FitnessAlkohol w ciąży grozi powikłaniami

Alkohol w ciąży grozi powikłaniami

Picie alkoholu podczas ciąży zwiększa ryzyko poronienia, przedwczesnego porodu i urodzenia dziecka o niskiej masie ciała. Dane dotyczące bezpiecznej ilości alkoholu dla przyszłych mam są sprzeczne. Naukowcy z Irlandii zbadali wpływ ilości alkoholu jaką wypiły podczas pierwszych tygodni ciąży uczestniczki badania na zdrowie ich dzieci.<

Alkohol w ciąży grozi powikłaniami
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

Picie alkoholu podczas ciąży zwiększa ryzyko poronienia, przedwczesnego porodu i urodzenia dziecka o niskiej masie ciała. Dane dotyczące bezpiecznej ilości alkoholu dla przyszłych mam są sprzeczne. Naukowcy z Irlandii zbadali wpływ ilości alkoholu jaką wypiły podczas pierwszych tygodni ciąży uczestniczki badania na zdrowie ich dzieci.

Wyniki analizy opublikowano na łamach pisma "BMC Pregnancy and Childbirth".
Naukowcy z Dublina przeprowadzili wywiady z ponad 60 tysiącami kobiet w 10 do 12 tygodnia ciąży. Przyszłe mamy pytano o życie domowe, pracę, pochodzenie oraz spożycie alkoholu. Zebrane w ten sposób dane zestawiono z danym otrzymanymi podczas porodu dzieci i danymi z oddziału specjalnej opieki neonatologicznej.

Jedna piąta uczestniczek badania powiedziała, że odkąd zaszła w ciążę nie piła alkoholu, 71 proc. przyznało, że pije okazjonalnie. W grupie pań pijących niewiele stwierdzono jeden przypadek płodowego zespołu alkoholowego (z ang. FAS - fetal alcohol syndrome), co może wskazywać, że kobiety podały zaniżone dane dotyczące ilości spożywanego alkoholu.

Niemniej jednak stwierdzenie tylko jednego przypadku FAS było dla naukowców sporym zaskoczeniem i zdaniem autorów wskazuje na nierozpoznanie tego zespołu przed personel medyczny (u innych dzieci) lub sugeruje, że objawy FAS ujawniają się dopiero później - po opuszczeniu szpitala przez mamę z noworodkiem.

Wśród uczestniczek badania 10 proc. przyznało się do picia umiarkowanych ilości alkoholu w ciąży, te panie również często paliły papierosy i pracowały w porównaniu do kobiet, które nie piły wcale. Tylko 2 na 1000 mam przyznało się do picia dużych ilości alkoholu, były to kobiety młode i dodatkowo stosowały narkotyki. Panie, które piły dużo lub umiarkowanie dużo najczęściej były w ciąży po raz pierwszy (i wiązało się to z przypadkową, nieplanowaną ciążą).

Naukowcy stwierdzili, że picie dużych ilości alkoholu na początku ciąży wiąże się z dużym ryzykiem urodzenia dziecka na długo przed planowanym terminem porodu i dodatkowo zwiększonym ryzykiem wystąpienia problemów zdrowotnych w dorosłym życiu dzieci. Niemniej jednak nie stwierdzono związku ilości wypijanego alkoholu z ryzykiem wystąpienia wad wrodzonych.

Autorzy badania tak podsumowują wyniki swojej pracy: "To badanie dowodzi jak ważne jest kontrolowanie przez lekarzy i otoczenie ciężarnych nadużywania alkoholu w ciąży oraz jak ważna dla zdrowia rozwijającego się płodu jest wczesna interwencja w przypadku pijących mam. Zanim niewielkie ilości alkoholu uzna się za bezpieczne dla ciężarnych trzeba wykonać jeszcze wiele szczegółowych badań. Póki co należy przyjąć, że żadna ilość alkoholu nie może zostać uznana za bezpieczną dla rozwijającego się płodu".

(PAP/ma)

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (6)