Akwaterapia - poznaj moc wody
Terapia wodą jest znana od najdawniejszych czasów. Jej skuteczność w leczeniu wielu dolegliwości jest bezdyskusyjna. Oprócz właściwości leczniczych, wpływa też korzystnie na urodę.
Akwaterapia (hydroterapia, wodolecznictwo), jest metodą leczenia bodźcowego, polegającą na zewnętrznym stosowaniu wody w różnych postaciach. Działanie zależy od temperatury lub ciśnienia wody użytej odpowiednio do danej terapii. Akwaterapia świetnie działa na układ krążenia, układ nerwowy, stawy...
Jest wiele rodzajów zabiegów leczniczych. Najpopularniejsze wykorzystują ciśnienie hydrostatyczne, bądź ciśnienie strumienia wody. Spotyka się także hydroterapię tkaninami - zmywanie, kompresy, okłady, nacieranie.
Zabiegi z wykorzystaniem ciśnienia hydrostatycznego, to wszelkiego rodzaju kąpiele. Masaż podwodny, kąpiele aromatyczne, tlenowe, perełkowe, kinezyterapeutyczne - działają kojąco nie tylko na ciało, ale także pomagają się zrelaksować i rozluźnić.
Terapie strumieniami wody, takie jak - polewanie, natryski stałe, ruchome itp. działają orzeźwiająco i kojąco.
Już od najdawniejszych czasów, uznawano lecznicze działanie wody. Gorące źródła, czy buzujące sadzawki w zamierzchłych czasach cieszyły się ogromną popularnością.
Najnowsze badania dowodzą, iż hydroterapia ma cudowną moc. Pozwala na złagodzenie bólu spowodowanego naderwaniem ścięgna czy zwichnięciem. Pomaga też zregenerować mięśnie po ciężkich treningach.
Terapia wodą jest skuteczna w uśmierzaniu bólu artretycznego. Co ciekawe łagodzi też niektóre objawy cukrzycy. Najzwyklejsze leżenie w baseniku, czy dużej wannie z hydromasażem, pozwala obniżyć poziom stresu i zapewnić spokojny sen.
Kąpiele mają też bezdyskusyjny wpływ na urodę i stanowią doskonałe przygotowanie do zabiegów kosmetycznych. Najbardziej skuteczne i przyjemne są: kąpiel solankowa - zabieg w wodzie nasyconej jodem, wspomagającym odchudzanie. Zawarty w solance brom działa uspakajająco i relaksująco
kąpiel doktora Kneippa - czyli hartowanie ciała. W trakcie leczenia zalecane są zimne kąpiele, chodzenie boso po rosie i śniegu, ruch na świeżym powietrzu oraz dieta bogata w warzywa. Ten rodzaj kąpieli wzmacnia system obronny organizmu
kąpiele aromatyczne - z dodatkiem olejków eterycznych będących składnikami wielu ziół. Działanie kąpieli aromatycznych ma charakter kompleksowy. W czasie kąpieli na organizm działają: ciśnienie hydrostatyczne, temperatura wody oraz olejki eteryczne, które podczas kąpieli wchłaniają się przez skórę.
kąpiel perełkowa - kąpiel z masażem powietrznym. Sprężone powietrze wypychane jest przez specjalne dmuchawy i wydostaje się przez dysze umieszczone najczęściej w dnie wanny. Powietrze jest lekko podgrzewane. Bąble powietrzne masują ciało bardziej delikatnie niż woda w czasie hydromasażu. Kąpiel perełkowa relaksuje i odpręża.
masaż podwodny (hydromasaż) - wykonuje się na ciele zanurzonego pacjenta używając strumienia wody z gumowego węża pod ściśle dawkowanym ciśnieniem 2-4 atmosfer. Masaż podwodny wpływa na określone grupy mięśni. Odmianą masażu podwodnego jest masaż wirowy (wirówka). Taki masaż wykonuje się poprzez działanie wirującej wody na zanurzoną w niej kończynę. Hydromasaż sprawdza się w kosmetyce. Redukuje tkankę tłuszczową i cellulit, wygładza i ożywia skórę, polepsza jej ukrwienie. Otwiera pory, dzięki czemu ma działanie oczyszczające.
bicze szkockie - zabieg polegający na polewaniu całego ciała skupionym bądź wachlarzowatym strumieniem wody. Z reguły przez 1-2 min stosuje się wodę o temperaturze 40°C potem przez 20 - 30 sekund, wodę o temperaturze 20°C lub niższej. Zabiegi w takim układzie powtarza się dwa razy. Bicze wodne wpływają stabilizująco na układ nerwowy, pobudzają krążenie i oddychanie oraz przemianę materii.