Biustonosz bondeau

Sama nazwa bondeau (wymowa angielska bondo z akcentem na ostatnią sylabę, lub francuska – bado) to po francusku opaska. Nazwa ta wskazuje na najprostszą konstrukcję stanika – w podstawowym wariancie jest to po prostu taśma elastycznego materiału podtrzymująca piersi.

Biustonosz bondeau
Źródło zdjęć: © mat. prasowe, bondeau, Producent PourMoi Fiji bondeau

Sama nazwa bondeau (wymowa angielska bondo z akcentem na ostatnią sylabę, lub francuska – bado) to po francusku opaska. Nazwa ta wskazuje na najprostszą konstrukcję stanika – w podstawowym wariancie jest to po prostu taśma elastycznego materiału podtrzymująca piersi.

Ze względu na prostotę tej konstrukcji, jest to w zasadzie prototyp stanika. W starożytnej Grecji kobiety owijały biust pasami, aby nie przeszkadzał im w uprawianiu sportu. Tego typu opaska pojawiła się na rysunkach z XIV wieku przed naszą erą, nazywała się wtedy "apodesmos" lub "mastodeton". W takiej właśnie formie biustonosz pojawiał się w zamierzchłych czasach i w innych kulturach. Jego zadaniem było unieruchomienie biustu, aby nie przeszkadzał na przykład w pracach domowych, lub aby spłaszczał piersi – co było podyktowane modą w średniowieczu.

W czasach nam bliższych, w latach dwudziestych XX wieku ideałem była sylwetka chłopięca, z małym biustem i właśnie wtedy opaski na biust wróciły do łask. W tamtych czasach były one wykonane z delikatnych materiałów, zdobione kobiecymi wzorami, ale dawały bardzo słabe podtrzymanie.

W latach czterdziestych i pięćdziesiątych bondeau było w modzie głównie plażowej. Służyło jako góra pierwszych dwuczęściowych kostiumów kąpielowych. W tym czasie do produkcji bielizny weszły materiały syntetyczne, także elastyczne dzianiny, co dawało możliwość uzyskania lepszego podtrzymania, dzięki któremu bondeau mogły się cieszyć także kobiety z większym biustem.

Jak powstaje biustonosz typu bondeau?

Jak wspomniałyśmy, najprostsze bondeau to elastyczna opaska zakrywająca biust. Często jest ona marszczona między piersiami, czasem wyposażona w ramiączko na szyję wyprowadzone z miejsca mostka (między piersiami). Klasyczne bondeau daje bardzo słabe podtrzymanie, właściwie bardziej zakrywa piersi, ale zyskuje właściwości podtrzymujące, jeśli jest wyposażony w fiszbiny.

Niektóre współcześnie produkowane biustonosze bondeau mają z pierwowzorem niewiele wspólnego poza wyglądem zewnętrznym. Nadal nawiązuje się do opaski zasłaniającej biust poprzez specyficzne pokrycie biustonosza materiałem wierzchnim. Cechą charakterystyczną jest brak widocznego z zewnątrz mostka rozdzielającego piersi, ale pod spodem kryje się skutecznie podtrzymująca konstrukcja: miseczki i fiszbiny.

Dzisiejsze bondeau mają także często dopięte ramiączka, wyprowadzone z boku miseczek. Niektóre modele są też tak jak straplessy wyposażone w silikonowe taśmy pod obwodem, które zapobiegają zsuwaniu się stanika bez ramiączek. Dzisiejsze bondeau występuje w charakterze zwykłego, dobrze podtrzymującego stanika, który poradzi sobie nie tylko z niewielkimi biustami, niektórzy producenci bielizny produkują go do miseczki H. W ofercie niektórych firm są także zwykłe opaski na biust.

Znane kobiety w bondeau:bondeau w charakterze góry kostiumu kąpielowego nosi aktorka Jennifer Love Hewitt.

Do jakich kształtów i rodzajów biustu odpowiedni jest stanik bondeau?

