6 rzeczy, których nie wiesz o kwasie hialuronowym
Kwas hialuronowy ma już 78 lat. Czy zabiegi z jego użyciem są bezpieczne? Kto nie może się im poddawać? Czy kwas hialuronowy w kremie to dobry pomysł? Poznaj odpowiedzi na te pytania.
Kwas hialuronowy ma już 78 lat. Czy zabiegi z jego użyciem są bezpieczne? Kto nie może się im poddawać? Czy kwas hialuronowy w kremie to dobry pomysł? Poznaj odpowiedzi na te pytania.
W 1934 roku wyizolowano go z bydlęcej gałki ocznej, potem - w 1940 roku z kogucich grzebieni. Dwa lata później zastosowano kwas hialuronowy jako zamiennik białka kurzego w przemyśle piekarniczym. W 1980 roku na rynku pojawił się pierwszy produkt zawierający kwas hialuronowy wykorzystany w medycynie. Był to preparat o nazwie Healon, a jego zadaniem była ochrona rogówki po zabiegach usuwania zaćmy.
Do dziś kwas hialuronowy ma zastosowanie w ortopedii, laryngologii i okulistyce. Współcześnie produkuje się go, używając do tego celu konkretnego gatunku paciorkowca, który nie jest chorobotwórczy dla człowieka.
Tekst: Karolina Cichocka/kc/(kg)
POLECAMY: * Sama zrób swoje kosmetyki!*
Do wypełnień kwas trzeba zmodyfikować
Mimo iż kwas hialuronowy występuje naturalnie w naszym organizmie, m.in. w skórze właściwej i naskórku, to ten podawany do wypełnień jest minimalnie inny od naturalnego.
Musi być modyfikowany chemicznie, bo w postaci naturalnej rozpadłby się po mniej więcej 2 dniach. Ponieważ substancja, która jest modyfikatorem kwasu, nie jest dla nas naturalna, dlatego musi być jej jak najmniej, by organizm uznał taki wypełniacz za „swój” i nie zechciał go zwalczyć. W nowoczesnych wypełniaczach proporcje te wyglądają następująco: 99 do 1.
POLECAMY: * Sama zrób swoje kosmetyki!*
Wypełnienie kwasem hialuronowym nie jest trwałe
Wstrzyknięty kwas hialuronowy powoli się wchłania, co stanowi zarówno jego zaletę, jak i wadę. Zaletę, ponieważ nie wywołuje trwałej zmiany w wyglądzie. Jeśli jest źle podany, można go od razu usunąć za pomocą wstrzyknięcia rozkładającego go enzymu – hialuronidazy.
Wadę, bo dla podtrzymania efektu niezbędna jest ponowna aplikacja.
Jak długo będziemy się cieszyć efektami zabiegu? To zależy od miejsca, w jaki preparat został zaaplikowany, naszego trybu życia, wieku, ekspozycji na promieniowanie słoneczne oraz rodzaju skóry. Obecnie na rynku polskim jest ponad 20 rodzajów preparatów na bazie kwasu hialuronowego.
POLECAMY: * Sama zrób swoje kosmetyki!*
Jakie są przeciwskazania do wykonania zabiegu?
Przede wszystkim są to choroby układu odpornościowego i choroby zapalne skóry, ciąża i karmienie piersią. Nie wolno też łączyć iniekcji kwasem hialuronowym z peelingami chemicznymi i zabiegami laserowymi. Co najmniej trzy dni przed zabiegiem nie powinno się przyjmować kwasu acetylosalicylowego i witaminy E.
POLECAMY: * Sama zrób swoje kosmetyki!*
Ważny jest sposób podania preparatu
Jeśli kwas hialuronowy zostanie wstrzyknięty zbyt płytko, stworzy zgrubienia i będzie prześwitywał przez skórę. Jeśli poda się go za głęboko, nie przyniesie oczekiwanego efektu. Jeśli będzie zaaplikowany do naczynia krwionośnego, może stać się przyczyną zatoru. Jeśli wstrzyknie się go zbyt dużo - osiągnie się efekt komiczny.
Dużo jest tych „jeśli”, dlatego tak istotne jest, jakiego specjalistę wybierzemy, gdzie wykonamy zabieg i na bazie jakiego preparatu. Liczy się wiedza lekarza (by umiał ocenić związane z procesem starzenia zmiany w anatomii twarzy), jego doświadczenie (poparte certyfikatami), poczucie estetyki, talent, ale też ilość materiału, rodzaj żelu czy technika wykonania iniekcji.
POLECAMY: * Sama zrób swoje kosmetyki!*
Kwas hialuronowy w kremie
Mimo że nawet najlepszy krem nigdy nie będzie mógł się równać z zabiegiem z zakresu medycyny estetycznej, kosmetyk z kwasem hialuronowym nawilży skórę, wygładzi ją, ochroni przed wysuszeniem i będzie wspierał jej właściwości ochronne. Do niedawna przeszkodą, by kwas w kremach zauważalnie zadziałał, była wielkość jego cząsteczki. Ze względu na naturalnie duże rozmiary nie umiała wniknąć głębiej w naskórek.
Dziś cząsteczki kwasu tnie się na mniejsze fragmenty, zamyka w specjalnych nośnikach i w ten sposób transportuje głębiej. Do tego w jednym kosmetyku możemy znaleźć cząsteczki małe i duże, z których każda pełni inne funkcje. Kwas niskocząsteczkowy wnika w warstwę rogową naskórka, wielkocząsteczkowy tworzy na skórze chroniący ją kompres. Poza tym preparaty na bazie kwasu hialuronowego zawsze można „wtłoczyć” w skórę przy pomocy ultradźwięków.
Tekst: Karolina Cichocka/kc/(kg)
POLECAMY: * Sama zrób swoje kosmetyki!*