Blisko ludziCały internet sprawdza dziś, kim jest Ida Lewis. Mówią o niej "najdzielniejsza Amerykanka"

Cały internet sprawdza dziś, kim jest Ida Lewis. Mówią o niej "najdzielniejsza Amerykanka"

Jeśli jeszcze nie uległeś sobotniemu trendowi, dzięki któremu nazwisko „Ida Lewis” jest jednym z najczęściej wpisywanych haseł w internecie, spieszymy z wyjaśnieniem. To amerykańska latarniczka, która urodziła się dokładnie 175 lat temu. I bohaterka dzisiejszego Google Doodle.

Cały internet sprawdza dziś, kim jest Ida Lewis. Mówią o niej "najdzielniejsza Amerykanka"
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Karolina Głogowska

25.02.2017 | aktual.: 25.02.2017 16:22

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zanim jednak trafiła do logotypu najpopularniejszej wyszukiwarki na świecie, zasłużyła się niezwykłym bohaterstwem w ratowaniu ludzi morza. Mała Ida, zamieszkująca wraz z rodziną w porcie Newport, od najmłodszych lat pomagała w utrzymaniu latarni Lime Rock, której oficjalnym opiekunem był jej ojciec, kapitan Ozeasz Lewis. Funkcję tę przejęła po nim w 1879 roku. Mimo konserwatywnej epoki, o dyskryminacji ze względu na płeć przy obejmowaniu ważnego stanowiska nie było mowy. Ida była nie tylko najlepszą pływaczką w okolicy. Nikt jak ona nie nadawał się do pełnienia tej funkcji.

Choć nie ma żadnych oficjalnych statystyk, które podawałyby dokładną liczbę ocalonych przez Idę osób, do dziś jest nazywana „najodważniejszą kobietą Ameryki”. W lokalnych archiwach gazet zachowała się między innymi informacja o jej brawurowej akcji ratowniczej, kiedy zimą 1881 roku wydobyła spod załamanego lodu dwóch marynarzy.

Dzielna latarniczka pełniła swoją funkcję do ukończenia 63 lat, zmarła w 1911 roku. Wcześniej została nagrodzona medalem przez U.S. Coast Guard, a latarnię, którą opiekowała się całe życie, nazwano na jej cześć „Ida Lewis Rock Light”.

To nie pierwszy raz, gdy Google Doodle oddaje cześć wspaniałej kobiecie. Wcześniej w logotypie znalazła się już Maria Skłodowska-Curie czy pisarka, Louisa May Alcott.

Obraz
© Google Doodle
Źródło artykułu:WP Kobieta
Komentarze (1)