Akupresura
Akupresura jest metodą nie tylko dla ludzi chorych. Można ją stosować także zapobiegawczo. Profilaktycznie można stosować ją raz w tygodniu, masując ogólne punkty, które mają dobroczynny wpływ na cały organizm.
02.11.2006 | aktual.: 28.05.2010 10:40
Akupresura, czyli leczenie za pomocą dotyku, staje się coraz bardziej popularną metodą walki z różnymi dolegliwościami. Nie wzbudza tylu kontrowersji, co akupunktura, uważa się ją za bardziej bezpieczną, rośnie także liczba osób, które twierdzą, że dzięki niej udało im się zwalczyć nie tylko drobne problemy zdrowotne, ale również poważne choroby.
Akupresura jest jedną z najstarszych metod leczenia. Pochodzi z Chin, gdzie wierzono iż każdy człowiek, rodząc się, ma w sobie energię, która składa się z dwóch przeciwstawnych sił – żeńskiej (Yin) oraz męskiej (Yang). Energia ta krąży w naszym ciele po różnych kanałach, a każdy z nich ma w sobie określoną liczbę punktów. Dzięki naciskowi na te punkty, można oddziaływać na cały organizm. Każdy z kanałów związany jest z innym organem lub też daną funkcją organizmu. Chociaż teoria kanałów nie została w żaden sposób potwierdzona przez medycynę konwencjonalną, to wiele osób twierdzi, że dzięki magicznej mocy nacisków wyszło z trudnych chorób. Wielu lekarzy poleca akupresurę, jako dodatkową metodę leczniczą.
Jako lek przeciwbólowy?
Akupresura, często połączona z tradycyjnym masażem, może przynieść ulgę w wielu problemach. Świetnie działa m.in na migrenę, którą trudno leczyć metodami konwencjonalnymi. Wiele kobiet, które cierpiało na straszne bóle głowy, twierdzi, że dopiero seria zabiegów akupresury przyniosła im ulgę w cierpieniu. Akupresura jest znakomitym i bezpiecznym środkiem przeciwbólowym. Pomaga na różne dolegliwości, jak bolesne miesiączki, doskonale wspomaga krążenie i przemianę materii. Jest też polecana astmatykom, jak również osobom cierpiącym na bezsenność, a nawet depresję. Zaleca się ją także m.in przy braku apetytu, problemach hormonalnych, w nadciśnieniu, chorobach skóry, trzustki, wątroby, a także przy przewlekłych przeziębieniach i kłopotach z odpornością.
Akupresura jest jedną z niewielu metod leczenia, którą można stosować samemu. Na rynku dostępnych jest wiele książek, które uczą, jak naciskać odpowiednie punkty na ciele, aby ulżyć sobie w różnych dolegliwościach.
Mimo to, najlepiej jest jednak wybrać się do doświadczonego masażysty, który ma nie tylko dużo szerszą wiedzę niż laik zaopatrzony w książki, ale również posiada odpowiedni sprzęt jak łóżko do masażu, czy specjalistyczne olejki używane do masażu i akupresury.
Wspomaga leczenie
Akupresurą nie można jednak zastąpić leczenie konwencjonalnego. Jest metodą, która pomaga wyleczyć różnego rodzaju dolegliwości, jednak nie bez pomocy leków czy ingerencji lekarza. Stosowani jej jako podstawowej i jedynej metody leczenia może skończyć się rozwojem choroby. Zawsze również warto, przed podjęciem decyzji o zastosowaniu akupresury, porozmawiać o tym ze swoim lekarzem prowadzącym.
Akupresura jest metodą nie tylko dla ludzi chorych. Można ją stosować także zapobiegawczo. Profilaktycznie można stosować ją raz w tygodniu, masując ogólne punkty, które mają dobroczynny wpływ na cały organizm.
Niewiele przeciwskazań
Jeśli chodzi o przeciwwskazania do stosowania akupresury, nie ma ich wiele. Skóra, miejscach w których będzie masowana, nie może być skaleczona. W czasie masażu nie powinno się być głodnym lub też przesadnie objedzonym. Akupresury nie powinno się stosować na pacjentach, którzy mają gorączkę. Niektóre groźne choroby również mogą być przeciwwskazaniem do stosowania akupresury, dlatego tak ważne jest, aby przed podjęciem tej metody leczenia skonsultować się ze swoim lekarzem.
Warto spróbować akupresury, która może być pomocna w wielu problemach. Nie ma żadnych skutków ubocznych, jest bezpieczna, nie jest też droga. Akupresura ułatwia proces zdrowienia, działa lepiej niż dostępne na rynku środki przeciwbólowe, a połączona z masażem jest także przyjemna.