Trwa ładowanie...
d15q3p6
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
bezrobocie

Bezrobocie szkodliwe dla psychiki młodych

Bezrobocie stanowi coraz poważniejsze zagrożenie dla zdrowia psychicznego młodych ludzi - informuje BBC. Brak pracy powoduje u nich nie tylko depresję i bezsenność, ale nawet autoagresję.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Bezrobocie szkodliwe dla psychiki młodych
(Thinkstock)
d15q3p6

Bezrobocie stanowi coraz poważniejsze zagrożenie dla zdrowia psychicznego młodych ludzi - informuje BBC. Brak pracy powoduje u nich nie tylko depresję i bezsenność, ale nawet autoagresję.
Bezrobocie coraz częściej pcha młodych ludzi w choroby psychiczne. Z powodu braku pracy młodzi, zdrowi ludzie popadają w bezsenność, a nawet zaczynają czuć wstręt wobec samych siebie.

Najnowsze badania donoszą, że 48 procent młodych ludzi przyznaje, że bezrobocie przyczynia się do rozwoju chorób psychicznych, takich jak depresja i powoduje ataki paniki. Co szósty ankietowany przeżywa stres równie silny, jak przy rozpadzie rodziny, a aż 12 procent wprawdzie udaje się zasnąć, ale męczą ich nocne koszmary.

Ponad jedna trzecia bezrobotnych skarży się na brak poczucia tożsamości. Dla porównania, dla 63 procent młodych osób aktywnych zawodowo, praca stanowi ważny element ich tożsamości.

d15q3p6

Bezrobocie wywołuje również uczucie osamotnienia i izolacji. Wielu z nich wstydzi się odwiedzać biura pośrednictwa pracy. Twierdzą, że poszukiwania pracy potęgują tylko uczucie rozczarowania, a im więcej szukają tym bardziej czują się zdesperowani.

W badaniu, przeprowadzonym przez YouGov, uczestniczyło ponad 2000 bezrobotnych w wieku od 16 do 25 lat.

Badania zostały przeprowadzone wśród obywateli Wielkiej Brytanii, jednak polska młodzież również narażona jest na tego typu stresy. Polska ma bowiem jeden z największych w Unii Europejskiej odsetków bezrobotnych do 25 roku życia. Stopa bezrobocia wśród młodzieży wynosi dziś 23 procent. Z badań Instytutu Pracy i Polityki Socjalnej wynika, że liczba bezrobotnych absolwentów w latach 2011 - 2015 może przekroczyć nawet 3 miliony.

Bezrobocie stanowi, więc obecnie bardzo realny problem dla młodych ludzi, a im dłużej są oni na taki stan narażeni, tym bardziej jest to ryzykowne dla ich zdrowia psychicznego.

POLECAMY: DEPRESJA CZY CHANDRA? NAUCZ SIĘ JE ODRÓŻNIAĆ

d15q3p6

Podziel się opinią

Share

d15q3p6

d15q3p6