FitnessBóle brzucha - somatyczne i trzewne

Bóle brzucha - somatyczne i trzewne

13.03.2006 13:36, aktualizacja: 15.03.2006 14:20

Bóle somatyczne są spowodowane podrażnieniem zakończeń nerwowych umiejscowionych w ścianie brzucha, otrzewnej ściennej (błona surowicza pokrywająca od wewnątrz jamę brzuszną), przestrzeni pazaotrzewnowej. Bóle trzewne powstają na wskutek wzrostu napięcia ścian lub skurczu mięśni gładkich jelit, dróg żółciowych, trzustkowych, moczowych lub wzrostu napięcia torebek otaczających narządy wewnętrzne (wątroba, trzustka, nerki itp.).

Bóle somatyczne

Bóle somatyczne są spowodowane podrażnieniem zakończeń nerwowych umiejscowionych w ścianie brzucha, otrzewnej ściennej (błona surowicza pokrywająca od wewnątrz jamę brzuszną), przestrzeni pazaotrzewnowej.

Bóle te mają charakter tępy lub ostry. Jednak występują stale, a nie okresowo jak w bólach kolkowych (trzewnych). Wyraźna jest też ich zależność od ułożenia ciała i od ruchów (pacjent stara się ograniczyć ruchy, aby nie nasilać bólów). Mogą też one nasilać się w czasie kichania i kaszlu. Pamiętać należy o tym, że oba typy bólów, somatyczne i trzewne, mogą występować łącznie, albo przechodzić jeden w drugi.

Bóle brzucha mogą wynikać nie tylko z powodu chorób narządów zlokalizowanych w jamie brzusznej, ale też występują w razie chorób o innej lokalizacji: w obrębie klatki piersiowej, rdzenia kręgowego i mózgu, zewnętrznych narządów płciowych. Mogą też być spowodowane zatruciami, chorobami metabolicznymi lub innymi czynnikami.

Bóle brzucha - trzewne

Bóle trzewne powstają na wskutek wzrostu napięcia ścian lub skurczu mięśni gładkich jelit, dróg żółciowych, trzustkowych, moczowych lub wzrostu napięcia torebek otaczających narządy wewnętrzne (wątroba, trzustka, nerki itp.).

Bóle te mają charakter kolki, nie są ściśle umiejscowione i najczęściej są zlokalizowane symetrycznie wzdłuż linii środkowej jamy brzusznej. Towarzyszą im nudności, wymioty, bladość, poty, bladość, niepokój ruchowy. Nasilają się w czasie spoczynku, słabną przy wykonywaniu ruchów.

Bóle te mogą promieniować od zmienionego chorobowo narządu do innych miejsc ciała (np. do szyi i w okolice mięśnia naramiennego przy chorobach przepony lub do okolicy łopatkowej i wyrostka mieczykowatego w chorobach jelita cienkiego i wstępującej części jelita grubego).