zł brutto. Raz przyznane nie ulega zmianie i wpływa na konto świadczeniobiorcy dożywotnie. Nie każdy może liczyć na dodatkowe wsparcie finansowe. Warunkiem otrzymania specjalnej emerytury jest wiek osoby, która się o nią ubiega.

Emeryturę honorową można pobierać pod jednym warunkiemEmeryturę honorową można pobierać pod jednym warunkiemŹródło: Adobe Stock
d12ayno
d12ayno

Honorowa emerytura to dodatkowe świadczenie, które jest niezmienne i dożywotnie. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca je do końca życia w tej samej wysokości. Aby je otrzymać, należy spełnić jeden ważny warunek. Trzeba mieć ukończone 100 lat. Emerytom w tym wieku należy się składka o wysokości niemal pięciu tys. zł brutto.

Dożywotnia emerytura honorowa

Specjalna emerytura zostanie przyznana stulatkom, a jej wartość nie ulegnie zmianie. Od 1 marca 2022 r. do końca lutego 2023 r. świadczenie to będzie wynosić 4944,79 zł brutto i jest równe kwocie bazowej. Emerytura honorowa wypłacana jest z urzędu raz w miesiącu wraz z emeryturą lub rentą interesanta. Początkiem wypłacania świadczenia jest miesiąc, w którym wypadają urodziny stulatka.

d12ayno

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Emerytury 2022. Czy inflacja zmniejszy podwyżki? Ekspert podlicza

Seniorzy kończący 90 lat często zastanawiają się, czy im również należy się emerytura honorowa. Kilka lat temu zrodził się pomysł, aby stworzyć świadczenie dla osób, które jeszcze nie skończyły 100 lat. Nie zostało ono jednak zatwierdzone przez rząd. Na ten moment nie planuje się wprowadzenia dodatku dla młodszych emerytów.

Emerytura honorowa nie tylko w ZUS-ie. Kto jeszcze wypłaca świadczenie?

Premię może również otrzymać osoba, która nie pobiera świadczenia emerytalno-rentowego, ale wówczas niezbędne jest złożenie wniosku w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Stulatkowie zarejestrowani w ZUS-ie nie muszą składać żadnych dodatkowych dokumentów do urzędu. Jak podał rzecznik ZUS, Paweł Żebrowski, obecnie świadczenia honorowe pobiera 2689 osób.

d12ayno

Nie tylko ZUS wypłaca swoim emerytom i rencistom świadczenie honorowe, kiedy ukończą 100 lat. Wypłaty realizowane są także przez KRUS i resortowe zakłady emerytalne: MSWiA i MON. Dodatki dla najstarszych seniorów zaczęto wypłacać w latach 70. XX wieku na mocy rozporządzenia Ministerstwa Pracy. Na początku honorową premię otrzymywało zaledwie 500 osób.

Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d12ayno
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d12ayno