FitnessCała prawda o kręgarstwie

Cała prawda o kręgarstwie

Często boli Cię kręgosłup. Podejrzewasz, że to może być wypadanie dysku. Rozważasz wizytę u kręgarza? Najpierw przeczytaj nasz tekst.

Cała prawda o kręgarstwie

13.03.2006 | aktual.: 28.05.2018 14:52

Najczęstszą przyczyną bólu pleców w okolicy pasa jest dyskopatia, czyli tzw. wypadanie dysków. Tak zwane, ponieważ dyski (chrząstki znajdujące się między kręgami kręgosłupa)
naprawdę nigdy nie wypadają w całości, lecz tylko się przemieszczają. Ale mogą wtedy uciskać rdzeń kręgowy lub wychodzące z niego korzenie nerwowe, powodując ból. Często nawet bardzo silny.

*Chwilowa ulga *Zabiegi kręgarzy polegają niemal wyłącznie na siłowym nastawianiu kręgów. W przypadku przemieszczenia się dysku takie ręczne „wstawienie” go na właściwe miejsce może rzeczywiście przynieść szybko ulgę. Po prostu przestaje on uciskać nerwy. Jednak poddawanie się zabiegom kręgarskim, podobnie zresztą jak stosowanie innych rodzajów terapii manualnych, jest tylko doraźnym naprawianiem sytuacji. Likwiduje w danej chwili ból, nie usuwa jednak jego przyczyny.

*Poważne następstwa *Ortopedzi twierdzą, że takie ręczne, siłowe nastawianie kręgosłupa zawsze powoduje mikrourazy, krwawienia w więzadłach okołokręgosłupowych. To zaś prowadzi do powstawania w nich blizn. Jeśli zabiegi kręgarskie będą powtarzane, blizny zaczną się nawarstwiać. A wtedy nie tylko przesunięty dysk, lecz także blizny uciskają na nerwy, powodując ból. W takim przypadku żadna terapia manualna już nie pomoże. Blizny można usunąć tylko operacyjnie.

*Ustal przyczynę bólu *Każda terapia powinna być poprzedzona dokładnymi badaniami diagnostycznymi. Najpierw należy sprawdzić, co i dlaczego boli, a dopiero potem stosować odpowiedniejsze leczenie. Tym bardziej, że przyczyny bólów kręgosłupa mogą być różne – od wspomnianej dyskopatii do nowotworów włącznie. Dlatego stosowanie terapii manualnej bez zrobienia co najmniej zdjęcia rentgenowskiego chorej części kręgosłupa jest niedopuszczalne, może mieć bowiem katastrofalne skutki.

*Nie ufaj amatorom *Wszelkie zabiegi manipulacyjne na kręgosłupie mogą wykonywać wyłącznie osoby mające do tego uprawnienia (ortopedzi, rehabilitanci,
fizjoterapeuci)
. Kręgarz amator może spowodować więcej szkód niż korzyści. Niestety, w Polsce kręgarstwo może uprawiać kto tylko zechce. Wystarczy zarejestrować taką działalność. Niepotrzebne są żadne uprawnienia. W innych krajach, np. w USA, osoby zajmujące się chiropraktyką (odpowiada mniej więcej naszemu kręgarstwu) legitymują się dyplomami szkół medycznych.

Dyskopatię trzeba leczyć Przyczyną dyskopatii jest przede wszystkim niesprawność gorsetu mięśniowego, czyli mięśni grzbietu i brzucha. Prowadzą do tego:

- brak ruchu, który powoduje, że mięśnie te wiotczeją i nie podtrzymują w odpowiedni sposób kręgosłupa;
- skrzywienia kręgosłupa, zwłaszcza boczne, które powstają najczęściej już w dzieciństwie.
Dyskopatii nie wolno bagatelizować. Ucisk przesuniętego dysku na nerwy rdzenia kręgowego może doprowadzić do niedowładu,
a nawet do całkowitego porażenia niektórych grup mięśni. Dlatego przy powtarzających się bólach pleców należy koniecznie zgłosić się do ortopedy. Jeśli ból jest bardzo silny, stosuje się (do czasu ustąpienia dolegliwości) leki przeciwbólowe, ciepłe okłady i kąpiele rozluźniające mięśnie. Są to jednak także tylko środki doraźne. W leczeniu dyskopatii najważniejsza jest specjalna lecznicza gimnastyka mięśni kręgosłupa.

(EB)
konsultacja: lek. med. Adam Kosim - ortopeda

* zobacz nasze artykuły na wap.orange.pl*

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)