Blisko ludziAgata Kornhauser-Duda i obowiązki na Litwie. Spotkała się z siostrą zakonną

Agata Kornhauser-Duda i obowiązki na Litwie. Spotkała się z siostrą zakonną

Pierwsza dama spotkała się na Litwie z siostrą zakonną.
Pierwsza dama spotkała się na Litwie z siostrą zakonną.
Źródło zdjęć: © ONS.pl
19.11.2020 10:51, aktualizacja: 02.03.2022 11:00

Para prezydencka przebywa obecnie na Litwie. Podczas gdy Andrzej Duda zajmuje się sprawami dyplomatycznymi, pierwsza dama odbywa serię spotkań z ważnymi osobami dla Polski i Litwy. Jedno z nich Agata Kornhauser-Duda spędziła w towarzystwie siostry zakonnej Michaeli Rak.

W tym tygodniu para prezydencka przebywa na Litwie. Prezydent spotkał się z litewskim prezydentem, z którym wybrał się do tamtejszego parlamentu, a także odbył wiele rozmów związanych z bieżącymi sprawami politycznymi. Oprócz polskiego prezydenta, także pierwsza dama była zajęta. Agata Kornhauser-Duda spotkała się w pierwszej kolejności z żoną prezydenta Litwy, która oprowadziła ją po ważnych miejscach.

Agata Kornhauser-Duda i obowiązki na Litwie

Obie pierwsze damy zwiedziły sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Wilnie, Uniwersytet Wileński, Zamek Dolny i Katedrę Wileńską. Oprócz tego, żona prezydenta Andrzeja Dudy spotkała się z mieszkającym na Litwie polskim żołnierzem AK Edwardem Klonowskim, który cały czas działa na rzecz ochrony pamięci o bohaterach Wileńszczyzny.

Szczególnie jedna wizyta zaplanowana podczas pobytu na Litwie była ważna dla polskiej pierwszej damy. Spotkała się z siostrą zakonną Michaelą Rak, która zasłynęła prowadzeniem jedynego hospicjum dla dorosłych i dzieci na ziemi litewskiej.

Pierwsza dama i troska o najsłabszych

Agata Kornhauser-Duda zna siostrę Rak od 2018 roku, ale ze względu na liczne obowiązki, obie kobiety długo się nie widziały. Zakonnica opowiedziała pierwszej damie o obecnej sytuacji w hospicjum w czasie trwania epidemii. Na oficjalnym koncie polskiej kancelarii prezydenckiej nie mogło zabraknąć także zdjęcia z tego spotkania. Z kolei na stronie prezydenta pojawił się szczegółowy opis wizyty:

"Małżonka Prezydenta jeszcze raz podziękowała s. Michaeli Rak za wspaniałe dzieło, tym trudniejsze w czasie trwającej pandemii. Podkreśliła, że cieszący się wielkim zaufaniem chorych i ich rodzin wileński ośrodek funkcjonuje i rozwija się dzięki niezwykłemu zaangażowaniu jego założycielki, a także personelu, wolontariuszy i darczyńców" – czytamy na prezydent.pl.

Odwiedziny w hospicjum podobno wywołały niemałe wzruszenie u pierwszej damy.