Bezpieczne zakupy na kliknięcie myszką
Przygotowania do Świąt nie muszą spędzać snu z powiek. Zakupy można zrobić
w sieci, nie ruszając się z domowego fotela. Internet daje praktycznie nieograniczone możliwości wyboru. Znajdziemy tam podstawowe produkty spożywcze – mąkę, jajka czy cukier, przyprawy, środki chemiczne, a nawet elegancki obrus czy koszyczek wielkanocny. Żeby jednocześnie zapewnić sobie bezpieczeństwo dokonując zakupów w sieci trzeba pamiętać o kilku zasadach.
Przygotowania do Świąt nie muszą spędzać snu z powiek. Zakupy można zrobić w sieci, nie ruszając się z domowego fotela. Internet daje praktycznie nieograniczone możliwości wyboru. Znajdziesz tam podstawowe produkty spożywcze – mąkę, jajka czy cukier, przyprawy, środki chemiczne, a nawet elegancki obrus czy koszyczek wielkanocny. Żeby jednocześnie zapewnić sobie bezpieczeństwo dokonując zakupów w sieci trzeba pamiętać o kilku zasadach.
- Dużo mówi się o tym, że zakupy w internecie są niebezpieczne, tymczasem prawo coraz bardziej chroni e-konsumentów i wystarczy przestrzegać kilku zasad, by nie dać się oszukać” – wyjaśnia Patrycja Sass- Staniszewska z Izby Gospodarki Elektronicznej.
Po pierwsze - sprawdź od kogo kupujesz
Wiarygodni sprzedawcy umożliwiają swoim klientom ocenę jakości obsługi w ich sklepie. Sprawdź ile jest opinii i jakie one są. Zwróć też uwagę czy opinie są konkretne - opisy określonych towarów i transakcji uwiarygodnią fakt, że ktoś dokonał zakupu. Pamiętaj, że zgodnie z prawem sprzedawca musi podać pełne dane rejestrowe swojej firmy. Jeśli nie możesz tego znaleźć na stronie, brakuje numeru telefonu, bądź adresu e-mail - bądź czujny. Spróbuj zapytać o szczegóły kupowanego towaru za pomocą dostępnej formy kontaktu.
Po drugie - zapoznaj się z regulaminem
Każdy przedsiębiorca internetowy ma obowiązek zamieścić w swoim serwisie regulamin określający szczegółowe zasady zawierania umowy przez Internet. Sprawdź czy taki dokument istnieje, czy jest czytelny i zrozumiały. Prawo daje ci możliwość zwrotu zakupionych towarów możesz w ciągu 10 dni bez konieczności podawania powodu odstąpić od umowy. Jeżeli twój gwiazdkowy prezent okaże się nietrafiony, istnieje możliwość jego wymiany bądź zwrotu. Po trzecie - https
Gdy wypełniasz formularze z danymi, sprawdź, czy w przeglądarce na początku adresu witryny widnieje "https" zamiast "http". Szukaj też symbolu zielonej kłódki - oznacza ona bezpieczne połączenie, aby osoby niepożądane nie mogły uzyskać dostępu do twoich danych.
Po czwarte - nie płać z góry
Jeżeli ktoś wymaga od ciebie płatności z góry, nie dając możliwości wyboru może to być transakcja ryzykowna. Godne zaufania serwisy zazwyczaj oferują różne opcje płatności, z których najpopularniejsze to karta kredytowa oraz przelewy bankowe. Dokładnie zapoznaj się z ofertą wystawców na serwisach aukcyjnych i ogłoszeniowych. Często w zakładce "o mnie" sprzedawcy umieszczają w opisach swoje własne, szczegółowe zasady sprzedaży, jak np. czas dostawy, który może być liczony dopiero od czasu zaksięgowania wpłaty na koncie sprzedawcy, a nie na koncie systemu płatności.
Po piąte - wyloguj się
Po zakończeniu zakupów i dokonaniu transakcji koniecznie się wyloguj z platformy lub serwisu, by nikt nie mógł wejść na twoje konto. Na wszelki wypadek zachowaj całość korespondencji elektronicznej ze sprzedawcą do czasu aż otrzymasz paczkę i będziesz zadowolony.
Pamiętaj, żeby wystawić komentarz lub opinię po otrzymaniu zakupów. Zarówno pochlebne informacje, jak i słowa przestrogi są cenne. Dlatego warto poświęcić kilka minut. opr. (gabi), kobieta.wp.pl