Boże Narodzenie – ciekawostki historyczne
Boże Narodzenie to szczególny czas dla całego chrześcijańskiego świata, wokół którego narosło sporo teorii, domysłów i przekręconych historii. Oto kilka ciekawostek o Bożym Narodzeniu, które warto wiedzieć.
Boże Narodzenie – dlaczego 25 grudnia?
25 grudnia to data, która w kalendarzu chrześcijan przypisana została dniu narodzin Jezusa. Data jest jednak umowna, a wszystko to za sprawą walki z pogaństwem.
Kościół w swojej historii podejmował wiele prób wyparcia wierzeń pogańskich. Jedną z nich na ziemiach polskich było ustanowienie Nocy Świętojańskiej (Nocy Św. Jana) zamiast Nocy Sobótki w dniu przesilenia letniego. Również dzień Bożego Narodzenia miał wiele wspólnego z walką z wierzeniami, tym razem w bożków rzymskich. Dzień ten przypadł na moment przesilenia zimowego, gdy Rzymianie czcili boga słońca. Świętowanie narodzin Jezusa, jako "Światło świata" miało wyprzeć kult boga Sola.
Ciekawostką o dacie Bożego Narodzenia i jej zupełnej nietrafności jest to, że zapisy ewangeliczne jasno wskazują pastuszków jako pierwszych, którzy ujrzeli Dzieciątko. Tymczasem wypas trzody na tamtych ziemiach trwa maksymalnie od marca do listopada.
Boże Narodzenie – ciekawostka o Gwieździe Betlejemskiej
Święta Bożego Narodzenia nieodłącznie kojarzą się z Gwiazdą Betlejemską, która ponad 2000 lat temu miała doprowadzić do stajenki trzech króli ze Wschodu. Badania astronomiczne prowadzone przez wieki po dziś dzień wykazały, że mogło być to jedno z czterech zjawisk astronomicznych. Nie da się jednoznacznie wskazać, które na pewno nim było, gdyż sam rok Bożego Narodzenia nie jest potwierdzony w stu procentach. Ciekawostka naukowa o Bożym Narodzeniu mówi zatem, że może chodzić o:
- jakikolwiek meteor lub bolid,
- trzykrotną koniunkcję, czyli nałożenie się na siebie z perspektywy obserwatora na Ziemi, Jowisza i Saturna w 7 r p.n.e.,
- koniunkcję Marsa, Jowisza i Saturna w 6 w p.n.e.,
- wybuch supernowej w 5 w p.n.e., który widoczny był na niebie przez 76 dni (ta teoria jest jednak mało prawdopodobna, ponieważ nie współgra z innymi zapisanymi w ewangelii wydarzeniami, na przykład spisem powszechnym).
Co znaczy "Christmas", czyli Boże Narodzenie po angielsku?
Angielskie słowo Christmas to połączenie dwóch słów: Christ oraz mass, czyli "Chrystus" i "msza". Można więc śmiało wydedukować, że określenie to oznacza mszę na cześć Chrystusa.
Co ważne, słowo Christmas to skrót myślowy dla Christmas Day, określający tylko jeden dzień – 25 grudnia, podczas gdy w Polsce Świętami Bożego Narodzenia określa się cały okres świąteczny. Bierze się to stąd, że w krajach anglosaskich wszelkie uroczystości odbywają się tylko w tym jednym dniu.
Jak powstały najpopularniejsze kolędy na Boże narodzenie?
Ciekawostka o kolędach na Boże Narodzenie dotyczy dwóch najpopularniejszych utworów, międzynarodowej "Cichej nocy" i polskiej kolędy "Bóg się rodzi".
Większość znanych kolęd i pastorałek ma korzenie ludowe. "Cicha noc" powstała natomiast w 1818 roku w Austrii na podstawie słów Jesepha Mohra, wikarego z malutkiej parafii w Mariapfarr, a także muzyki Franza Xaviera Grubera, organisty z kościoła w Arnsdorfie. Kolęda po raz pierwszy została wykonana na dwa głosy w akompaniamencie gitary podczas pasterki w miejscowości Oberndorf bei Salzburg i szybko rozprzestrzeniła się w regionie. Kilkanaście lat później dotarła na dwór królewski w Berlinie. Jednak najważniejszą ciekawostką o tej kolędzie na Boże Narodzenie jest to, że została przetłumaczona na ponad 300 języków i dialektów.
Jeśli chodzi o "Bóg się rodzi" polską kolędę na Boże Narodzenie, ciekawostka dotyczy autorstwa i budowy utworu. Otóż twórcą słów do kolędy jest znany polski poeta Franciszek Karpiński, a oryginalnym tytułem "Pieśń o Narodzeniu Pańskim". Poeta stworzył utwór na zamówienie księżnej marszałkowej Izabeli z Czartoryskich Lubomirskiej. Premiera kolędy miała miejsce w 1792 roku w Starym Kościele Farnym w Białymstoku. Zachwyca przede wszystkim koncepcja i budowa tego utworu na Boże Narodzenie. Ciekawostką jest fakt, że bazuje na oksymoronach, które mają podkreślić niesamowity cud, który nastąpił tej nocy w stajence. Tekst kolędy składa się z pięciu zwrotek zakończonych znaną formułką ewangeliczną, wersów 8-zgłoskowych i rymów żeńskich.