Bije na głowę tuje. Momentalnie obrośnie cały płot

Bije na głowę tuje. Momentalnie obrośnie cały płot

Ligustr jest świetną alternatywą dla popularnej tui
Ligustr jest świetną alternatywą dla popularnej tui
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
11.10.2023 10:28

Ligustry należą do popularnych roślin wybieranych na żywopłoty, jednak nie wszystkie zachowują liście na zimę. Wyjątkiem jest zimozielony ligustr jajolistny. Dlaczego warto go posadzić w ogrodzie i jak o niego zadbać?

Ligustr jajolistny to krzew, który szybko i bujnie rośnie – nawet do 3-5 m wysokości, dzięki czemu zapewnia tak bardzo pożądaną prywatność. Jeśli posadzimy wokół domu żywopłot z ligustru, możemy mieć pewność, że nie zajrzy do nas żaden ciekawski sąsiad.

Krzew charakteryzują też bardzo ciekawe, błyszczące liście. Mają od 3 do 6 cm długości, są ciemnozielone z wierzchu, jaśniejsze od spodu i lekko zaostrzone na końcach. Co ważne, zazwyczaj nie opadają na zimę.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Roślina idealna na żywopłot. Ma stosunkowo niskie wymagania

Ligustr jajolistny najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych, jednak nie przeszkadza mu trochę cienia. Należy jednak zwrócić uwagę, aby krzew nie był skazany na działanie silnego wiatru – zwłaszcza zimą, kiedy warunki atmosferyczne i tak stają się w Polsce dość trudne dla wielu roślin.

Pochodzi z Azji, więc nie jest do końca odporny na mróz. Będzie sobie lepiej radził w rejonach Polski, które charakteryzuje cieplejszy klimat oraz w środowisku miejskim, gdzie zwykle jest cieplej. Podczas szczególnie mroźnych zim może przemarzać i gubić liście.

Ligustr jajolistny nie jest wymagający, jeśli chodzi o glebę, będzie dobrze rósł na glebach różnego rodzaju i o różnym pH – od piaszczystych po gliniaste. Ważne, aby podłoże było wilgotne, ale nie mokre.

Pielęgnacja ligustru jajolistnego. Kilka ważnych wskazówek

Najlepiej sadzić wiosną lub jesienią na glebie zasilanej kompostem albo nawozem. Sadzonki na żywopłot należy umieścić w odległości 20 cm w dwóch rzędach (w tzw. szachownicę), a następnie podsypać ziemią i obficie podlać. Ligustr nie wymaga specjalnej opieki i nawożenia, wystarczy odżywić go kompostem raz w roku, najlepiej wiosną.

Niezbędne jest za to regularne cięcie i formowanie, dzięki któremu krzew stanie się gęsty. W wypadku żywopłotów przeprowadzamy bardziej drastyczne cięcia niż krzewów wolnorosnących. Jeśli ligustr był posadzony jesienią, na wiosnę przycinamy go na wysokość 25 cm, a latem ponownie skracamy o połowę.

Podobnie postępujemy w kolejnych latach, aż żywopłot osiągnie zakładaną wysokość. Później wykonujemy już tylko cięcia formujące, usuwając młode pędy i nadając krzewom odpowiedni kształt.

Zapraszamy na grupę FB – #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Źródło artykułu:WP Kobieta