Chcąc stracić kilka zbędnych kilogramów, najwięcej uwagi przykładamy do tego, co jemy i jest to słuszne podejście. Aby nasze odchudzanie było bardziej efektywne, prezentujemy poniżej kilka sposobów na to, jak pomóc organizmowi przyspieszyć spalanie tłuszczu.
Chcąc stracić kilka zbędnych kilogramów, najwięcej uwagi przykładamy do tego, co jemy i jest to słuszne podejście. Aby nasze odchudzanie było bardziej efektywne, prezentujemy poniżej kilka sposobów na to, jak pomóc organizmowi przyspieszyć spalanie tłuszczu.
Francuscy naukowcy, pracujący dla Instytutu Badań nad Otyłością w Tuluzie odkryli, że proces ten możemy przyspieszyć, uprawiając codziennie jogging na czczo.
Doszli do tego wniosku, obserwując grupę osób z nadwagą, biegających rano po śniadaniu oraz tych, którzy poranny bieg odbywali na czczo. Wynik był zaskakujący! Ci, którzy ćwiczyli przed śniadaniem, znacznie szybciej tracili zbędne kilogramy.
Jak to się dzieje, że biegający na pusty żołądek szybciej chudną? Według francuskich naukowców organizm, który poddany jest wysiłkowi rano przed posiłkiem, spala tłuszcz nagromadzony w tkankach, ponieważ nie ma innej rezerwy energii po przerwie nocnej.
Jeśli najpierw zjemy, a potem pobiegamy, nasze mięśnie napędzane będą kaloriami spożytymi na śniadanie (do spalania tłuszczu zaś dojdzie dopiero po około 40 minutach intensywnego wysiłku).
Tekst na podst. Femina.fr Anna Loska/(AL)/(kg), kobieta.wp.pl
Nie rezygnuj z chleba
Wiele z diet odchudzających eliminuje z menu chleb, nawet ten najzdrowszy - pełnoziarnisty. Tymczasem spożywanie chleba w niewielkich ilościach może pomóc nam schudnąć.
Jak wyjaśniają naukowcy z Tuluzy, strach przed węglowodanami jest bezpodstawny. Aby rozpocząć proces chemiczny spalania tłuszczu, organizm musi podzielić go najpierw na małe cząsteczki, do czego używa kwasu szczawiooctowego. Ta zaś substancja zawarta jest właśnie w węglowodanach. Chleb możemy więc jeść bez obaw, nie powinniśmy zaś łączyć go z białkami i tłuszczami zwierzęcymi.
Ćwicz jak najczęściej
Intensywna sesja ćwiczeń raz w tygodniu raczej nie pomoże nam schudnąć. Wspominani już Francuzi mówią, że tylko codzienny ruch (a przynajmniej pięć razy w tygodniu) może mieć wpływ na spadek naszej wagi.
Dlaczego? Ponieważ podczas wysiłku spalamy odkładający się wokół mięśni glikogen, który odbudowuje się już kilka godzin po wysiłku - jest to zjawisko naturalne. Jeśli jednak glikogen nie zostaje spalony w ciągu trzech dni, zaczyna przekształcać się w tłuszcz.
Pij wodę, zanim wstaniesz z łóżka
Dobre nawodnienie organizmu sprzyja odchudzaniu, dlatego będąc na diecie powinniśmy pić nieco więcej. Jak wykazali jednak naukowcy z Francji, znaczenie ma nie tylko ilość wypitego płynu, ale też pozycja, w jakiej się go przyjmuje. Na stażach odchudzających w Tuluzie lekarze proponują pacjentom wypicie szklanki wody w pozycji półleżącej. Po przyjęciu płynu pacjent pozostaje jeszcze około 20 minut w pozycji leżącej, a dopiero potem wstaje.
Jakie to ma znaczenie? Specjaliści tłumaczą, że gdy leżymy, nasz organizm zaczyna wydzielać wazopresynę, hormon odpowiadający za zwolnienie produkcji moczu (dlatego też podczas snu nie musimy korzystać z toalety tak często jak w dzień). Spożyta na leżąco woda zostanie więc lepiej wchłonięta przez organizm, ponieważ nie zostanie automatycznie zamieniona w mocz.
Pamiętaj o indeksie glikemicznym
Jedz surowe owoce warzywa. Pierwszy powód: prosta kalkulacja. Indeks glikemiczny dla surowego jabłka wynosi 25, a dla jabłka ugotowanego lub upieczonego - 35.
Po drugie, surowe produkty zajmują w żołądku więcej miejsca, więc łatwiej jest z ich pomocą oszukać głód - brzuch mamy pełny, pomimo iż spożyliśmy niewiele kalorii.
Dokładnie przeżuwaj
Jak zauważają dietetycy, o wiele mniej jedzą ci, którzy spożywają jedzenie w spokojnej atmosferze i dokładnie je przeżuwają. Dzieje się tak, ponieważ w procesie przeżuwania nasz mózg uwalnia histaminę, neuroprzekaźnik odpowiadający za uczucie sytości.
Wybierając menu odchudzające warto więc przyjrzeć się nie tylko liczbie kalorii zawartych w danej potrawie, ale też strukturze proponowanych dań. Gotowane papki wymagające od nas jedynie przełknięcia raczej odrzucamy.
Zakręć kaloryfery
Niektórzy z nas wciąż odkręcają na noc kaloryfery... To błąd.
Jak przyznają dietetycy, w temperaturze powyżej 20 stopni Celsjusza organizm zaczyna bardzo wolno spalać odłożony w tkankach tłuszcz. Obniżenie temperatury w pomieszczeniach, w których przebywamy, może więc pomóc nam w zrzuceniu nadwagi i wysmukleniu sylwetki.
Gotuj sama
Czasem wydaje się, że jedząc na mieście i gotując w domu, spożywamy tę samą liczbę kalorii. Niestety, wcale tak nie jest. Ludzie, którzy gotują sobie sami, chudną przeważnie szybciej, niż ci, którzy jedzą w barach )nawet jeśli wybierają dietetyczne dania).
W procesie odchudzania ważne jest, aby zmniejszyć ilość spożywanych tłuszczów. Zaś tłuszcze, które spożywamy w małych ilościach, powinny być wysokiej jakości. Jedząc w restauracji nigdy nie dowiemy się, jaki olej został dodany do sosu czy zupy i w jakiej ilości go użyto. Gotując zaś samodzielnie wiemy dokładnie, czego i ile dodajemy...