Jak wybrać najlepsze buty do biegania?
Do wyboru i zakupu butów do biegania należy podejść bardzo poważnie, ponieważ odpowiednie obuwie zapewnia wygodę podczas aktywności fizycznej, a także minimalizuje ryzyko kontuzji. Przed wyborem konkretnego modelu butów do biegania warto określić biomechanikę stopy za pomocą testu wodnego.
19.09.2018 | aktual.: 18.12.2018 14:54
Czym kierować się przy zakupie butów do biegania?
Przed wyborem obuwia sportowego warto w pierwszej kolejności przyjrzeć się swojej stopie. Do tej sprawy należy podejść bardzo poważne, bowiem dobór odpowiednich butów do biegania zapewnia komfort treningu, a co ważniejsze — minimalizuje ryzyko kontuzji.
Przy zakupie obuwia sportowego warto wcześniej poznać swoją biomechanikę stopy, ponieważ ma ona duży wpływ na amortyzację i technikę biegania. Przy wyborze butów do biegania bardzo często można spotkać się z takimi terminami jak:
- Pronacja — to naturalny skręt stopy, jaki wykonujemy przy chodzeniu lub bieganiu. Niekiedy dobór niewłaściwego obuwia może skutkować kontuzjami przeciążeniowymi. Osoby, które mają płaskostopie, powinny wybierać buty ze wsparciem od wewnętrznej strony obuwia.
- Neutral — to prawidłowy ruch stopy, jaki wykonujemy przy chodzeniu lub bieganiu. Osoby, które wykonują taki ruch rozprowadzają ciężar ciała równomiernie, co można rozpoznać po tym, że stopa ustawiona jest w linii prostej z nogą. Najlepsze obuwie sportowe dla takich osób to buty amortyzujące.
- Supinator — to ruch stopy, który charakteryzuje się nadmiernym obciążeniem zewnętrznej części stopy. Biegacze, którzy zmagają się z tym problemem, powinni postawić na obuwie z dużą amortyzacją.
Osoby, które problem z określeniem swojego podbicia, powinny wykonać test wodny. Polega on na odciśnięciu swojej mokrej stopy na kartce papieru.
Rodzaje butów do biegania
Wyróżnia się kilka podstawowych typów butów do biegania. Zdecydowanie najlepszą i najbezpieczniejszą opcją jest dobór butów do nawierzchni. Biorąc pod uwagę to kryterium, można wyróżnić:
- Buty treningowe, które charakteryzują się bardzo dobrą amortyzacją. Przeznaczone są one do biegania po bardzo twardej nawierzchni, np. po chodniku.
- Buty startowe, które przeznaczone są dla osób startujących na różnego typu zawodach. Są one bardzo lekkie i dynamiczne. Polecane są przede wszystkim maratończykom.
- Buty terenowe, które stworzone zostały z myślą o osobach, biegających po lasach, polanach i innych terenach naturalnych. Zapewniają one wysokie poczucie stabilności i przyczepność.
- Buty lekkoatletyczne, które nazywane są fachowo kolcami. Przeznaczone są one dla zawodowców, którzy startują na stadionach lekkoatletycznych (o nawierzchni tartanowej). Co ciekawe, w kategorii tej można wyróżnić kilka typów kolców m.in. dla sprinterów i dla długodystansowców.