Bezwzględny zakaz na cmentarzu. Przyłapani zapłacą 5000 zł

Bezwzględny zakaz na cmentarzu. Przyłapani zapłacą 5000 zł

Czego nie można robić na cmentarzu? / zdjęcie ilustracyjne
Czego nie można robić na cmentarzu? / zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
20.10.2023 15:02, aktualizacja: 20.10.2023 15:47

Choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, pewne zachowania na cmentarzu są stanowczo zakazane. Lepiej więc dostosować się do regulaminów i prawa, aby nie wrócić z nekropolii z karą grzywny lub ograniczenia wolności. Za niektóre przewinienia przewidziano bardzo wysokie mandaty.

Wszystkich Świętych 2023 nadchodzi wielkimi krokami. 1 listopada wiele osób wybierze się na cmentarz, aby złożyć kwiaty i zapalić znicze na grobach zmarłych bliskich. Każdy powinien więc pamiętać o tym, że na nekropoliach obowiązują pewne zasady, których należy się trzymać. Inaczej można wrócić ze sporym mandatem.

Czego nie można robić na cmentarzu?

Jeżeli wybierasz się na cmentarz, musisz wiedzieć, że jedną z najsurowszych kar za nieodpowiednie zachowanie, jest kara do ośmiu lat pozbawienia wolności za okradanie grobów.

Nie inaczej jest z nieobyczajnymi wybrykami, jakim są załatwianie się na cmentarzu, palenie papierosów czy przebywanie na nim pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Według prawa, "kto publicznie dopuszcza się nieobyczajnego wybryku, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności, grzywny do 1500 zł albo karze nagany".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czy zwierzęta mogą przebywać na cmentarzu?

Kwestia przebywania zwierząt na cmentarzu również nie jest oczywista. Na niektórych cmentarzach obecność psów jest bowiem całkowicie zabroniona. Jeżeli taki zakaz jednak nie obowiązuje, cała odpowiedzialność za zwierzę spada na właściciela. Co to dokładnie oznacza? To on ponosi za niego odpowiedzialność prawną. Niekiedy też finansową, jak w każdej przestrzeni miejskiej.

Według kodeksu wykroczeń, jeżeli nie zachowamy środków ostrożności przy trzymaniu i pilnowaniu zwierzęcia, wówczas grozi nam nie tylko kara grzywny do 1000 zł, ale nawet ograniczenie wolności - m.in. w przypadku, gdy nasze zwierzę kogoś dotkliwie pogryzie. Jeśli zdecydujemy się natomiast puścić zwierzę samopas, kara jest jeszcze wyższa. Jak "mówi" art. 166 kodeksu wykroczeń, grozi za to mandat w wysokości do nawet 5 tys. zł.

Zakazane jest także pozostawianie zwierzęcia bez opieki. Stanowi o tym wykroczenie z art. 77 kodeksu wykroczeń, czyli "niezachowanie zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, które swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka". Grozi za to nawet 500 zł mandatu.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.