FitnessButy na siłownię a buty do fitnessu - jakie wybrać?

Buty na siłownię a buty do fitnessu - jakie wybrać?

Buty na siłownię a buty do fitnessu - jakie wybrać?

11.11.2018 14:41

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Buty na siłownię to najważniejszy element stroju sportowego. Dobrze dobrane obuwie treningowe pozwoli pozbyć się niechcianych otarć, odcisków, a nawet kontuzji. Buty na siłownię muszą amortyzować stopę i ustabilizować jej ułożenie podczas ruchu. Podpowiemy, jakie buty wybrać, aby móc w pełni wykorzystać trening na siłowni.

Buty sportowe a rodzaj treningu

Buty sportowe należy wybierać w zależności od rodzaju treningu czy ćwiczeń. Jedne buty przystosowane są do biegania, inne do crossfitu, a jeszcze inne do fitnessu. Ćwicząc w nieodpowiednim obuwiu (np. klapkach, butach na koturnie) można nabawić się wielomiesięcznej kontuzji, która może uniemożliwić nam wykonywanie ćwiczeń. Zanim zdecydujemy się na zakup obuwia sportowego, zastanówmy się, w jakim celu je kupujemy i do jakiego rodzaju ćwiczeń powinny być dostosowane.

Buty na siłownię - na co zwracać uwagę kupując buty sportowe?

Buty sportowe powinny mieć kilka cech, dzięki którym trening będzie bezpieczny i przyjemniejszy. Po pierwsze, należy precyzyjnie dobrać rozmiar buta do stopy. Jeżeli but treningowy będzie zbyt ciasny, ruchy będą skrępowane i mogą pojawić się otarcia na skórze. Jeśli buty na silownię będą zbyt luźne, nie zapewnią pożądanej stabilizacji stopy podczas treningu.

Po drugie, trzeba zwrócić uwagę na obcas butów, czyli wysokość podwyższenia pod piętą. Zapewnia ono dodatkowe oparcie stopom i jest niezwykle pomocne przy wykonywaniu różnych ćwiczeń np. przysiadów. Ponadto odpowiednia wysokość podwyższenia pod piętą pomaga zniwelować dolegliwości bólowe stawów (zbyt niski obcas może przyczynić się do bólu w dolnym odcinku kręgosłupa; zbyt duży obcas może obciążać stawy kolanowe).

Po trzecie, należy wybierać buty antypoślizgowe. Buty na siłownię nie powinny mieć zbyt długiej cholewki, która może powodować otarcia na skórze.

Buty na siłownię - buty do podnoszenia ciężarów

Wybierając buty służące tylko i wyłącznie do treningu siłowego i podnoszenia ciężarów, warto zainwestować w liftery. Jest to sztywne obuwie sportowe, skórzane, idealnie dopasowane do stopy, z lekko podwyższoną piętą. Co więcej, ma sprzączkę, która umożliwia regulację i jeszcze lepsze dostosowanie do stopy trenującego. Cena butów do podnoszenia ciężarów to ok. 300-800 zł.

Buty na siłownię - buty sportowe do fitnessu

Buty do zumby czy fitnessu powinny być wykonane z naturalnych materiałów, które skutecznie odprowadzają ciepło. Ponadto, buty sportowe przeznaczone do zajęć fitness muszą być lekkie, stabilne i mieć dobrą przyczepność do podłoża. Na rynku dostępnych jest wiele odmian i kolorów butów sportowych. W sklepach stacjonarnych oraz sklepach internetowych znaleźć można specjalne buty do fitnessu, co ułatwia wybór.

Warto pamiętać, aby nie wybierać na siłownię butów przeznaczonych stricte do biegania. Tego rodzaju buty mają świetną amortyzację, która sprawdza się podczas biegu, ponieważ tłumi uderzenie stopy o twarde podłoże. W przypadku ćwiczeń na siłowni i podnoszenia ciężarów buty do biegania mogą nie zapewnić nam stabilności, a co za tym idzie, mogą przyczynić się do bolesnej kontuzji.

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (2)