FitnessA B C stresu

A B C stresu

Stres to każde (większe i mniejsze, fizyczne i psychiczne) zagrożenie dla organizmu. Stres jest dziś pojęciem powszechnym, jednak nie jest to wytwór naszych "cywilizowanych" czasów.

10.03.2006 | aktual.: 15.03.2006 16:15

Co to jest stres?

Stres to każde (większe i mniejsze, fizyczne i psychiczne) zagrożenie dla organizmu. Stres jest dziś pojęciem powszechnym, jednak nie jest to wytwór naszych "cywilizowanych" czasów.

Jego wpływom podawani byli już nasi przodkowie - jaskiniowcy. Stresem była np. konieczność walki z drapieżnikami lub ucieczka przed nim. Stres w kilka sekund mobilizował organizm, pobudzał ciało i umysł, pozwalał szybciej oceniać sytuację i dawał siłę do walki lub do ucieczki.

W przypadku naszych przodków stres ściśle związany był z zagrożeniem zdrowia lub życia. Sytuacja stresowa nie trwała jednak długo. Po walce zawsze następowało uspokojenie, rozładowanie emocji. Stres był więc sprzymierzeńcem, a nie wrogiem naszych przodków.

Co było dobre kiedyś, niekoniecznie jest dzisiaj
Zupełnie inne stresy przeżywa człowiek współczesny. Nasz stres stosunkowo rzadko związany jest z bezpośrednim zagrożeniem zdrowia lub życia (choć i takie sytuacje się zdarzają) Znacznie częściej spowodowany jest on nadmiarem obowiązków, zbyt wysokimi oczekiwaniami, przeludnieniem, hałasem itp. W dzisiejszych czasach stres oddziałuje na nas niemal nieustannie, czasem nawet całymi latami nie następuje uczucie rozluźnienia, rozładowania emocji.

Sytuacja taka nie jest obojętna dla zdrowia ludzkiego. Stres powoduje bowiem:

  1. Niedobory witamin i minerałów - w sytuacji stresowej zmniejsza się przepływ krwi w obrębie przewodu pokarmowego, czego konsekwencją jest zmniejszenie wchłaniania i zwiększenie wydalania spożytych składników pokarmowych, co może prowadzić do ich niedoborów w organizmie.
  2. Wrzody żołądka i dwunastnicy - pod wpływem stresu kurczą się naczynia krwionośne w ścianie żołądka, co prowadzi do miejscowej niedokrwistości jego błony śluzowej. Staje się ona mniej odporna na działanie soków żołądkowych, więc przy nieregularnym odżywianiu dochodzi do jej uszkodzeń, a w konsekwencji tworzą się wrzody.
  3. Obniżenie odporności organizmu - hormony stresu zmniejszają produkcję białych krwinek, które chronią nasz organizm przed infekcjami.
  4. Nadciśnienie tętnicze- obwodowe naczynia krwionośne zwężają się, co utrudnia przepływ krwi. Miażdżyca - hormony stresu zwiększają ilość "złego" cholesterolu (LDL) we krwi. Może on uszkadzać ściany tętnic i zwiększać ryzyko powstania w tym miejscu blaszki miażdżycowej. Jednocześnie nasilają się procesy krzepnięcia krwi, co prowadzi do zakrzepu wewnątrz tętnicy i jej niedrożności. W przypadku zaawansowanej miażdżycy stres może pogłębić niedokrwienie mięśnia sercowego prowadząc do zawału.
  5. Nadwaga i otyłość - u niektórych osób stres wzmaga apetyt i powoduje niekontrolowane spożywanie pokarmu. Osoby, dla których jedzenie jest środkiem uspokajającym szybko przybierają na wadze.

Artykuł pochodzi z broszury wydanej przez fundację"Bądź Zdrów". W Broszurze można znaleźć więcej informacji o diecie, urdzie fitnessie i stresie.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)