Borderline, czyli osobowość z pogranicza
Borderline - życie na huśtawce
To ona powoduje, że zupełnie nie panujesz nad swoimi emocjami i postępowaniem. Balansujesz na granicy, bo ryzyko masz wpisane w osobowość.
Zaburzenie borderline, potocznie nazywane jest chwiejną osobowością. Życie przypomina wtedy taniec na linie, bo nic nie jest przewidywalne. Trzeba się zmierzyć z częstymi napadami gniewu i zazdrości, zachwianym obrazem siebie i bliskich, stanami lękowymi, strachem przed odrzuceniem i zaangażowaniem się oraz ciągłym poczuciem samotności.
Osoba z borderline ma dobry humor, znakomicie się bawi, żeby za chwilę zacząć płakać i przeżywać jakieś przykre zdarzenie sprzed wielu lat, albo rozdrapywać problem, którego rozwiązanie może poczekać. Inni potrafiliby odłożyć go na później, ale nie osoba z tym zaburzeniem. Borderline powoduje bowiem, że zupełnie nie panujemy nad swoimi emocjami i postępowaniem. Do tego dochodzą stany depresyjne, skłonność do nadużywania alkoholu i narkotyków. Borderline ciągle podejmują ryzykowne zachowania, za szybko jeżdżą samochodem, czy uprawiają sporty ekstremalne. Muszą balansować na granicy, bo ryzyko mają wpisane w osobowość.
Tekst: Monika Doroszkiewicz
POLECAMY: CZY TO MOGĄ BYĆ POCZĄTKI DEPRESJI?