Czy węglowodany można jeść po godzinie 17? Czy zbyt dużo słodyczy w diecie prowadzi do cukrzycy? Jak bardzo naszej figurze szkodzi nocne podjadanie? Oto największe mity o odchudzaniu - jeśli chcesz schudnąć, musisz przestać w nie wierzyć!
Czy węglowodany można jeść po godzinie 17? Czy zbyt dużo słodyczy w diecie prowadzi do cukrzycy? Jak bardzo naszej figurze szkodzi nocne podjadanie? Oto największe mity o odchudzaniu - jeśli chcesz schudnąć, musisz przestać w nie wierzyć!
Nie ma wątpliwości, że regularna aktywność fizyczna jest jednym z najważniejszych czynników, które wpływają na prawidłową wagę. Jednak sam sport to za mało - kluczowe jest zdrowe odżywanie. Pozytywne efekty ćwiczeń mogą zostać zniwelowane przez złą dietę. Zbyt dużo fast foodów i alkoholu w naszym jadłospisie może prowadzić do problemów zdrowotnych, takich, jak wysokie stężenie cukru we krwi czy podwyższony poziom cholesterolu. To nie wszystko - potrzeba naprawdę intensywnego treningu, żeby spalić zbędne kalorie. Jeśli np. pozwolisz sobie na batona, musisz zafundować sobie... 75-minutowy marsz.
Na podst. bodyandsoul.com.au (pho/sr)
Zero węglowodanów po godzinie 17-tej
Mimo tego, że węglowodany dostarczają naszemu organizmowi paliwa, dzięki któremu możemy funkcjonować, to spożywanie ich w zbyt dużej ilości może uniemożliwiać walkę ze zbędnymi kilogramami. Nie ma znaczenia, o jakiej porze spożywasz węglowodany. Chodzi tylko o ich nadmiar, który prowadzi do przyrostu wagi, z którym potem tak trudno walczyć.
Nocne podjadanie prowadzi do otyłości
Mit o szkodliwości nocnego podjadania opiera się bardziej na konwencjonalnej mądrości niż badaniach naukowych. Badania wielokrotnie dowodziły tego, że to nie pora jedzenia wpływa na przyrost nadprogramowych kilogramów, ale to, co i w jakich ilościach spożywamy.
Jedyne niebezpieczeństwo nocnego jedzenia polega na tym, że przez to opuszczamy posiłki w ciągu dnia. Badania pokazują też, że ludzie, którzy jedzą porządne śniadania są mniej narażeni na nadwagę. Powodem może być to, że jedzenie porannego posiłku pomaga regulować apetyt w ciągu dnia.
Podsumowując: nocą twój organizm nie przetwarza jedzenia inaczej niż w ciągu dnia. Obżarstwo prowadzi do nadwagi niezależnie od pory dnia.
Jedzenie 6 posiłków dziennie jest lepsze niż jedzenie 3
Badania naukowe wielokrotnie dowodziły, że lepiej jeść mało i często niż rzadko i dużo. Rozłożenie jedzenia na sześć lub więcej porcji w ciągu dnia reguluje przemianę materii i likwiduje uciążliwe "ssanie" między posiłkami. Z pewnością jest więc zdrowsze, ale czy pomaga schudnąć?
Według ostatnich doniesień naukowców, częstotliwość spożywania posiłków nie ma znaczącego wpływu na przemianę materii i wagę. Liczy się tylko łączna ilość jedzenia, którą dostarczymy organizmowi w ciągu dnia. Jeśli jemy regularnie, nie ma większego znaczenia, czy będą to trzy posiłki czy pięć.
Jem suplementy, więc jestem zdrowa
To wielki mit. Nawet najlepiej zbilansowane suplementy nie zastąpią prawidłowej diety. Mogą one działać wspomagająco, ale witaminy i składniki mineralne w nich zawarte, nigdy nie będą przyswajalne tak dobrze jak te, które występują naturalnie w jedzeniu. Jeśli dbasz o wagę, musisz zadbać przede wszystkim o zdrowy jadłospis.
Istnieją jednak pewne grupy ludzi, którzy potrzebują suplementów. Są to kobiety w ciąży i karmiące piersią, niektórzy wegetarianie, osoby starsze i te z rozpoznaną niedokrwistością czy nietolerancją laktozy.
Dużo cukru w diecie prowadzi do cukrzycy
To nieprawda. Przekonanie, że nadmiar słodyczy bezpośrednio powoduje cukrzycę, jest bardzo rozpowszechnione. Tymczasem ryzyko rozwoju cukrzycy zwiększają nadprogramowe kilogramy.
Pamiętajmy jednak, że dieta bogata w węglowodany i tłuszcze przyczynia się z kolei do zwiększenia masy ciała. Uważajmy więc na pokarmy bogate w cukry: nie tylko słodycze, ale także słodzone napoje.