ADHD związane z otyłością w wieku dorosłym
Osoby, u których w dzieciństwie występowały objawy ADHD, mogą być w przyszłości bardziej podatne na problemy z otyłością - informuje "International Journal of Obesity".
Osoby, u których w dzieciństwie występowały objawy ADHD, mogą być w przyszłości bardziej podatne na problemy z otyłością - informuje "International Journal of Obesity". Do takiego wniosku doszli naukowcy z Uniwersytetu Duke'a w Karolinie Północnej po przestudiowaniu danych dotyczących ponad 11,5 tys. Amerykanów, którzy brali udział w rządowych badaniach rozpoczętych w 1995 roku. Badani uczęszczali wówczas do szkół średnich.
Jak podkreślają autorzy badań, wyniki te nie świadczą o tym, że zespół nadpobudliwości psychoruchowej jako taki zwiększa ryzyko otyłości, stanowią natomiast potwierdzenie kilku wcześniejszych, zakrojonych na mniejszą skalę badań, które wskazywały na większy odsetek osób otyłych wśród dorosłych z ADHD.
Jednym z możliwych wyjaśnień jest, według naukowców, to, że skłonność do impulsywnych zachowań, która charakteryzuje ADHD, może jednocześnie sprzyjać niekontrolowanemu przyrostowi wagi. Dodatkowo zarówno ADHD, jak i otyłość mają związek z niższym poziomem dopaminy w mózgu, co oznacza, że zaburzone zostaje funkcjonowanie układu nagrody odpowiedzialnego za motywację i kontrolę zachowania.
Wśród dorosłych, u których w wieku od 5 do 12 lat występowały trzy lub więcej objawów ADHD (przede wszystkim impulsywność i nadaktywność) 41 proc. osób miało zdiagnozowaną otyłość w wieku około 30 lat (w porównaniu z 34 proc. osób nie mających w dzieciństwie tego typu objawów). Gdy jednak naukowcy wzięli pod uwagę inne czynniki, takie jak m.in. poziom aktywności fizycznej badanych, ewentualne objawy depresji czy palenie papierosów, okazało się, że u osób z grupy ADHD ryzyko otyłości było aż o 50 proc. większe.
POLECAMY: * ACH, TE NATRĘCTWA!*