FitnessBiegi przełajowe. Jak przygotować się do biegu w terenie?

Biegi przełajowe. Jak przygotować się do biegu w terenie?

Biegi przełajowe to atrakcyjna propozycja dla osób, które chcą połączyć w jednej aktywności fizycznej bieganie i sporty ekstremalne. Bieganie w terenie to urozmaicona forma treningu, która na pewno nie znudzi się zbyt szybko. Czym dokładnie są biegi przełajowe i jak wyglądają treningi przygotowujące do tego typu aktywności fizycznej?

Biegi przełajowe. Jak przygotować się do biegu w terenie?
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

Czym są biegi przełajowe?

Bieg przełajowy to bieg w terenie, czyli najczęściej przez las, łąkę czy inne miejsca, gdzie bieg jest utrudniony przez przyrodę i warunki naturalne. Warto zauważyć, że obecnie popularne biegi z przeszkodami wywodzą się właśnie od biegów przełajowych.

Inne formy ekstremalnego biegania, takie jak wojskowe biegi na orientację czy słynny bieg katorżnika, to również pokrewne dyscypliny biegów przełajowych. W latach 1912, 1920 i 1924 na letnich igrzyskach olimpijskich rozgrywano indywidualne i zespołowe biegi przełajowe. Ponownie wzrastająca popularność biegów przełajowych sprawiła, że rozważano włączenie tej dyscypliny do programu zimowych igrzysk olimpijskich w 2018 roku.

Historia biegów przełajowych

Biegi przełajowe nie należą do najpopularniejszych dyscyplin sportowych w naszym kraju. Warto jednak zauważyć, że przełaje to najstarsza konkurencja biegowa, rozgrywana w sposób ciągły.

Pierwsze zawody biegów przełajowych odbywały się już ponad 200 lat temu w Wielkiej Brytanii. Zawody przyjmowały wtedy formę znanych nam podchodów. Część drużyny uciekała, zostawiając po sobie różne ślady, a druga część ją goniła, podążając wzdłuż pozostawionych wskazówek. Trasy pierwszych biegów przełajowych były niezwykle trudne. Na trasie pojawiały się strumienie, podmokłe łąki, powalone pnie, płoty i inne temu podobne.

Biegi przełajowe znalazły wielu miłośników w USA, jednak zdecydowano się odejść od wielogodzinnych podchodów na rzecz krótszych, z góry zaplanowanych trudnych tras. Na początku XX wieku biegi przełajowe były już pełnoprawną dyscypliną sportową, pierwsze mistrzostwa odbyły się w Wielkiej Brytanii w 1876 roku.

Biegi przełajowe trzykrotnie były dyscypliną olimpijską. Następnie zrezygnowano z tej dyscypliny, gdyż warunki letnich igrzysk nie pozwalały na rozegranie tych zawodów. Obecnie biegi przełajowe są popularnym sportem zwłaszcza wśród młodzieży brytyjskiej i amerykańskiej. W Polsce biegi przełajowe są organizowane w mniejszej skali, a bierze w nich udział głównie młodzież szkolna i akademicka.

Biegi przełajowe w Polsce

Polacy nigdy nie osiągali imponujących wyników w biegach przełajowych. Sprawdzaliśmy się jednak jako organizatorzy zawodów, które w naszym kraju odbyły się trzykrotnie. Obecnie zwolennicy biegów przełajowych mają możliwość wystartowania w przełajach.

W niektórych polskich miastach, np. w Falenicy, rozgrywane są zimowe serie zawodów, takie jak cykl Biegów Górskich. W Polsce brakuje jednak wielkich zawodów, które na przykład często odbywają się w Europie Zachodniej czy USA. Polskie biegi przełajowe są kameralne i zazwyczaj niewiele kosztują.

Jak się przygotować do biegu przełajowego?

Przygotowując się do biegów przełajowych, trzeba mieć na uwadze trasę, którą będzie dane nam pokonać. Trasa biegów przełajowych często pełna jest stromych podbiegów, mocnych zakrętów, wystających korzeni, błota czy śniegu po kostki. Żeby dobrze się przygotować do biegu przełajowego, należy maksymalnie urozmaicać swoje treningi. W planie treningowym osoby przygotowującej się do biegu przełajowego powinny znaleźć się: długie dystanse biegowe, terenowe fartleki, serie skipów oraz siły biegowe.

Źródło artykułu:WP Kobieta

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)