Trwa ładowanie...

Popularne treningi fitness. Ćwiczenia fitness w domu i na siłowni

Fitness jest rodzajem gimnastyki rekreacyjnej, który stał się jedną z popularniejszych form aktywności fizycznej wykonywanej na siłowni, a także w zaciszu domowym. Kluby fitnessu mają w ofercie różnorodne rodzaje ćwiczeń, więc wybór zależy tylko od indywidualnych potrzeb i możliwości.
Share
Trening fitness to rodzaj odchudzającej gimnastyki wzmacniającej mięśnie.
Trening fitness to rodzaj odchudzającej gimnastyki wzmacniającej mięśnie.Źródło: 123RF
d123no7

Fitness: co warto wiedzieć?

Początki fitnessu sięgają lat 70. ubiegłego stulecia. Pomysłotwórcą fitnessu był dr Kenneth Cooper, który opracowywał programy kondycyjne dla amerykańskich kosmonautów. Przeprowadził badania na tysiącach osób, które pozwoliły mu na stworzenie podstawowych zasad aerobiku.

Popularyzatorką fitnessu okazała się natomiast Jane Fonda, która podczas rehabilitacji wzięła udział w zajęciach gimnastycznych dla kobiet. Aktorka była tak zachwycona tą formą treningu, że otworzyła swój własny fitness klub - Fonda’s Studio w Los Angeles. Jej liczne występy w telewizji, wydawane książki, udzielane wywiady sprawiły, że fitness stał się jedną z popularniejszych form aktywności fizycznej na świecie.

d123no7

Trening fitness: crossfit

Crossfit to trening siłowy i kondycyjny, podczas którego rozwija się siłę i masę mięśniową. Crossfit jest mieszanką ćwiczeń aerobowych, kalisteniki oraz podnoszenia ciężarów.

Trening ten jest bardzo intensywny, więc wykonuje się go ok. 5-30 min. Trening crossfit wyrabia odporność krążeniową, oddechową, siłę i wytrzymałość mięśni oraz szybkość, sprawność, równowagę i rozciągliwość. Crossfit opiera się na konkretnym programie ćwiczeń, które wykonuje się w określonym czasie w określony sposób.

Fitness na trampolinach: jumping fitness

Jumping fitness to połączenie aktywności fizycznej z dobrą zabawą. Trening polega na skakaniu na trampolinie fitnessowej. Fitness na trampolinach jest idealnym treningiem dla osób odchudzających się, ponieważ przez godzinę ćwiczeń można spalić nawet do 1000 kcal. Skakanie na trampolinie angażuje wszystkie partie mięśni, wzmacnia mięśnie brzucha, pośladków, ud i grzbietu. Niewątpliwą zaletą fitness jumpingu jest brak obciążenia stawów przy intensywnym wysiłku.

d123no7

Fitness w rytm muzyki: zumba

Zumba to trening cardio, w którym wykorzystuje się elementy fitnessu i tańca latynoamerykańskiego. Zumbę opracował kolumbijski choreograf Alberto Perez w latach 90. ubiegłego stulecia. Zumba zyskała największą popularność w XXI wieku.

W treningu tym łączy się taniec z aerobikiem, w którym wykorzystuje się również ćwiczenia siłowe, jak przysiady czy wyskoki. W zumbie można odnaleźć elementy samby, hip-hopu, flamenco, tanga, cha-chy oraz tańca rodem z Bollywood. Efekty zumby są widoczne, jeśli trenuje się ją przynajmniej 30-60 minut, ok. 3 razy w tygodniu.

Trening fitness interwałowy: tabata

Tabata została opracowana przez japońskiego doktora Juzumi Tabatę, który współpracował z zawodnikami olimpijskimi. Tabata jest treningiem interwałowym, dzięki któremu szybko spala się tkanka tłuszczowa. Tabata poprawia wydolność tlenową i w znaczny sposób wpływa na uregulowanie metabolizmu.

Tabata to krótki trening fitness, ponieważ ćwiczenia trwają ok. 4 minut. W trakcie treningu wykonuje się 4 serie ćwiczeń, w których trzeba wykonać jak największą liczbę powtórzeń.

d123no7

Podziel się opinią

Share
d123no7
d123no7