6 powodów, dla których twój maluch powinien mieć rowerek biegowy

6 powodów, dla których twój maluch powinien mieć rowerek biegowy

Rowerek biegowy to dla dziecka świetna nauka poprzez zabawę.
Rowerek biegowy to dla dziecka świetna nauka poprzez zabawę.
Źródło zdjęć: © Unsplash | Jordan Sanchez
13.07.2022 13:19

Czy warto kupić dziecku rowerek biegowy i jak dokonać dobrego wyboru? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania i rozwiać wszelkie wasze wątpliwości.

Rowerek biegowy to rowerek bez pedałów. Dziecko siedząc na siodełku, odpycha się od podłoża stopami i kręcąc samodzielnie kierownicą, decyduje o tym, gdzie jedzie. Ten genialny wynalazek zdobył ogromną popularność wśród rodziców małych dzieci. Można odnieść wrażenie, że każdy maluch ma taki sprzęt. Część rodziców może kupić biegówkę ze względu na modę i fakt, że dziecko sąsiada też taką ma, nie zdając sobie sprawy, że jazda na rowerku biegowym to dla dziecka nie tylko zabawa, ale i cenny trening szalenie ważnych umiejętności.

Jazda na rowerku biegowym to dla dziecka:

·      trening równowagi

·      praca nad koordynacją wzrokowo ruchową,

·      nauka przewidywania swoich działań,

·      nauka samodzielności,

·      poczucie sprawczości,

·      dobry trening przed jazdą na tradycyjnym rowerze.

Odpowiedni rowerek, czyli jaki?

Odpowiedni rowerek jest przede wszystkim dopasowany do wzrostu dziecka. Maluch siedząc na siodełku, powinien mieć stopy płasko przylegające do podłoża, kolana i biodra delikatnie ugięte, plecy proste. Jeśli dziecko chcąc oprzeć stopy o podłoże, musi przechylić się na jedną ze stron, to oznacza, że rowek jest dla niego za duży.

Przydatną funkcją jest regulacja wysokości siodełka i kierownicy. Dzięki temu rowerek może rosnąc razem z dzieckiem. Poza tym przy zakupie zwróć uwagę na wagę rowerka. Nie może być za duża. Biorąc pod uwagę, że dziecko uczące się na nim jeździć waży ok. 14 kg, rowerek nie powinien ważyć więcej niż 4 kg. To ważne, bo im lżejszy rowerek, tym łatwiej na mim jeździć i… tym łatwiej go nosić, a nieraz będziecie musieli go dźwigać ze spacerów, kiedy maluch postanowi, że zakończył swoją jazdę.

Które koła są lepsze – pompowane czy piankowe? To zależy. Piankowe są lżejsze, ale bardziej się ślizgają na trawie, czy wilgotnym asfalcie. Pompowane są cięższe, istnieje ryzyko, że zostaną przebite, ale mają lepszą przyczepność i lepiej radzą sobie na nierównych powierzchniach. Poza tym, jeśli zajdzie taka potrzeba, można spuścić z nich nieco powietrza, by spowolnić małego, szalonego rowerzystę.

W sklepach znajdziesz biegówki drewniane i metalowe. Które są lepsze? Na to pytanie nie ma odpowiedzi. Najważniejszymi kwestiami są rozmiar rowerka, jego waga i rodzaj kół. Materiał wykonania to raczej kwestia gustu i zasobności portfela – drewniane rowerki biegowe są z reguły droższe.

Niezbędnym elementem wyposażenia małego rowerzysty jest kask. Bez względu na to, czy jego rower ma pedały, czy nie. Kupując kask dla dziecka, weź pod uwagę:

·      rozmiar – kask musi być dopasowany do obwodu głowy, rozmiary najczęściej występują w widełkach np. 50 – 54 cm, najlepiej wpasować się w środek, tak, by kask przed zapięciem trzymał się dobrze głowy.

·      głębokość - kask powinien kończyć się 2-3 cm nad oczami i przylegać do czoła.

·      kształt – każda głowa ma inny kształt, dobierając kask, sprawdź, jak przylega do głowy, czy nie ma za dużo luzu po bokach. Dobrze, jeśli kask ma pokrętło z tyłu, którym można wyregulować obwód.

·      wagę - im kask lżejszy, tym mniej obciąża kręgi szyjne oraz głowa dziecka. Optymalna waga kasku dla małych dzieci to 200 gramów, dla starszaków może to być 300 gramów.