6 chorób, które mogą zrujnować życie seksualne
Seks nie należy do rzeczy, o których myśli się w pierwszej kolejności w przypadku problemów ze zdrowiem. Warto jednak wiedzieć, które choroby wpływają na pogorszenie życia seksualnego.
Problemy z seksem są częstym problemem towarzyszącym cukrzycy i powikłaniom, m.in. miażdżycowym, do których prowadzi.
W przypadku mężczyzn najczęstszy objaw, to zaburzenia erekcji (statystyki pokazują, że nawet 60-70 proc. mężczyzn chorych na cukrzycę ma z tym problem) lub wytrysku.
U kobiet z kolei występuje brak podniecenia i trudności w osiągnięciu orgazmu. Choć brak ochoty na zbliżenie może być również skutkiem stanów zapalnych pochwy lub pęcherza moczowego, które w przypadku cukrzycy zdarzają się częściej. Nie bez znaczenia jest także sam proces leczenia, często powodujący takie dolegliwości jak ból głowy, senność, zmęczenie, czy poczucie spadku własnej atrakcyjności fizycznej.
Warto wiedzieć, że problemy związane z życiem seksualnym mogą wystąpić zarówno w czasie trwania choroby, ale mogą być także pierwszym jej objawem.
Agnieszka Majewska/(gabi), kobieta.wp.pl
Depresja
Aby cieszyć się udanym życiem intymnym, niezbędne jest pożądanie, które "rodzi się" w mózgu. Jeśli więc nie działa on prawidłowo, szwankować może także popęd seksualny. Tak jest w przypadku chorych na depresję. Badania wskazują na to, że aż u ok. 70 procent osób z depresją mogą pojawić się problemy związane z życiem seksualnym.
Często jest to samonapędzający się mechanizm. Z jednej strony ochotę na seks odbiera smutek, poczucie beznadziei, bezsenność. Z drugiej zaś strony, spadek libido i problemy z osiągnięciem orgazmu czy podniecenia także prowadzą do obniżenia nastroju i innych objawów depresji. U kobiet najczęściej występują problemy z wywołaniem podniecenia, suchość pochwy, trudności z osiągnięciem orgazmu, brak przyjemności z seksu. Również niektóre leki przeciwdepresyjne obniżają ochotę na seks i zmniejszają podniecenie.
Endometrioza
Dotyka od 7 do 15 procent miesiączkujących pań. Dochodzi do niej, kiedy błona śluzowa macicy narasta w nieodpowiednim miejscu, najczęściej na jajnikach, jajowodach, a nawet na pęcherzu moczowym czy w pochwie.
Pomimo że endometrioza wywołuje ogromny ból, kobiety często nie są świadome, że jego przyczyną jest choroba. Zaniepokoić powinny przede wszystkim bolesne miesiączki, ale także sprawiające ból stosunki płciowe. Z badań przeprowadzonych przez Bayer Schering Polska wynika, że aż 75 proc. chorych kobiet przyznało, że stosunek jest dla nich bolesny. Właśnie z tego powodu endometrioza (szacuje się, że może ona dotyczyć nawet co 10. Polki) często prowadzi do problemów z osiągnięciem orgazmu, a w konsekwencji do unikania bolesnych zbliżeń.
Choroby tarczycy
Tarczyca, niewielki gruczoł kształtem przypominający nieco motyla, odgrywa w organizmie niezwykle ważną rolę. Reguluje procesy metaboliczne organizmu, odpowiadając m.in. za tempo przemiany materii i temperaturę ciała.
Okazuje się jednak, że tarczyca może mieć także dużo wspólnego z zaburzeniami związanymi z seksem. Są one zauważalne zarówno przy niedoczynności, jak i nadczynności tego gruczołu, a także przy chorobie Hashimoto, czyli przewlekłym zapaleniu tarczycy.
W przypadku niedoczynności tarczycy (dochodzi do niej, gdy gruczoł produkuje zbyt mało hormonów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu), kobiety, których problemy z tarczycą dotykają ok. dziesięciu razy częściej niż mężczyzn, skarżą się na spadek libido. Przy nadczynności, gdy hormonów produkowanych przez tarczycę jest zbyt dużo, częściej występują problemy z osiągnięciem orgazmu i uzyskaniem przyjemności ze zbliżenia.
Bezdech senny
Obturacyjny bezdech senny jest chorobą, która częściej dotyka mężczyzn niż kobiety. To one jednak często odczuwają dolegliwości związane z występowaniem tego schorzenia u partnera. I nie chodzi tylko o chrapanie, ale także o spadek jego zainteresowania seksem.
Choć nie jest to objaw charakterystyczny (wywoływać mogą go także inne choroby czy problemy życiowe), może, zwłaszcza w połączeniu z innymi symptomami bezdechu sennego, ułatwić postawienie diagnozy przez lekarza. To niezwykle istotne, ponieważ bezdech senny, podczas którego dochodzi do zatrzymania oddechu na 10 sekund lub dłużej, powoduje niedostateczne natlenienie organizmu, co może prowadzić do porannego bólu głowy, niewyspania, rozdrażnienia, a w konsekwencji także do poważnych chorób, m.in. nadciśnienia, zaburzeń rytmu serca czy problemów z układem krążenia.
Bezdech senny bywa także przyczyną problemów z erekcją i wspomnianego już spadku zainteresowania seksem.
Anemia
Niedokrwistość spowodowana niedoborem żelaza, także może prowadzić do zaburzeń związanych z życiem seksualnym. Jej głównym objawem jest osłabienie i nieustępujące nawet pomimo długiego odpoczynku zmęczenie. Powoduje ono spadek ochoty do wykonywania nawet podstawowych czynności związanych z codziennym życiem, w tym także do zbliżeń intymnych.
Choć anemia znacznie częściej dotyka kobiety, nie oznacza to jednak, że nie mogą na nią zapaść mężczyźni. Zauważono, że w ich przypadku, niedobór żelaza we krwi objawia się obniżonym popędem seksualnym i problemy z erekcją.
Dobra wiadomość jest taka, że w porównaniu z innymi schorzeniami, niedokrwistość jest stosunkowo łatwa do skorygowania, choć oczywiście trzeba pamiętać, że w przypadku jej wystąpienia, do uzupełnienia niedoborów żelaza nie wystarczy jedynie zmiana sposobu odżywiania. Konieczna jest pomoc specjalisty, który przepisze odpowiednie leki. Nie zmienia to jednak faktu, że codzienną dietę należy wzbogacić o produkty bogate w żelazo: chude czerwone mięso, drób, jaja, orzechy, rośliny strączkowe, produkty pełnoziarniste, zielone warzywa liściaste, suszone owoce, głównie morele, śliwki, rodzynki.
Agnieszka Majewska/(gabi), kobieta.wp.pl