Fitness6 faktów o zdrowiu kobiety

6 faktów o zdrowiu kobiety

6 faktów o zdrowiu kobiety

Skąd u kobiet umiejętność określania czyjegoś nastroju na podstawie zapachu, czemu gorzej niż mężczyźni znoszą alkohol i dlaczego znacznie częściej płaczą? O psychologicznych różnicach między płciami powiedziano już wiele. Sporo odmiennych cech można jednak odkryć nie skupiając się na mózgu, lecz na innych czynnikach biologicznych. Oto kilka z faktów, które każda kobieta powinna wiedzieć o swoim zdrowiu.

Skąd u kobiet umiejętność określania czyjegoś nastroju na podstawie zapachu, czemu gorzej niż mężczyźni znoszą alkohol i dlaczego znacznie częściej płaczą? O psychologicznych różnicach między płciami powiedziano już wiele. Sporo odmiennych cech można jednak odkryć nie skupiając się na mózgu, lecz na innych czynnikach biologicznych. Oto kilka faktów, które każda kobieta powinna wiedzieć o swoim zdrowiu.

Według dr. Williama H. Freya, panie płaczą prawie czterokrotnie częściej niż mężczyźni. Z jednej strony odpowiedzialne są za to społeczne normy, gdyż uznajemy, że pochlipująca kobieta jest bardziej do przyjęcia niż rozklejający się mężczyzna. Frey twierdzi jednak, że o tym, iż panie płaczą częściej, decydują czynniki biologiczne.

Gruczoły łzowe kobiet na poziomie komórkowym różnią się anatomicznie od tych, występujących u mężczyzn. Wielu specjalistów uważa, że są większe i właśnie to sprawia, że paniom łatwiej przychodzi płacz. Frey dodaje, że także prolaktyna (hormon odgrywający sporą rolę w laktacji) reguluje rozwój gruczołów łzowych i wpływa na produkcję łez. Już młode kobiety mają o 50-60 procent wyższy poziom prolaktyny w organizmie niż mężczyźni.

Tekst: Izabela O'Sullivan. Na podst. huffingtonpost.com (io/pho)

1 / 5

Znakomicie rozwinięty węch

Obraz
© 123RF

Nie można powiedzieć, że kobiety mają lepiej rozwinięty zmysł powonienia niż mężczyźni, ale panie na pewno są lepsze w rozpoznawaniu różnych zapachów. Dr Pamela Dalton, badaczka węchu z Monell Chemical Senses Center w Filadelfii twierdzi, że szczególnie matki dorastających dzieci mają niesamowitą zdolność wyczuwania znajomych woni, nawet jeśli występują w bardzo niskim stężeniu.

Jeśli przez miesiąc dany zapach występował w ich otoczeniu, będą w stanie rozpoznać go nawet przy jednej tysięcznej normalnego stężenia. Dalton przypuszcza, że ma to związek z poziomem hormonów w organizmie, gdyż kobiety po menopauzie, a także kilkuletnie dziewczynki nie wykazywały takiej samej wrażliwości na zapachy. Sprawność w rozpoznawaniu woni ma także swoje funkcjonalne przełożenie. Panie potrafią na podstawie koszuli, którą po całym dniu zdjął ich partner, określić, czy miał stresujący dzień.

2 / 5

Gorzej znoszą alkohol

Obraz
© 123RF

To prawda i wcale nie wiąże się z większą masą ciała u panów. Żołądki kobiet produkują mniej enzymów, które rozkładają etanol. Dlatego po wypiciu takiej samej ilości alkoholu, kobiety mają jego wyższe stężenie we krwi. Dodatkowo, organizm pań zawiera mniej wody, która rozcieńcza alkohol. To stąd szybciej niż u mężczyzn występujące wirowanie w głowie, a następnego dnia suchość w ustach i ból głowy.

3 / 5

Z wiekiem seks staje się trudniejszy?

Obraz
© 123RF

Estrogen powoduje zgrubienie tkanki pochwy i utworzenie wielu maleńkich zakładek. Nadają one waginie większą elastyczność, co pomaga podczas stosunki i porodu. U kobiet, które urodziły dziecko, karmią piersią lub przechodzą menopauzę, fałdki wygładzają się, a tkanka pochwy staje się cieńsza i bardziej sucha. To jeden z powodów, dla których kobiety w tych okresach życia mogą odczuwać dyskomfort w trakcie współżycia.

4 / 5

Naprawdę boli?

Obraz
© 123RF

Kilka miesięcy temu przeprowadzono badanie, które pokazywało, że jeśli kobiety i mężczyźni cierpią na te same schorzenia, to zwykle panie bardziej uskarżają się na większy ból. Naukowcy z Uniwersytetu Stanford stwierdzili, że silniej go odczuwają. Może mieć to związek z ich gospodarką hormonalną, ale zapewne nie bez znaczenia są też utrwalane przez lata stereotypy, nie pozwalające mężczyznom przyznać się do słabości.

Wcześniejsze eksperymenty dowodziły, że produkowane w organizmie kobiet estrogeny stanowią naturalny środek przeciwbólowy. Kiedy jednak poziom tych hormonów spada podczas określonych części cyklu i po porodzie, system przestaje działać, przez co kobiety odczuwają ból znacznie intensywniej.

5 / 5

Skąd obsesja na punkcie karmelowych kozaków?

Obraz
© 123RF

Gen, odpowiedzialny za postrzeganie przez ludzi koloru czerwonego, można znaleźć jedynie w chromosomie X. Mężczyźni zwykle posiadają jego mutacje, które umożliwiają im rozróżnianie pomiędzy barwą czerwoną a zieloną.

Naukowcy odkryli jednak ostatnio, że połączenie normalnego genu z chromosomu X i zmutowanego z innego (które zdarza się u około 40 procent kobiet), zwiększa umiejętność rozpoznawania szerszej gamy odcieni w obrębie barw czerwono-pomarańczowych. Jak dowodzą wyniki badań, opublikowanych w "American Journal of Human Genetics", cecha ta występuje tylko u pań. Wyjaśnia to, dlaczego w ich oczach karmelowe kozaki tak mocno różnią się od tych brązowych.

Tekst: Izabela O'Sullivan. Na podst. huffingtonpost.com (io/pho)

bólmenopauzazdrowie kobiety

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (6)