Ból biodra - przyczyny i objawy. Jak leczyć ból w biodrze?
Ból w biodrze to stosunkowo częsta dolegliwość, która może nas dotknąć na praktycznie każdym etapie życia. Czasami ciężko jest go jednoznacznie zidentyfikować i bywa on wyjątkowo uciążliwy, dlatego warto zgłosić się do lekarza, który zaproponuje adekwatną metodę leczenia. Jakie są przyczyny i objawy bólu w biorze?
Przyczyny bólu biodra
Ból biodra to nieprzyjemna i problematyczna kontuzja, która powstaje w wyniku przeciążenia stawu biodrowego. Ból w biodrze zdecydowanie utrudnia nam codzienne funkcjonowanie, a przyczyny jej występowania są zróżnicowane i mogą wynikać z wielu czynników. Pamiętajmy, że poprawne rozpoznanie problemu jest już połową sukcesu na drodze do wyzdrowienia, a zdrowia nigdy nie należy bagatelizować.
Bóle biodra mogą występować na przykład podczas wzmożonej aktywności fizycznej i są one wynikiem obciążenia organizmu, dlatego kluczowy jest tu odpoczynek i kilka dni przerwy od treningów. Ból biodra z boku może nam też dokuczać z racji zbyt długiego spaceru lub obuwia źle dostosowanego do podłoża, jednak w tych przypadkach problem powinien ustąpić sam w ciągu kilku dni. Jeżeli objawy nie znikają, a dodatkowo pojawiają się inne, dużo poważniejsze symptomy, to powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z profesjonalistą.
Choroby powodujące ból biodra
Ból w biodrze może wydawać się nieporozną kontuzją, jednak może być on także wynikiem wielu groźnych dla nas chorób. Przykładem może być zwyrodnienie stawu biodrowego, którego może doświadczyć praktycznie każdy z nas. W grupie ryzyka są na przykład osoby w podeszłym wieku, otyłe czy uprawiające sporty wyczynowe, a także ludzie z wadami postawy, predyspozycjami genetycznymi czy chorobami autoimmunologicznymi.
Zwyrodnienie stawu biodrowego oznacza osuszenie stawu z powodu uszkodzeń chrząstki stawowej czy degeneracji głowy kości udowej, co powoduje problemy w poruszaniu się i towarzyszące mu uczucie sztywności. Warto pamiętać, że ból może promieniować, tak więc nie będzie on zawsze wyczuwalny od razu w okolicach stawu biodrowego.
Ból w biodrze może powodować również zespół podrażnionego stawu biodrowego, która charakteryzuje się bólem w okolicy pachwin powstającym podczas ruchu. Najczęściej na taką dolegliwość cierpią osoby starsze, jednak oczywiście nie jest to regułą. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie odpoczynek i zapisanie się do fizjoterapeuty, co stopniowo zniweluje objawy i pozwoli nam wrócić do pełni zdrowia. Warto jednak zaznaczyć, że jeżeli ból biodra nie ustępuje lub objawy się nasilają to należy zgłosić się do lekarza, który zaproponuje optymalne rozwiązanie.
Leczenie bólu biodra
Zapobieganie bólowi biodra jest wbrew pozorom stosunkowo proste: należy utrzymywać prawidłową masę ciała, regularnie uprawiać sport, odpowiednio dobierać treningi i ćwiczenia podczas wizyt na siłowni, a przede wszystkim dbać o odpowiednią dietę. Jeśli ta przykra dolegliwość stała się już częścią naszego życia i skutecznie utrudnia nam funkcjonowanie, to warto zgłosić się do lekarza ortopedy w celu wykonania serii adekwatnych badań.
Do walki z bólem biodra najczęściej stosuje się maści przeciwzapalne lub leki zapisane przez profesjonalistę, a w skrajnych przypadkach zwyrodnień bądź uszkodzeń stawu biodrowego może nas czekać operacja.