UrodaBotoks – opis zabiegu i jego efekty

Botoks – opis zabiegu i jego efekty

Botoks – opis zabiegu i jego efekty
Źródło zdjęć: © 123RF
26.06.2018 22:03, aktualizacja: 02.07.2018 13:11

Botoks to substancja, którą wykorzystuje się w zabiegach niwelujących powstawanie zmarszczek. Jego skuteczność jest bardzo wysoka, a popularność ciągle wzrasta. Czym jest botoks i czy jego stosowanie jest bezpieczne?

Botoks w medycynie estetycznej

Botoks w medycynie estetycznej wykorzystywany jest do profilaktyki i usuwania zmarszczek mimicznych twarzy. Botoks hamuje przewodzenie impulsów nerwowych, które wywołują skurcze mięśni twarzy. W efekcie ulegają paraliżowi i tracą zdolność kurczenia się, przez co skóra się nie marszczy, a zmarszczki znikają. Toksyna podawana jest w bardzo małym stężeniu, dlatego nie ma wpływu na inne elementy układu nerwowego poza okolicą, w której ją zastosowano. Unieruchomione zostają niewielkie fragmenty, dlatego reszta mięśni funkcjonuje normalnie.

Botoks pod oczy i na czoło – opis zabiegu

Zabiegi z wykorzystaniem botoksu przeznaczone są dla osób, które pragną wyeliminować problem zmarszczek, głównie mimicznych (na czole, ,,kurze łapki”, bruzdę między brwiami, zmarszczki dolnej powieki), ale także unieść opadające kąciki ust, podnieść policzki i powieki, czy pozbyć się zmarszczek na szyi. Zmarszczki mimiczne mogą się pojawić się już w bardzo młodym wieku, gdyż związane jest to ze spowolnionym działaniem fibroblastów po 26. roku życia oraz żywą mimiką twarzy. Wówczas stosowanie botoksu ma także charakter profilaktyczny. Podanie toksyny botulinowej nie wymaga żadnych szczegółowych badań diagnostycznych. Sam zabieg polega na wstrzykiwaniu botoksu przy użyciu jednorazowej strzykawki zaopatrzonej w bardzo cienką igłę do mięśni usytuowanych tuż pod skórą. Małą ilość preparatu precyzyjnie wstrzykuje się w wybrane partie twarzy. Zabieg trwa krótko około 15-20 minut, w zależności od liczby leczonych miejsc. Jest właściwie bezbolesny, ale czasem stosuje się krem znieczulający. Botoks jest jednym z droższych zabiegów usuwania zmarszczek. Musimy być przygotowane na wydatek rzędu 1000 zł (wszystko zależy od rodzaju preparatu, ilości ostrzykiwanych miejsc oraz samego gabinetu).

Botoks – efekty

Głównym efektem botoksu jest wygładzenie zmarszczek, poprawienie rysów twarzy i ujędrnienie skóry. Metoda ta pozwala na redukcję do 80% zmarszczek. Zmiany są widoczne w ciągu tygodnia od wykonania zabiegu. Skutki utrzymują się do 4-6 miesięcy, co uzależnione jest od indywidualnych uwarunkowań. Po upływie tego czasu powoli przywrócona zostaje ponownie pierwotna mimika twarzy, zaś po całkowitym ustąpieniu działania substancji, należy zabieg powtórzyć.

Botoks – przed i po

W celu uzyskania jak najlepszych efektów bezpośrednio po zabiegu należy unikać wahań temperatury otoczenia (przez pierwsze 48h niewskazane jest korzystanie z sauny, łaźni parowych, solarium)
. Miejsca iniekcji powinny być utrzymywane w szczególnej czystości i nie powinno się ich dotykać. Należy również powstrzymać się przed nadmierną mimiką twarzy. Zabiegi z użyciem botoksu to jedna z najbezpieczniejszych metod usuwania zmarszczek. Bardzo rzadko dochodzi do uczuleń. Powikłania to zwykle lekkie zaczerwienie lub niewielkie siniaki, które ustępują samoistnie, a także mdłości, gorączka, wymioty.

Botoks – przeciwwskazania

Ciąża, karmienie piersią, zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego, nadwrażliwość na wykorzystywane substancje całkowicie wykluczają skorzystanie z botoksu. Przed każdym zabiegiem należy skonsultować się z lekarzem, który podejmie decyzję o przeprowadzeniu zabiegu.