Trwa ładowanie...
ycipk-3d0lga

Ból biodra - przyczyny i objawy. Jak leczyć ból w biodrze?

Ból w biodrze to stosunkowo częsta dolegliwość, która może nas dotknąć na praktycznie każdym etapie życia. Czasami ciężko jest go jednoznacznie zidentyfikować i bywa on wyjątkowo uciążliwy, dlatego warto zgłosić się do lekarza, który zaproponuje adekwatną metodę leczenia. Jakie są przyczyny i objawy bólu w biorze?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ból w biodrze to popularna dolegliwość. Jak jej przeciwdziałać?
Ból w biodrze to popularna dolegliwość. Jak jej przeciwdziałać? (Shutterstock.com)
ycipk-3d0lga

Przyczyny bólu biodra

Ból biodra to nieprzyjemna i problematyczna kontuzja, która powstaje w wyniku przeciążenia stawu biodrowego. Ból w biodrze zdecydowanie utrudnia nam codzienne funkcjonowanie, a przyczyny jej występowania są zróżnicowane i mogą wynikać z wielu czynników. Pamiętajmy, że poprawne rozpoznanie problemu jest już połową sukcesu na drodze do wyzdrowienia, a zdrowia nigdy nie należy bagatelizować.

Bóle biodra mogą występować na przykład podczas wzmożonej aktywności fizycznej i są one wynikiem obciążenia organizmu, dlatego kluczowy jest tu odpoczynek i kilka dni przerwy od treningów. Ból biodra z boku może nam też dokuczać z racji zbyt długiego spaceru lub obuwia źle dostosowanego do podłoża, jednak w tych przypadkach problem powinien ustąpić sam w ciągu kilku dni. Jeżeli objawy nie znikają, a dodatkowo pojawiają się inne, dużo poważniejsze symptomy, to powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z profesjonalistą.

ycipk-3d0lga

Choroby powodujące ból biodra

Ból w biodrze może wydawać się nieporozną kontuzją, jednak może być on także wynikiem wielu groźnych dla nas chorób. Przykładem może być zwyrodnienie stawu biodrowego, którego może doświadczyć praktycznie każdy z nas. W grupie ryzyka są na przykład osoby w podeszłym wieku, otyłe czy uprawiające sporty wyczynowe, a także ludzie z wadami postawy, predyspozycjami genetycznymi czy chorobami autoimmunologicznymi.

Zwyrodnienie stawu biodrowego oznacza osuszenie stawu z powodu uszkodzeń chrząstki stawowej czy degeneracji głowy kości udowej, co powoduje problemy w poruszaniu się i towarzyszące mu uczucie sztywności. Warto pamiętać, że ból może promieniować, tak więc nie będzie on zawsze wyczuwalny od razu w okolicach stawu biodrowego.

Ból w biodrze może powodować również zespół podrażnionego stawu biodrowego, która charakteryzuje się bólem w okolicy pachwin powstającym podczas ruchu. Najczęściej na taką dolegliwość cierpią osoby starsze, jednak oczywiście nie jest to regułą. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie odpoczynek i zapisanie się do fizjoterapeuty, co stopniowo zniweluje objawy i pozwoli nam wrócić do pełni zdrowia. Warto jednak zaznaczyć, że jeżeli ból biodra nie ustępuje lub objawy się nasilają to należy zgłosić się do lekarza, który zaproponuje optymalne rozwiązanie.

ycipk-3d0lga

Leczenie bólu biodra

Zapobieganie bólowi biodra jest wbrew pozorom stosunkowo proste: należy utrzymywać prawidłową masę ciała, regularnie uprawiać sport, odpowiednio dobierać treningi i ćwiczenia podczas wizyt na siłowni, a przede wszystkim dbać o odpowiednią dietę. Jeśli ta przykra dolegliwość stała się już częścią naszego życia i skutecznie utrudnia nam funkcjonowanie, to warto zgłosić się do lekarza ortopedy w celu wykonania serii adekwatnych badań.

Do walki z bólem biodra najczęściej stosuje się maści przeciwzapalne lub leki zapisane przez profesjonalistę, a w skrajnych przypadkach zwyrodnień bądź uszkodzeń stawu biodrowego może nas czekać operacja.

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-3d0lga

ycipk-3d0lga
ycipk-3d0lga