UrodaZmarszczki pod oczami – co warto wiedzieć o zmarszczkach mimicznych?

Zmarszczki pod oczami – co warto wiedzieć o zmarszczkach mimicznych?

Zmora większości kobiet, wróg numer jeden każdej cery – zmarszczki pod oczami. Jak twierdzą wszyscy lekarze, lepiej zapobiegać niż leczyć efekty, dlatego też warto poznać wroga zanim się pojawi. Czym dokładnie są zmarszczki mimiczne? Skąd się biorą zmarszczki i jakie są ich rodzaje?

Zmarszczki pod oczami – co warto wiedzieć o zmarszczkach mimicznych?
Źródło zdjęć: © 123RF

Zmarszczki mimiczne – co to takiego?

Zmarszczki to drobne, podłużne, załamania w skórze powstałe na skutek wielu czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Nadmierne oddziaływanie promieniowania słonecznego, nadużywanie używek (alkoholu, papierosów, narkotyków), nieodpowiednia dieta czy przyjmowane leki – to tylko niektóre z popełnianych błędów, które zostawiają swoje piętno na naszej skórze pod postacią zmarszczek, a na które mamy wpływ. Kluczową rolę odgrywa także wiek, gdyż jednym z głównych czynników powstawania zmarszczek jest utrata kolagenu którego z wiekiem mamy coraz mniej. Na stan cery wpływają także przebyte choroby, uwarunkowania genetyczne oraz przeżycia. Duża ilość uśmiechu czy smutku wpływa na tworzenie tak zwanych zmarszczek mimicznych.

Zmarszczki mimiczne – przyczyny powstawania

W głównej mierze zmarszczki mimiczne są spowodowane starzeniem się naszej skóry – utratą elastyczności i jędrności. Wszystko przez rozpad włókien kolagenu oraz elastanu, które są „stelażem” utrzymującym naszą cerę jędrną i odpowiednio napiętą. Zmarszczki mimiczne pod oczami lub w okolicach ust powoduje częste powtarzanie tych samych min (uśmiech, mrużenie oczu). Zmarszczki mimiczne najczęściej pojawiają się w trzech miejscach:

  • zmarszczki mimiczne na czole – to poziome lub pionowe, głębokie linie;
  • zmarszczki mimiczne w okolicach oczu – w głównej mierze powodowane przez mimikę naszej twarzy. Zaliczamy do nich kurze łapki (promieniste zmarszczki w kącikach oczu), zmarszczki pod oczami (spowodowane przesuszeniem skóry, gdyż w tej okolicy nie ma gruczołów potowych lub łojowych);
  • zmarszczki mimiczne w okolicach ust – poprzeczne zmarszczki ciągnące się od górnej do dolnej części wargi (lub odwrotnie).

Zmarszczki mimiczne powstają między 25. a 30. rokiem życia. Są to pierwsze zmarszczki, jakie możemy zaobserwować na naszej skórze. Powodują je powtarzające się ruchy mięśni twarzy (mrużenie oczu, uśmiech itp.). Z racji, że wiele naszych emocji odwzorowują oczy (np. uśmiech, gniew) zmarszczki pod oczami oraz w ich okolicach występują najwcześniej i najczęściej.

Zmarszczki pod oczami – jak sobie z nimi poradzić?

Zmarszczki pod oczami (również te mimiczne) są nieodłącznym elementem cyklu starzenia się skóry twarzy. Choć można im zapobiegać, prawdopodobnie i tak przyjdzie się nam z nimi zmierzyć. Wtedy warto sięgnąć po odpowiednie kremy pod oczy (głównie te o działaniu przeciwzmarszczkowym), kremy do twarzy oraz serum. W składzie powinny zawierać koenzym Q10, zbawienne dla skóry witaminę C i witaminę D oraz minerały. Najważniejsze to dobrać kosmetyk do typu skóry twarzy i rodzaju zmarszczek mimicznych. Liczy się regularność i dbałość o starannie wykonywaną codzienną pielęgnację twarzy.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (7)