Baby shower
Sympatyczne przyjęcie, które upewni przyszłą mamę, że może liczyć na rodzinę i przyjaciół, to nowa tradycja zza oceanu. W Polsce baby shower jest jeszcze mało znanym zwyczajem, ale zdobywa coraz więcej zwolenników.
Sympatyczne przyjęcie, które upewni przyszłą mamę, że może liczyć na rodzinę i przyjaciół, to nowa tradycja zza oceanu. W Polsce baby shower jest jeszcze mało znanym zwyczajem, ale zdobywa coraz więcej zwolenników.
Każda kobieta inaczej przeżywa dziewięć miesięcy ciąży, jednak dla zdecydowanej większości szczególnie ważne są w tym okresie ciepłe relacje z otoczeniem. Przyszłe mamy w czasie oczekiwania na potomstwo potrzebują wsparcia bliskich – zarówno rodziny, jak i przyjaciół. Aby pokazać tę podporę, w Stanach Zjednoczonych od dłuższego czasu praktykuje się tzw. baby shower. Zwyczaj ten ma na celu między innymi pokazanie, że przyszła matka ma osoby, na które może liczyć. Tradycja urządzania przyjęć specjalnie dla kobiet w ciąży wkracza także do Europy.
Obsypać prezentami i miłością
Nazwa (z angielskiego baby – dziecko i shower – prysznic) oznacza w luźnym tłumaczeniu obsypanie, „zalanie” przyszłej mamy prezentami dla niej i dla malucha, który niedługo przyjdzie na świat. Słowo „prysznic” ma się tu odnosić nie tylko do licznych podarunków, ale też nawału uczuć, wsparcia i serdeczności, którymi obdarowujemy kobietę spodziewającą się potomstwa.
Idea przyjęcia polega na tym, by w gronie kobiet z rodziny oraz przyjaciółek po prostu spędzić miło czas, a przy okazji podarować przyszłej matce upominki dla dziecka. Całą oprawą imprezy zajmuje się tradycyjnie osoba najbliższa bohaterce wieczoru, oczywiście przy udziale innych gości. Zdarza się, że w spotkaniu uczestniczą też panowie – wszytko zależy od indywidualnych ustaleń. Organizacja przyjęcia leży zarówno po stronie matki (to ona przygotowuje symboliczny poczęstunek oraz listę osób, które chciałaby zaprosić), jak i gości, którzy organizują zabawy i atrakcje przygotowane specjalnie na tę okazję, a następnie w nich uczestniczą. Z baby shower związane są pewne rytuały i tradycyjne zabawy zapoczątkowane przez Amerykanki. Głównym celem jest obdarowanie mamy drobnymi upominkami, zatem moment ich wręczenia stanowi najważniejszą część spotkania. Pozostały czas można wykorzystać na różne konkursy i niespodzianki. Wiele oczywiście zależy od fantazji oraz temperamentu uczestników przyjęcia, ale warto tu
przytoczyć choćby dwie najbardziej znane zabawy.
Śmiesznie pomalowana mama
Pierwsza z nich to dekorowanie brzuszka przyszłej mamy. Jako że najczęściej baby shower organizuje się w okresie, gdy brzuch jest już widoczny (zazwyczaj trzeci trymestr), można to wykorzystać, malując na nim śmieszne rzeczy oraz robiąc pamiątkowe zdjęcia. Bezpośrednio po porodzie, a także znacznie później, z pewnością przywołają one zabawne wspomnienia.
Znanym zwyczajem jest również tworzenie bransoletki, która ma przynosić szczęście przez cały okres ciąży. Przyszła mama ma ją nosić aż do momentu rozwiązania. Bransoletka jest dziełem wszystkich uczestniczek przyjęcia. Organizatorka musi zmobilizować wszystkie panie, by przyniosły ze sobą po jednym koraliku. Podczas przyjęcia wspólnie tworzą one bransoletkę, a następnie wręczają ją bohaterce wieczoru.
Na temat baby shower (podobnie jak na temat innych zwyczajów sprowadzonych z Ameryki) pojawia się wiele sprzecznych opinii. Jedni z entuzjazmem przyjmują nowe tradycje, inni krytykują przenoszenie na grunt narodowy zupełni obcych zwyczajów.
Trudno jednak zaprzeczyć, że sam pomysł zorganizowania przyjęcia dla przyszłej mamy, wspólnego spotkania, by sprawić jej przyjemność i wesprzeć w tym ważnym okresie, jest wspaniałym prezentem od najbliższych i sposobem pokazania zainteresowania oraz troski. Jeśli nie zgadzamy się z amerykańską formą, możemy przecież podjąć sam pomysł i zmodyfikować go według własnych upodobań.