Bielizna termiczna a termoaktywna - czym się różnią?
Bielizna termiczna a termoaktywna to nie to samo. Odzież termiczna nie umożliwia prawidłowej wentylacji, natomiast termoaktywna już tak. Która z nich jest lepsza? Podpowiemy, jak wybierać bieliznę do różnego rodzaju sportów.
24.11.2018 16:46
Odzież termiczna a termoaktywna
Często spotykamy się ze stosowaniem słów odzież (w tym bielizna) termiczna i termoaktywna wymiennie. Jednak funkcje tych dwóch rodzajów odzieży są różne.
Odzież termiczna to ubranie, które chroni przed chłodem, deszczem, śniegiem, mocnym wiatrem, a także nadmiernym wyziębieniem organizmu. Odzież termiczna gwarantuje użytkownikom wysoki poziom izolacji cieplnej, lepszy niż standardowe ubrania. Najczęściej są to materiały o gęstej i grubej strukturze np. bluzy polarowe czy swetry wełniane. Zasadniczą wadą odzieży termicznej jest brak właściwej wentylacji, czyli gdy spocimy się pod wełnianym swetrem czy grubą bawełnianą bluzą, pot nie zostaje odprowadzony na zewnątrz i, co za tym idzie, materiał nasiąka wilgocią. W związku z tym odzież termiczna nie jest polecana miłośnikom sportów na świeżym powietrzu.
U sportowców ćwiczących pod gołym niebem lepiej sprawdzi się odzież termoaktywna. Jest to odzież funkcjonalna, która pomaga zachować optymalną temperaturę ciała, a także chroni przed wilgocią, odprowadzając pot na zewnątrz.
Bielizna termoaktywna - co to takiego?
Bielizna termoaktywna pomaga zachować stałą temperaturę ciała i chroni organizm przed wychłodzeniem. Jej zaletą jest odpowiedni poziom izolacji cieplnej oraz wysoka jakość wentylacji, czyli bielizna termiczna utrzymuje ciepło, jakie wytwarza organizm ludzki, a nadmiar wilgoci odprowadza na zewnątrz. Bielizna termoaktywna produkowana jest zarówno ze sztucznych materiałów, takich jak poliamidy, polipropyleny, jak i naturalnych np. wełna merynosów. Co więcej, niektórzy producenci dodają do odzieży termicznej takie składniki, jak jony srebra.
Bielizna termoaktywna - dla kogo?
Bielizna termoaktywna to produkt wybierany przez osoby aktywne, lubiące treningi na świeżym powietrzu. Sprawdzi się idealnie podczas joggingu, jazdy na rowerze, nordic walking oraz sportów zimowych.
Bielizna termoaktywna sprawdza się dobrze nawet podczas treningów na siłowni oraz w klubie fitness. Bielizna termiczna “oddycha”, więc staje się naszą drugą skórą. Jest nieodczuwalna, nie krępuje ruchów, niweluje przykry zapach potu, chroni przed słońcem i szkodliwym promieniowaniem UV. Warto pamiętać, że bielizna termoaktywna może powodować alergie, dlatego przed zakupem należy sprawdzić metkę i wybierać dzianiny antyalergiczne.
Można powiedzieć, że bielizna termoaktywna jest zawsze odzieżą termiczną, natomiast nie każda bielizna termiczna będzie odzieżą termoaktywną. Warto więc strój sportowy dopasowywać do rodzaju aktywności fizycznej oraz do miejsca, w jakim ćwiczymy: siłownia lub świeże powietrze. Jeżeli trenujemy na siłowni lub sali fitness, wybierajmy bieliznę termiczną z cieńszych materiałów. Na treningi pod chmurką lepiej zaopatrzyć się w bieliznę termiczną ze średnich lub grubych materiałów.