Trwa ładowanie...
dljy20z
Bezdzietni są traktowani gorzej?
Telewizja WP
Ludzie

Bezdzietni są traktowani gorzej?

O badaniach oraz życiu bez dzieci i z dzieckiem, rozmawiamy z socjologiem Mateuszem Zarembą oraz matką nastolatka Moniką Jaruzelską, która przez lata deklarowała, że nie będzie mieć dzieci.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
dljy20z

Według najnowszych badań opublikowanych na łamach „Sex Roles: A Journal of Research” osoby, które decydują, że nie chcą mieć dzieci, są postrzegane jako niespełnione życiowo. Taka decyzja wywołuje też często moralny sprzeciw w otoczeniu. Czy w Polsce sytuacja wygląda podobnie?

- Ja bym się nie zgodziła z takim generalnym stwierdzeniem - mówi Monika Jaruzelska. - Dla mnie jest to kwestia pewnego postrzegania środowiskowego i też jakiegoś etapu w życiu. W środowiskach, gdzie stawia się najbardziej na karierę i rozwój zawodowy, to raczej kobieta, która posiada dziecko, jest postrzegana jako osoba, która będzie potencjalnie gorszym pracownikiem. Będzie mniej się rozwijała, ponieważ dziecko będzie chorowało, będzie brała więcej zwolnień, w związku z tym jej wartość jako pracownika często jest niższa. Z kolei kobiecie, która robi karierę i jest bezdzietna, w jakiś sposób jest wybaczane to, że nie doczekała się potomków.

dljy20z

Mateusz Zaremba twierdzi, że chociaż badania są zagraniczne, to przeprowadzając podobne doświadczenia w Polsce, także mogłoby się okazać, że nieposiadanie dzieci jest w "złym tonie".

- Jest taka presja ze względów społecznych - mówi socjolog. - W Polsce rodzina jest na najwyższych poziomach wartości. Posiadanie dzieci jest także pewnym wskaźnikiem dojrzałości jako element definiujący bycie dorosłym.

Podziel się opinią

Share

dljy20z

dljy20z
dljy20z