Trwa ładowanie...
d3aak86

Cesarskie cięcie grozi astmą

Dzieci, które przyszły na świat przez cesarskie cięcie są bardziej narażone na zachorowanie na astmę do 3. roku życia – potwierdzają badania, o których informuje pismo „American Journal of Epidemiology”.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Cesarskie cięcie grozi astmą
(Thinkstockphotos)
d3aak86

Dzieci, które przyszły na świat przez cesarskie cięcie są bardziej narażone na zachorowanie na astmę do 3. roku życia – potwierdzają badania, o których informuje pismo „American Journal of Epidemiology”. Zależność zaobserwowana przez naukowców z Norweskiego Instytutu Zdrowia Publicznego dotyczy szczególnie maluchów nie obciążonych dziedzicznym ryzykiem astmy i alergii.

Badacze przeanalizowali dane zebrane wśród ponad 37 tys. norweskich dzieci do 3. roku życia. Dotyczyły one metody porodu oraz występowania u maluchów nawracających infekcji dolnych dróg oddechowych, świszczącego oddechu i astmy.

Okazało się, że dzieci, które przyszły na świat przez cesarskie cięcie (zaplanowane lub wynikające z nagłej potrzeby) były nieco bardziej narażone na wystąpienie astmy w wieku 36 miesięcy, niż dzieci urodzone siłami natury. Związek ten był silniejszy w przypadku maluchów nieobciążonych dziedzicznym ryzykiem alergii i astmy – u dzieci kobiet bez atopii (tj. genetycznie uwarunkowanej nadmiernej reakcji na różne substancje obecne w środowisku) ryzyko astmy było wyższe o 33 proc.

d3aak86

Metoda porodu nie miała natomiast wpływu na ryzyko infekcji dolnych dróg oddechowych czy świszczącego oddechu.

Autorzy pracy podejrzewają, że za zwiększoną podatność do astmy u dzieci, które przyszły na świat przez cesarskie cięcie, mogą odpowiadać zmiany w rozwoju układu odporności spowodowane opóźnioną kolonizacją jelit przez florę bakteryjną. Innym prawdopodobnym powodem może być częstsze występowanie u tych maluchów poważnych schorzeń oddechowych w pierwszych tygodniach życia.

(PAP/ma)

POLECAMY:

d3aak86

* Naturalnie czy cesarka?*

* "Cesarka" może być przyczyną alergii*

* "Cesarka" zmienia DNA dziecka**
<br **Astma może utrudniać naukę czytania
*

Podziel się opinią

Share

d3aak86

d3aak86
d3aak86