FitnessBlizny na twarzy - jak je usunąć? Poznaj najskuteczniejsze metody!

Blizny na twarzy - jak je usunąć? Poznaj najskuteczniejsze metody!

Blizny na twarzy - jak je usunąć? Poznaj najskuteczniejsze metody!
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
18.05.2018 21:24

Blizny potrądzikowe, po oparzeniu czy urazach - często mogą różnić się wyglądem lub rozmiarami, ale z pewnością mają pewną cechę wspólną. Nikt z nas nie chce oglądać ich na swojej twarzy! Niestety, problem ten nie należy wcale do rzadkości.

Na szczęście współczesna medycyna estetyczna oferuje całkiem sporo sposobów na pozbycie się tego problemu. Jak skutecznie pozbyć się blizn na twarzy? Zapytaliśmy o to ekspertów Bieńkowscy Clinic.

Blizny na twarzy - najczęstsze rodzaje

W doborze leczenia blizn na twarzy znaczenie ma m.in. ich rodzaj. Chociaż wszystkie powstają w wyniku nieprawidłowego procesu gojenia po uszkodzeniu skóry w danym miejscu, często różnią się między sobą. Najczęściej wymieniamy:

blizny zanikowe - inaczej nazywane atroficznymi. W ich przypadku w tkance widoczne są wyraźne wgłębienia, najczęściej o okrągłym kształcie. Zwykle uwidaczniają się po przebytej ospie lub trądziku, a ich głębokość zależy od stopnia zaawansowania choroby.

blizny przerostowe - zgrubiałe, wynoszące się ponad powierzchnię skóry, nazywane również bliznami hipertroficznymi. Najczęściej powstają na skutek urazów mechanicznych, np. nacięć skóry, niekiedy też oparzeń.
W pierwszym przypadku mamy więc do czynienia z niedoborem nowo powstałej tkanki, w drugim z jej nadmiarem. Dlatego w leczeniu blizn atroficznych dobrym wyborem będą zabiegi oparte na zjawisku dermostymulacji. W przypadku blizn przerostowych najczęściej zaleca się ich wycięcie, jednak taki zabieg musi zostać odpowiednio dobrany przez profesjonalistów oraz właściwie wykonany, gdyż w przeciwnym wypadku taka procedura może wręcz pogorszyć stan skóry pacjenta.

Co na blizny - metody leczenia

W ostatnim czasie szczególną popularnością cieszy się zastosowanie lasera na blizny. Z jego pomocą można pozbyć się różnych rodzajów tego typu zmian. Laser jest w stanie, zarówno precyzyjnie wyciąć nadmiar tkanki, jak i wywołać w skórze efekt regeneracji i pobudzić fibroblasty do produkcji kolagenu, a tym samym wygładzić cerę i zniwelować atroficzne blizny na twarzy. Do jednych z najskuteczniejszych tego typu urządzeń należy laser nowej generacji CUTERA® EnlightenTM triplex. Jego ogromną zaletą jest możliwość ustawienia każdego parametru z osobna - tłumaczą eksperci Bieńkowscy Clinic. Oznacza to, że rodzaj zabiegu wykonywanego u pacjenta dostosowywany jest precyzyjnie do problemu oraz indywidualnych uwarunkowań. Najlepsze efekty uzyskuje się w przypadku blizn zanikowych, z użyciem soczewki MLA, która pozwala jednocześnie zwiększyć głębokość zabiegu, zmniejszając przy tym jego inwazyjność.

W przypadku blizn atroficznych bardzo dobre rezultaty można osiągnąć również dzięki zabiegowi lipotransferu, nazywanego też lipofillingiem. Polega na pobraniu od pacjenta komórek tłuszczowych metodą liposukcji, a następnie wszczepieniu ich w obrębie zmian zanikowych. Tak wprowadzona tkanka ulega ponownemu unaczynieniu, nie tylko wypełniając wgłębienia skóry, lecz także odżywiając ją. W celu uzyskania optymalnych rezultatów zabieg warto połączyć z iniekcjami osoczem bogatopłytkowym - wspomoże to procesy gojenia, dzięki czemu możliwe jest osiągnięcie bardzo dobrych rezultatów u osób, u których funkcja ta jest utrudniona, np. palaczy.

W przypadku zarówno blizn przerostowych, jak i atroficznych zaleca się też m.in. terapię światłem LED. System TriWings®, polecany przez ekspertów Bieńkowscy Clinic, pozwala na stymulację procesów zachodzących w skórze na poziomie mitochondriów. Pobudzając metabolizm w tkance, m.in. stymulując fibroblasty do wytwarzania białek budujących skórę, a przy tym redukując stres oksydacyjny, widocznie poprawia jej kondycję. Zabieg jest wykonywany bez naruszenia ciągłości skóry, dzięki czemu jest bezpieczny i właściwie bezbolesny.

Chcesz pozbyć się uciążliwych blizn na twarzy? Umów się na wizytę w Bieńkowscy Clinic i zapomnij o tym przykrym problemie!

Źródło artykułu:Materiał Partnera