Bądź na czasie - zrób konfiturę!
Koniec lata to najlepszy czas na uzupełnienie zapasów w piwniczce o nowe przetwory owocowe. Z wiśni, jabłek, gruszek, czarnych porzeczek można wyczarować smaczne i zdrowe konfitury, które w długie jesienne i zimowe wieczory wywołają w nas wspomnienie minionego lata. W tym roku produkty domowej roboty są niezwykle modne – zabaw się w gospodynię, a domownicy docenią twoje zaangażowanie.
Koniec lata to najlepszy czas na uzupełnienie zapasów w piwniczce o nowe przetwory owocowe. Z wiśni, jabłek, gruszek, czarnych porzeczek można wyczarować smaczne i zdrowe przetwory, które w długie jesienne i zimowe wieczory wywołają w nas wspomnienie minionego lata. W tym roku produkty domowej roboty są niezwykle modne! Zabaw się w gospodynię, a domownicy docenią twoje zaangażowanie.
Eksperymentuj!
Jeśli lubisz gotować niestandardowo i wciąż zaskakiwać nowymi pomysłami, skorzystaj z naszych podpowiedzi i przygotuj przetwory z prawdziwego zdarzenia. Do słoika możesz wrzucić nie tylko owoce i cukier, ale również inne, słodkie dodatki – płatki migdałowe lub kokosowe, rodzynki, pokrojone daktyle oraz aromatyczne przyprawy. Do kompotów i dżemów z jabłek doskonale będą pasować aromatyczne goździki oraz imbir. Jeśli przygotowujesz konfiturę gruszkową, dodaj kardamon oraz świeżą skórkę z cytryny. Brzoskwinie wspaniale komponują się z likierami, natomiast morele z cynamonem. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś wypróbowała naprawdę nietypowe przepisy i do słoika wrzuciła nie tylko jabłka i gruszki, ale również jarzębinę, albo z cytryny uczyniła główny składnik np. konfitury. Produkty, które wyczarujesz, będą aromatyczne, smaczne i oryginalne.
ZOBACZ PRZEPISY NA PRZETWORY:
ZOBACZ RÓWNIEŻ DANIA Z OWOCAMI:
Jak to się robi?
Sporządzenie przetworów owocowych jest bardzo proste – w praktyce więcej czasu zajmuje zebranie owoców i obranie ze skórek, niż sam proces tworzenia. Pamiętaj o tym, aby wybierać owoce zdrowe, dość twarde, ale takie które łatwo puszczają soki. Przed wrzuceniem do słoika należy usunąć wszelkie ogonki i szypułki, a następnie sparzyć owoce (do wrzątku nie wrzucamy jednak malin i podobnych, równie delikatnych owoców). Następnie należy pokroić sparzone owoce i zasypać cukrem. Ważne jest, aby zachować odpowiednie proporcje i nie przesłodzić konfitury. Zazwyczaj stosuje się proporcję 2:1 (np. jeden kilogram owoców należy zasypać ½ kg cukru, ale nie jest to reguła – w przypadku owoców kwaśnych, takich jak czarne porzeczki możemy zastosować proporcję 2:2. Dziś najlepszym rozwiązaniem wydaje się jednak zakup paczuszki cukru żelującego (żelfixu), który zagęści konfiturę (szczegóły zastosowania znajdziemy na opakowaniu). Przyprawy dodajemy wraz z cukrem, natomiast wszelkie dodatki, takie jak rodzynki czy daktyle należy
najpierw sparzyć.
Zasypane cukrem owoce powinniśmy ostawić na około 2 godziny, aby mogły puścić sok. Czas gotowania jest bardzo różny i zależy od owoców. Dżem z malin gotujemy około 5 minut, natomiast gotowanie konfitury z gruszek powinno trwać około 50 minut, z moreli – ponad godzinę, z jabłek – również ponad godzinę. Wszystko zależy również od tego, jaką konsystencję konfitur lubimy najbardziej. Jeśli chcemy, aby w słoiku znalazły się duże kawałki owoców, skróćmy nieco czas gotowania. Pamiętajmy, aby wyparzyć również słoiki i na końcu szczelnie je zamknąć.
Z czym to się je?
Konfiturami możesz posmarować zwykłą grzankę, wykorzystać jako masę do tortów, albo nadzienie do naleśników. Wszystko jest dozwolone i zależy od twojej kulinarnej fantazji. Warto również przygotować syropy owocowe lub konfitury o płynnej konsystencji, aby można było polać nimi potrawę. Przetwory z owoców są świetnym dodatkiem do wszelkiego rodzaju deserów, serwowanych w niedzielne popołudnie spędzane w rodzinnym gronie. Sprawdź nasze przepisy!
ZOBACZ RÓWNIEŻ DANIA Z OWOCAMI: