Często dzieje się tak, że wiele niepokojących sygnałów jest przez nas lekceważona. Nierzadko zwlekamy bądź wstydzimy się powiedzieć lekarzowi o nietypowych dolegliwościach. Jednak warto pamiętać, że niektóre z nich mogą być początkiem poważnej choroby.
Często dzieje się tak, że wiele niepokojących sygnałów jest przez nas lekceważona. Nierzadko zwlekamy bądź wstydzimy się powiedzieć lekarzowi o nietypowych dolegliwościach. Jednak warto pamiętać, że niektóre z nich mogą być początkiem poważnej choroby.
Upławy
Upławy często są przez kobiety lekceważone, a warto wiedzieć, że mogą być objawem poważnych chorób dróg rodnych. Porady u specjalisty należy zasięgnąć, jeśli zauważyłaś zmianę konsystencji lub zabarwienia wydzieliny albo pojawił się niepokojący zapach. Na przykład żółte, ropne upławy są charakterystyczne dla zakażeń bakteryjnych, zielone – dla rzeżączki, natomiast kolor mleczny wskazuje na zakażenie grzybicze. Niekiedy zwiększenie obfitości upławów i zmiana ich charakteru sygnalizują cukrzycę lub anemię. Jeżeli zaobserwujesz krwistą wydzielinę, niezwłocznie powinnaś zgłosić się do lekarza, gdyż może być ona pierwszym objawem zmian nowotworowych.
Tekst Monika Stypułkowska (ms/ags), na podst. shape.com
Problemy ze snem
Najczęściej przyczyną przewlekłej bezsenności są zaburzenia emocjonalne, takie jak nerwica czy depresja. Z kolei bezsenność epizodyczna może być wynikiem stresu. Terapeutka Amy Korn-Reavis uważa, że nie powinniśmy ignorować problemów ze snem. – Już od wielu lat jestem specjalistką w tej dziedzinie. Dlatego wiem, że ludzie nie mówią lekarzowi o swoich kłopotach ze snem. Jeśli jednak dana osoba ma dolegliwości sercowe, cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, często czuje się zmęczona i dodatkowo pojawiają się u niej zaburzenia snu, powinna zgłosić się do lekarza – mówi Amy Korn-Reavis.
Zaparcia
Specjaliści twierdzą, że prawidłowy rytm wypróżnień waha się od 3 razy dziennie do 3 w tygodniu. – Kiedy jednak mamy problemy z wypróżnianiem, sygnalizuje nam to, że coś złego dzieje się w naszym organizmie. W najgorszym przypadku może to być zablokowanie przez guz lub nowotwór odbytnicy - mówi dr Kathy Gruver, autorka książki "The Alternative Medicine Cabinet".
Objawy towarzyszące zaparciom są bardzo różne. Może to być np. uczucie pełności lub wzdęcia, które są spowodowane gromadzeniem się powstającego w jelitach gazu. Niekiedy pacjenci skarżą się na bóle w nadbrzuszu i śródbrzuszu, zmniejszone łaknienie, odbijanie albo nudności. Przewlekłe zaparcia prowadzą między innymi do zapalenia jelita grubego. Niektórzy eksperci uważają, że mogą być nawet czynnikiem ryzyka nowotworu jelita grubego. Dlatego osoby z częstymi zaparciami powinny zgłosić się na badania diagnostyczne.
Biegunka
Najczęściej pacjenci wstydzą się o niej rozmawiać. Jeśli jednak biegunki pojawiają się często lub trwają przez kilka dni, mogą sygnalizować poważne problemy zdrowotne, takie jak: choroba Leśniowskiego-Crohna (zaliczana do grupy nieswoistych zapaleń jelit), rak trzustki, problemy z pęcherzem żółciowym, a także wiele innych dolegliwości.
Jej skutkiem może być zakażenie bakteryjne lub wirusowe oraz zatrucie pokarmowe. Najczęściej przewlekła biegunka jest rezultatem zmian w układzie pokarmowym (m.in. zespół jelita drażliwego, niewydolność trzustki czy guz jelita).
Refluks żołądkowy
Refluks żołądkowo-przełykowy występuje co jakiś czas u każdego człowieka. Jednak to, że wiele osób cierpi z tego powodu, nie oznacza, że należy go ignorować, zwłaszcza gdy dolegliwości nasilają się lub często powracają. Może on bowiem doprowadzić do niebezpiecznych dla zdrowia powikłań. Refluks żołądkowy może powodować zgagi, erozję zębów, problemy z oddychaniem lub, w skrajnych przypadkach, raka przełyku.
Najczęstsze objawy choroby refluksowej to: zgaga, zwracanie (uczucie goryczy lub kwasu w jamie ustnej), dysfagia (uczucie trudności w połykaniu), ból w klatce piersiowej. Warto dodać, że zaburzenia w połykaniu mogą być spowodowane stanem zapalnym lub zwężeniem przełyku.
Ból zębów i twarzy
Doktor Kathy Gruver, autorka książki "The Alternative Medicine Cabinet" opowiada, że miała kilku pacjentów, którzy skarżyli się na ból zębów i twarzy. – Chodzili od stomatologa do stomatologa i nic nie pomagało. Okazało się, że to półpasiec zajął nerw twarzowy. Niestety, nie był szybko rozpoznany, dlatego doprowadził do neuropatii twarzy – mówi ekspertka. Półpasiec może spowodować zapalenie nerwu twarzowego.
Ponadto przeszywający ból twarzy może być tzw. nerwobólem nerwu trójdzielnego, który pojawia się samoistnie lub w przebiegu chorób m.in. stwardnienia rozsianego czy guza mózgu. Inną przyczyną uszkodzenia nerwu są nieprawidłowo biegnące naczynia krwionośne. Bardzo silny ból najczęściej jest jednostronny i obejmuje szczękę, żuchwę oraz policzek.
Ból głowy
Każdego z nas czasami boli głowa, ale jeśli dolegliwości długo się utrzymują, towarzyszy im gorączka, pojawia się sztywność karku lub wymioty, należy zasięgnąć porady specjalisty. Takie objawy mogą wskazywać na bardzo poważny problem, np. zapalenie opon mózgowych (wywołane przez infekcje wirusowe czy bakteryjne) lub co gorsze, tętniaka czy nawet nowotwór mózgu.
Bólu głowy nie należy lekceważyć zwłaszcza wtedy, gdy utrudnia normalne funkcjonowanie. Może on być skutkiem nieleczonej wady wzroku, niskiego ciśnienia lub alergii. Poza tym dokuczliwy ból potylicy, który występuje wraz z szumem w uszach, może oznaczać problemy z ciśnieniem tętniczym (nadciśnienie). Często ból z tylu głowy, któremu towarzyszą zawroty, nudności, nadmierna potliwość lub kołatanie serca, pochodzi od kręgosłupa. Niejednokrotnie nasila się, gdy długo siedzisz w jednej pozycji. Nierzadko mamy też do czynienia z bólem napięciowym (promieniuje od czoła poprzez skronie, po tył głowy), który jest efektem przemęczenia i stresu i wymaga zmiany stylu życia.
Tekst Monika Stypułkowska (ms/ags), na podst. shape.com