Pies saneczkuje? Oto co to oznacza
Na pierwszy rzut oka takie zachowanie pupila może kogoś rozbawić. Prawda jest jednak taka, że gdy pies zaczyna tak zwane saneczkowanie, natychmiast powinniśmy zwrócić na to uwagę. Może się skończyć wizytą u weterynarza!
Pies nie powie nam, co mu dolega. Dlatego musimy obserwować naszego pupila i z jego zachowania odczytywać ewentualne niepokojące sygnały - jednym z nich jest tak zwane saneczkowanie, czyli suwanie okolicą odbytu po ziemi.
- Może wyglądać zabawnie, ale świadczy o dyskomforcie psa. Jakie mogą być przyczyny saneczkowania u psa? Zatkanie lub zapalenie gruczołów okołoodbytowych. Po dwóch stronach odbytu znajdują się gruczoły, w których zbiera się płyn, który uwalnia się w niewielkiej ilości podczas każdorazowej defekacji - podaje na TikToku profil petsitters.pl.
Problem pojawia się, gdy ten płyn zaczyna się w gruczołach zbierać.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Tekla nie widzi i nie słyszy. Właścicielka z lekarzem stworzyli dla niej pomoc
- Z różnych przyczyn wydzielanie płynu może być hamowane. Przepełnione gruczoły odbytowe powodują ból i świąd - wyjaśnia profil petsitters.pl w mediach społecznościowych i wymienia kilka możliwych przyczyn.
Pierwszą z nich jest zapalenie intymne u suk, które wiąże się z pieczeniem i świądem. Powodem może być zaburzenie gospodarki hormonalnej, infekcja lub inne. Drugi możliwy powód, to pasożyty. Wydostawanie się członów tasiemców lub innych pasożytów powoduje uporczywy świąd. Dlatego pies może saneczkować po odrobaczeniu.
- W przypadku gdy zauważysz, że pies często i uporczywie saneczkuje, to sygnał, że warto skorzystać z pomocy specjalisty, żeby pomóc pupilowi pozbyć się dyskomfortu, a także upewnić się, że nic więcej nie zagraża jego zdrowiu - apelują twórcy profilu petsitters.pl.
Zatkane gruczoły u psa
Jeśli pojawiają się jeszcze jakieś wątpliwości odnośnie tego, czy gruczoły okołoodbytowe psa są zatkane, warto sprawdzić, czy nie ma on jednego z trzech objawów, jakie wyliczają twórcy profilu psiedobrepl na Tik Toku.
"Nieprzyjemny, rybi zapach - jeśli zauważysz, że z okolic ogona twojego psa wydobywa się intensywny, nieprzyjemny zapach, może to być znak, że gruczoły są przepełnione. Saneczkowanie - czy twój pies ciągnie tyłek po ziemi? To klasyczny znak, że coś nie jest w porządku z jego gruczołami okołoodbytowymi. Częste lizanie w okolicy ogona, jeśli pies często lizie lub gryzie okolice pod ogonem, może próbować złagodzić dyskomfort lub ból spowodowany przez pełne gruczoły" - czytamy pod filmikiem poświęconym tematowi.
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl