Antykoncepcja plus witaminy
19.04.2012 11:21, aktual.: 29.05.2012 15:40
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Najnowsza pigułka nie tylko zapobiega ciąży, ale też dostarcza organizmowi witamin. Jeśli chodzi o zawartość hormonów, to Beyaz ma skład, który nie różni się zasadniczo od innych tabletek antykoncepcyjnych dostępnych na naszym rynku. Oprócz hormonów (drospirenonu i etinyloestradiolu) zawiera również metabolit kwasu foliowego levomefolate calcium i rozpuszczalną w wodzie witaminę z grupy B.
Najnowsza pigułka nie tylko zapobiega ciąży, ale też dostarcza organizmowi witamin. Jeśli chodzi o zawartość hormonów, to Beyaz ma skład, który nie różni się zasadniczo od innych tabletek antykoncepcyjnych dostępnych na naszym rynku. Oprócz hormonów (drospirenonu i etinyloestradiolu) zawiera również metabolit kwasu foliowego levomefolate calcium i rozpuszczalną w wodzie witaminę z grupy B.
Nieprzypadkowo do pigułki dodano kwas foliowy i witaminę B. Charakteryzują się one podniesionym poziomem folanów, których celem jest obniżenie ryzyka powstania poważnych, neurologicznych wad płodu w przypadku zajścia w ciążę w czasie przyjmowania pigułek. Niski poziom folanów może skutkować bezmózgowiem, rozdwojeniem kręgosłupa czy przepukliną układu nerwowego. W Polsce przyjmowanie kwasu foliowego jest zalecane kobietom planującym ciążę.
Skuteczność pigułek
Grzegorz Południewski, ginekolog-położnik, przewodniczący Zarządu Głównego Towarzystwa Rozwoju Rodziny uważa, że współczesne pigułki antykoncepcyjne są skuteczne w 100 proc. pod warunkiem prawidłowego ich przyjmowania. Zdarzają się przypadki, że kobieta pominęła jedną lub kilka tabletek z opakowania, zwymiotowała niedługo po połknięciu którejś z nich, razem z pigułkami stosowała leki obniżające ich skuteczność. Wtedy może zajść w ciążę pomimo stosowania tej formy antykoncepcji.
W tej sytuacji martwi się tym, jak hormony zawarte w tabletkach wpłyną na dziecko. Większość lekarzy radzi odczekać z podejmowaniem prób zajścia w ciążę dwa miesiące od odstawienia pigułek. W tym czasie najlepiej używać prezerwatyw. Jest to działanie zalecane, jednak nie rygorystyczny wymóg.
Zdarza się, że ciąża przytrafia się już w pierwszym czy drugim cyklu po odstawieniu tabletek. Nie ma wówczas powodu do paniki, warto jednak poinformować o tym swojego lekarza ginekologa. Jeśli jednak zdarzy się, że kobieta podejrzewa, że jest w ciąży w trakcie brania antykoncepcji, powinna natychmiast odstawić pigułki i udać się do ginekologa, który potwierdzi albo wykluczy ciążę.
Lekarz musi też zostać poinformowany o fakcie stosowania pigułek po zapłodnieniu. Hormony zażywane w czasie trwania ciąży mogą wywołać komplikacje, łącznie z poronieniem. Jak widać nawet stosowanie najbardziej skutecznych metod antykoncepcji nie jest pozbawione pewnego ryzyka.
Nie wszystkie witaminy
Czasami są sytuacje, kiedy musimy sięgnąć po pastylkę z witaminami. I tu uwaga, część z nich wchodzi w reakcję z pigułkami.
W okresie osłabienia organizmu, np. wiosną, często bierzemy witaminę C, która zapobiega przeziębieniom i wzmacnia odporność. Nie pozostaje ona jednak bez wpływu na zapobieganie ciąży. Kobiety stosujące hormonalną antykoncepcję powinny ostrożnie przyjmować syntetyczną witaminę C, gdyż wchodzi ona w interakcje z pigułkami, powodując działania niepożądane. Pigułkę z niską dawką estrogenów przemienia w substancję z wysoką dawką tego hormonu.
Objawia się to dolegliwościami ze strony pęcherzyka żółciowego, infekcjami pochwy wywołanymi drożdżakami, tkliwością uciskową i powiększeniem piersi, wzdęciami, nudnościami, wymiotami, skurczami, przyciemnioną skórą twarzy, wypadaniem włosów, bólami głowy, migrenami, depresją, podwyższonym poziomem cukru we krwi, a także zmniejszeniem popędu płciowego.
Przy czym nie wyjaśniono do tej pory, jaka dawka kwasu askorbinowego jest potrzebna do wywołania takiej interakcji. Pewne badania wykazały, że 1000 mg witaminy może podnieść poziom estrogenów niemal o 50 proc. Nie wiadomo, jaki wpływ na estrogeny wywierają mniejsze dawki witaminy C. Najlepiej zamiast łykać witaminy wyprodukowane w laboratoriach chemicznych, sięgać po zdrowe produkty z warzywniaka.
(mos)/(kg)