ycipk-4cfig4

Cesarskie cięcie grozi astmą

Dzieci, które przyszły na świat przez cesarskie cięcie są bardziej narażone na zachorowanie na astmę do 3. roku życia – potwierdzają badania, o których informuje pismo „American Journal of Epidemiology”.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Cesarskie cięcie grozi astmą
(Thinkstockphotos)
ycipk-4cfig4

Dzieci, które przyszły na świat przez cesarskie cięcie są bardziej narażone na zachorowanie na astmę do 3. roku życia – potwierdzają badania, o których informuje pismo „American Journal of Epidemiology”. Zależność zaobserwowana przez naukowców z Norweskiego Instytutu Zdrowia Publicznego dotyczy szczególnie maluchów nie obciążonych dziedzicznym ryzykiem astmy i alergii.

Badacze przeanalizowali dane zebrane wśród ponad 37 tys. norweskich dzieci do 3. roku życia. Dotyczyły one metody porodu oraz występowania u maluchów nawracających infekcji dolnych dróg oddechowych, świszczącego oddechu i astmy.

Okazało się, że dzieci, które przyszły na świat przez cesarskie cięcie (zaplanowane lub wynikające z nagłej potrzeby) były nieco bardziej narażone na wystąpienie astmy w wieku 36 miesięcy, niż dzieci urodzone siłami natury. Związek ten był silniejszy w przypadku maluchów nieobciążonych dziedzicznym ryzykiem alergii i astmy – u dzieci kobiet bez atopii (tj. genetycznie uwarunkowanej nadmiernej reakcji na różne substancje obecne w środowisku) ryzyko astmy było wyższe o 33 proc.

ycipk-4cfig4

Metoda porodu nie miała natomiast wpływu na ryzyko infekcji dolnych dróg oddechowych czy świszczącego oddechu.

Autorzy pracy podejrzewają, że za zwiększoną podatność do astmy u dzieci, które przyszły na świat przez cesarskie cięcie, mogą odpowiadać zmiany w rozwoju układu odporności spowodowane opóźnioną kolonizacją jelit przez florę bakteryjną. Innym prawdopodobnym powodem może być częstsze występowanie u tych maluchów poważnych schorzeń oddechowych w pierwszych tygodniach życia.

(PAP/ma)

POLECAMY:

ycipk-4cfig4

* Naturalnie czy cesarka?*

* "Cesarka" może być przyczyną alergii*

* "Cesarka" zmienia DNA dziecka**
<br **Astma może utrudniać naukę czytania
*

Polub WP Kobieta
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-4cfig4

ycipk-4cfig4
ycipk-4cfig4