Biustonosz plunge

Staniki usztywniane o kroju plunge od ćwierćwiecza robią furorę na rynku bieliźniarskim. Nazwa plunge, która po angielsku oznacza "nurkować", "zapuszczać" dokładnie odwzorowuje kierunek, w jakim podąża męski (i nie tylko!) wzrok, kiedy napotka kobietę ubrana w tego typu biustonosz. Spojrzenie dosłownie "nurkuje" w wyłaniająca się z dekoltu seksowną dolinkę między piersiami, w której uzyskaniu pomaga właśnie ten cudowny biustonosz.

Biustonosz plunge
Źródło zdjęć: © mat. prasowe, stanik usztywniany plunge, Producent Gossard, Passion

12.11.2012 | aktual.: 21.09.2016 09:22

Staniki usztywniane o kroju plunge od ćwierćwiecza robią furorę na rynku bieliźniarskim. Nazwa plunge, która po angielsku oznacza "nurkować", "zapuszczać" dokładnie odwzorowuje kierunek, w jakim podąża męski (i nie tylko!) wzrok, kiedy napotka kobietę ubrana w tego typu biustonosz. Spojrzenie dosłownie "nurkuje" w wyłaniająca się z dekoltu seksowną dolinkę między piersiami, w której uzyskaniu pomaga właśnie ten cudowny biustonosz.

Plunge to sztandarowy produkt kanadyjskiej firmy Wonderbra. W 1961 roku firma ta wypuściła na rynek usztywniany push-up (historie push-up i plunge są ze sobą nierozerwalnie związane) o kroju plunge oznaczony jako nr 1300. Ten typ stanika od początku jest jednym z bestsellerów, jego krój od czasów wprowadzenia na rynek prawie się nie zmienił. Model ten odniósł niekwestionowany, ogromny sukces w Stanach Zjednoczonych i Europie, ale dopiero w latach dziewięćdziesiątych.

Biustonosze o kroju plunge najczęściej są usztywniane wkładem gorseciarskim lub formowane, choć zdarzają się także takie z miękkimi, koronkowymi albo haftowanymi miseczkami. Podstawową cechą tej konstrukcji jest bardzo niski mostek, czyli fragment łączący miseczki oraz najczęściej występujące cięcie miseczki na trzy części – jeno cięcie ukośne, jedno pionowe.

To właśnie one umożliwiają silne zebranie biustu z boków do środka, a płytkie, ukośnie wycięte miseczki wraz z niskim mostkiem odsłaniają część biustu. W wielu modelach w tym fasonie mniejsze miseczki mają wbudowane dodatkowe wkładki push-up, wtedy plunge nie tylko dobrze zbiera i kształtuje biust, ale także zwiększa wizualnie jego objętość i mocniej wypycha go do przodu i do góry.

Znane kobiety kojarzone z usztywnianymi biustonoszami plunge

Najbardziej znaną twarzą marki Wonderbra i modelu 1300 została znana modelka Eva Herzigova. Źródła podają różne informacje, miedzy innymi, że jej rozmiar biustonosza to 80C... Nawiasem mówiąc, nie wydaje nam się, aby był on właściwy, jeśli to brytyjska lub europejska rozmiarówka.

Najsłynniejszy plakat reklamujący ten biustonosz podpisany był hasłem "Hello Boys". To pierwszy slogan reklamowy, który, choć promował bieliznę damską, dwuznacznie kierował ją do mężczyzn. Miejska legenda głosi, że za sprawą owego plakatu wzrosła liczba wypadków samochodowych, spowodowane były one ponoć przez kierowców podziwiających reklamę. Plakat ten był zaprezentowany na wystawie w Victoria albert Museum w Londynie i zajął 10 miejsce w kategorii "Plakat Stulecia".

Ciekawostka: w kampanii reklamowej Victoria's secret Adriana Lima wystąpiła w biustonoszu plunge ozdobionym diamentami, wartym 2 miliony dolarów.

