FitnessTechnika biegania. Jak biegać prawidłowo?

Technika biegania. Jak biegać prawidłowo?

Prawidłowa technika biegania wpływa na komfort treningu, jego efektywność, a także minimalizuje ryzyko kontuzji. Podczas biegu powinniśmy zwracać uwagę nie tylko na ułożenie stóp, ale również na pozycję głowy, barków, ramion, tułowia i bioder. Jeśli dopiero zaczynamy swoją przygodę z aktywnością fizyczną, to powinniśmy zwrócić się o pomoc do trenera personalnego, który nauczy nas, jak biegać.

Technika biegania. Jak biegać prawidłowo?
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

20.09.2018 | aktual.: 18.12.2018 12:59

Technika biegu - dlaczego jest taka ważna?

Prawidłowa technika biegu ma wpływ na: komfort treningu i jego ekonomię. Poza tym niewłaściwa postawa ciała podczas każdej aktywności fizycznej zwiększa ryzyko kontuzji. Z tego powodu przed rozpoczęciem swojej przygody z bieganiem, powinniśmy nauczyć się prawidłowej techniki biegania, a dopiero potem przejść do systematycznego uprawiania joggingu.

Ustawienie poszczególnych części ciała podczas biegu

Wbrew pozorom prawidłowa technika podczas biegu to nie tylko odpowiednie ustawienie stóp. Równie ważne są inne części ciała: głowa, barki, ramiona, tułów, biodra i nogi.

  1. Głowa. Podczas biegu patrz prosto przed siebie, a głowę trzymaj prosto, nie kiwaj nią na boki, ani też nie opuszczaj w dół. Bardzo ważne jest także niespinanie mięśni twarzy.
  2. Barki i ramiona. Podczas biegu ręce powinny pracować wraz z ruchami ciała. Poruszaj nimi nie w poprzek tułowia, a w jednej linii — równolegle do ciała. Dłonie trzymaj na wysokości bioder, a łokcie zegnij pod kątem 90 stopni. Bardzo ważne jest to, by nie zaciskać dłoni, a je maksymalnie rozluźnić. Bardzo powszechnym błędem wśród biegaczy-amatorów jest unoszenie barków i ściąganie ramion do środka.
  3. Nogi. Podczas biegu zdecydowanie najtrudniej jest kontrolować ruchy nóg. Podstawą jest wysokie prowadzenie kolan i niewyciąganie stóp do przodu. Warto pamiętać, żeby nie stawiać stopy na pięcie, a na śródstopiu.
  4. Tułów i biodra. Podczas biegu postaraj się przez cały czas mieć proste plecy. Nie należy się garbić, a także wypychać klatki piersiowej za bardzo do przodu. Dodatkowo pochyl całe ciało do przodu, ale nie zostawiaj bioder z tyłu. W przeciwnym wypadku może to skutkować znacznym obniżeniem efektywności biegu.
  5. Stopy. Podczas biegu stopy odpowiadają za amortyzację wstrząsów, spowodowaną zetknięciem się ciała z podłożem. W ramach ciekawostki można podać, że stopy podczas lądowania na ziemi, mają za zadanie zamortyzować aż trzy razy więcej, niż w rzeczywiście ważymy. Z tego powodu ustawienie stopy podczas biegu jest tak bardzo ważne. Stopy należy stawiać na śródstopiu.
Komentarze (3)