Jak wygląda życie w kamperze? Nierówność i wykluczenie nie znają granic
– Umiejętność dostosowania się do nawet najtrudniejszych warunków może prowadzić do naszej zguby – ostrzega Jessica Bruder, autorka bestsellera "Nomadland". O nierówności i wykluczeniu społecznym z dziennikarką rozmawia Julien Ducarroz, prezes Orange Polska.
Przed napisaniem książki, która doczekała się – wielokrotnie nagradzanej m.in. Oskarem i Złotym Globem – ekranizacji, Jessica Bruder ruszyła w kilkuletnią podróż śladami swoich bohaterów – pracowników sezonowych w podeszłym wieku, z najniższą pensją i brakiem perspektyw na godne życie, o emeryturze nie wspominając. Tak jak oni mieszkała w kamperze i pokonywała tysiące kilometrów, przemierzając kolejne stany i docierając do miejsc, w których ci znajdowali zatrudnienie.
Momentem przełomowym dla dziennikarki było Rubber Tramp Rendezvous, dwutygodniowa sesja wymiany wiedzy i doświadczeń, podczas której mieszkańcy kamperów czy vanów pokazują sobie nawzajem, jak naprawiać opony czy zatrzymać się w mieście, by nie narazić się policji.
O tym, jak wygląda życie tych ludzi i – szerzej – o sytuacji w Stanach Zjednoczonych w kontekście m.in. nierówności społecznych, postępującego rozwarstwienia i wykluczenia oraz roli technologii w walce z tymi zjawiskami Jessica Bruder rozmawia z Julienem Ducarroz, prezesem Orange Polska.
Pełny zapis tej niezwykle ciekawej rozmowy znajdziecie w wideo.