Dla jakich biustów odpowiedni jest usztywniany plunge?

Takie biustonosze odpowiednie są w zasadzie dla każdego rozmiaru i kształtu piersi i dla każdej kobiety, która chce je wyeksponować. Ze względu na niskie na mostku fiszbiny polecana jest kobietom z piersiami osadzonymi blisko siebie, kiedy wyższe mostki nie mieszczą się między nimi. Z kolei paniom z biustami rozmieszczonymi szerzej na klatce piersiowej plunge umożliwia zbliżenie piersi do siebie i uzyskanie apetycznej "dolinki" pomiędzy nimi.

Plunge jest bardzo dobrym krojem dla pań z większym biustem, które nie lubią wysoko zabudowanych staników w innych krojach. A wyposażony w dodatkowe wkładki chętnie jest noszony przez kobiety z mniejszymi piersiami, które chcą je podkreślić i optycznie powiększyć.

Kryterium tego, czy biustonosz typu plunge nadaje się dla danego biustu, jest z pewnością jego kondycją. Piersi miękkie, o lejącej się konsystencji nie będą dobrze współpracować z tym krojem, będą zaś miały skłonność wymykać się z miseczek środkiem nad mostkiem, a ich góra będzie się robić pusta. Niektóre firmy produkują jednak plunge zabudowane trochę wyżej, niż standardowo, i te bywają ratunkiem dla pań, które nie mogą nosić mocno wyciętych biustonoszy. Nieco wyższy mostek chroni przed wylewaniem się piersi, a jednocześnie jest wciąż na tyle niski, że nadaje się do głębszych dekoltów.

Do czego pasuje i kiedy zakładać usztywniany stanik plunge?

Fason plunge został zaprojektowany z myślą o wyeksponowaniu biustu w głębokich dekoltach w kształcie litery V i tak też najczęściej jest noszony. Bardzo apetycznie kształtuje biust, a przy tym nie wystaje spod ubrania. Doskonale nadaje się zarówno do wieczorowych kreacji z tego typu dekoltem, jak i do ubrań dziennych. Znakomicie pasuje do dekoltów kopertowych, a także do wyciętych letnich topów i sukienek. Dobrze sprawdza się także w zestawieniu z ubraniami bardziej zabudowanymi, bo choć nie jest wtedy wykorzystany jego potencjał w podkreślaniu samego dekoltu, to odpowiednio bardzo dobrze kształtuje biust. Mogą z tego skorzystać kobiety z mniejszym biustem, które chcą go optycznie powiększyć.

Do czego zdecydowanie nie pasuje usztywniany plunge?

Biustonosze o tym kroju zupełnie nie nadają się do szerokich dekoltów (np. hiszpański) ani do ubrań odsłaniających ramiona (chyba, że ramiączka mają stanowić widoczny element stroju, lub bluzka czy sukienka jednocześnie i szeroki dekolt, i ramiączka). Efekt, jaki daje ten stanik, jest uzyskany również dzięki ramiączkom, których w żaden sposób nie da się ukryć. Plunge może się także nie sprawdzić w przypadku głębokich dekoltów o kształcie okrągłym lub karo – jest nisko zabudowany na mostku, ale górna część miseczek może wystawać z takich dekoltów.

Do jakiej sylwetki pasuje plunge, a do jakiej nie?

Dekolt V, do których plunge najczęściej jest zakładany, pasują do większości sylwetek – jest bardzo kobiecy. Wysmukla tęższą figurę i dodaje optycznie kilka centymetrów wzrostu, więc jest również szczególnie polecany niższym kobietom. Panie z większym biustem przy tego typu dekoltach uzyskują jego optyczną lekkość. Pewną ostrożność powinny zachować osoby o sportowej, szczupłej sylwetce i małym biuście. Choć to dotyczy bardziej ubioru, niż biustonosza plunge, który sam w sobie eksponuje niewielkie piersi.

biustonoszbrafitterkastanik
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)