Na noszenie bondeau w wersji klasycznej (opaska bez ramiączek i fiszbin) mogą pozwolić sobie panie z niedużym, jędrnym, samonośnym biustem, ponieważ sama opaska z materiału nie poradzi sobie z uniesieniem i podtrzymaniem piersi. W przypadku kostiumów kąpielowych z ramiączkiem wyprowadzonym spomiędzy "miseczek" bondeau należy liczyć się z tym, że w przypadku cięższego lub opadającego biustu wymagającego podniesienia, takie rozwiązanie może być niewygodne. Ciężar biustu będzie obciążał kark i szyję.

Jeżeli natomiast chodzi o dzisiejsze bondeau, które jest z nim bardziej z wyglądu, niż z konstrukcji, może ono sprostać zadaniu podtrzymania większych i cięższych biustów. Bondeau w wersji wzmocnionej może się też sprawdzić na biustach miękkich, lejących i dobrze je podtrzymywać. Miseczki w tej konstrukcji zwykle są dość wysoko zabudowane, więc piersi nie powinny wypływać z nich górą.

Ciekawostka:jedna z odmian bondeau jest tak zwany "tube top", czyli bluzka – tuba.

Kiedy zakładać biustonosz typu bondeau?

Bondeau możemy nosić właściwie zawsze, kiedy mamy ochotę. Przy niewielkim, samonośnym biuście można wykorzystać go na plaży albo jako domowy wygodniczek (bawełniany i elastyczny może dobrze sprawdzić się w tej roli). Natomiast jako dzisiejszy biustonosz, na fiszbinach, z miseczkami i ramiączkami możemy zakładać go także na rożne inne okazje, w zależności od stroju i rodzaju dekoltu.

Na jakie okazje zakładać bondeau, do czego pasuje?

Staniki o tym fasonie często występują w wersji multiway (z ramiączkami z możliwością różnego przepinania lub całkowitego odpięcia, oraz z silikonowymi taśmami na obwodzie), dlatego dobrze sprawdza się przy sukienkach z odkrytymi ramionami lub dekoltem amerykańskim czy asymetrycznym – na jedno ramię. Należy zwrócić uwagę, czy ze względu na wysokie zwykle zabudowanie i szeroki pas obwodu nie wystaje z sukienki.

Bondeau bez ramiączek jest świetnym rozwiązaniem jako góra kostiumu kąpielowego. Umożliwia uzyskanie równej opalenizny bez bladych, nieopalonych miejsc po ramiączkach. Taki stanik może być noszony pod przejrzyste bluzki.

Do czego nie pasuje biustonosz bondeau?

Bondeau nie nadaje się do głęboko wyciętych dekoltów, szczególnie w kształcie litery V, ponieważ jest do nich zbyt wysoko zabudowany, ma wysoki mostek. Nie zakładamy takiego stanika również do sukienek i topów z dekoltem w kształcie serduszka i innych wyciętych w taki sposób, że odsłaniają fragment miedzy piersiami.

Do jakiej sylwetki nie pasuje bondeau? Przy jakiej się sprawdzi?

Jako część kostiumu plażowego bondeau nie nadaje się dla kobiet o szerokiej klatce piersiowej, ponieważ biustonosz w kształcie szerokiego pasa będzie ją dodatkowo optycznie poszerzał i powiększał górę sylwetki. Ponieważ bondeau sprawia, że biust wygląda masywniej, również nie jest to dobre rozwiązanie dla niskich pań z większym biustem. Szeroki poziomy pas nie tylko powiększy biust, ale także optycznie skróci sylwetkę. Ta sama zasada obowiązuje również poza plażą, kiedy bondeau jest zakładane pod prześwitujące ubranie – powinny go unikać panie, które chcą optycznie wysmuklić sylwetkę i które nie chcą powiększać biustu.

Zgodnie z tymi zasadami bondeau będzie korzystne dla kobiet chcących optycznie powiększyć biust, lub dla pań z szerokimi biodrami i drobną górną częścią ciała – pomoże zrównoważyć proporcje. Ten typ stanika bardzo dobrze wygląda na wysokiej, smukłej sylwetce.

biustonoszbrafitterkastanik

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)