Bieganie na bieżni - wady i zalety. Bieżnia czy bieganie na zewnątrz?
Bieganie na bieżni jest formą aktywności fizycznej, która cieszy się bardzo dużą popularnością. Obecnie bieżnie są sprzętem ogólnodostępnym - znajdują się w każdej siłowni, a w wielu sklepach można je kupić za mniej niż 500 zł. Treningi na bieżni są mniej efektywne niż bieganie na zewnątrz. Jednakże stanowią one dobrą alternatywę dla osób, których do biegania zniechęcają zimowe warunki atmosferyczne.
Bieżnia elektryczna czy bieżnia mechaniczna?
Bieganie na bieżni jest aktywnością fizyczną, która z roku na rok cieszy się coraz to większą popularnością. Wyróżnia się dwa podstawowe typu bieżni: elektryczną i mechaniczną. Różnią się one od siebie przede wszystkim sposobem zasilania.
Bieżnia elektryczna wyposażona jest w silnik biegowy, który napędza urządzenie. Tego typu bieżnie posiadają wiele przydatnych funkcji np. ustawienie programu treningowego czy poziomu amortyzacji podłoża.
Bieżnie mechaniczne (magnetyczne) napędzane są przez użytkowników. Przyrząd ten zazwyczaj wyposażony jest w wyświetlacz, który pokazuje przebyty dystans podczas treningu. Tego typu bieżnie są znacznie tańsze od bieżni elektrycznych, ale nie są one polecane osobom początkującym.
Technika biegania na bieżni
Bieganie na bieżni jest dobrym sposobem na pozbycie się zbędnych kilogramów. Jednakże trzeba pamiętać, że bieganie na zewnątrz jest znacznie efektywniejsze.
W praktyce oznacza to, że przebycie 5 km na bieżni nie równa się przebiegnięciu tego samego dystansu na świeżym powietrzu. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że korzystając z bieżni, nie musimy zmagać się z oporem powietrza, czy też z nierównym podłożem, wymuszającym na nas zmianę prędkości czy włożenie więcej siły.
Podstawowe zasady biegania na bieżni:
- Zanim wejdziesz na bieżnię elektryczną, uruchom ją i ustaw prędkość porównywalną do wolnego marszu. Ustaw stopy po bokach bieżni i wejdź na pas biegowy, trzymając się specjalnych uchwytów.
- Trening na bieżni należy zacząć od rozgrzewki — wolnego marszu, a następnie truchtu.
- Po zakończonym treningu należy stopniowo zmniejszać prędkość i schodzić z bieżni powoli. W przeciwnym razie możemy spodziewać się zawrotów głowy.
- Biegaj pośrodku pasa startowego. Jest to optymalne rozwiązanie, ponieważ zapewnia największy zakres ruchu, a także minimalizuje ryzyko ewentualnego upadku.
- Przy bieganiu na bieżni staraj się patrzeć przed siebie - nigdy na nogi, ponieważ może skutkować to upadkiem.
- Zadbaj o prawidłową postawę ciała podczas biegu na bieżni. Głowa powinna być wyprostowana, a wzrok skierowany przed siebie, barki luźno opuszczone, ramiona ugięte, plecy wyprostowane, brzuch wciągnięty.
- Zawsze miej pod ręką butelkę wody.