Trwa ładowanie...
30-06-2014 14:46

Chemiczka, która stworzyła kamizelkę kuloodporną

Stephanie L. Kwolek, chemiczka, córka polskiego emigranta, która ponad pięć dekad temu wynalazła kevlar, włókno stosowane do produkcji kamizelek kuloodpornych, zmarła w wieku 90 lat.

Chemiczka, która stworzyła kamizelkę kuloodpornąŹródło: facebook.com/DuPont
d2kpeo7
d2kpeo7

Stephanie L. Kwolek, chemiczka, córka polskiego emigranta, która ponad pięć dekad temu wynalazła kevlar, włókno stosowane do produkcji kamizelek kuloodpornych, zmarła w wieku 90 lat.

W połowie lat sześćdziesiątych, pracując dla firmy DuPont, pani Kwolek miała za zadanie opracować syntetyczny materiał, który mógłby stanowić lżejszą, bardziej oszczędną alternatywę dla metalowych wzmocnień w oponach samochodowych. W trakcie badania chemiczka natknęła się na zaskakujący związek - krystaliczny ciekły roztwór, który może być przekształcony w zaskakująco silne włókna. Spośród nich najbardziej znany jest kevlar.

Kevlar jest pięć razy mocniejszy niż stal i znalazł wiele zastosowań. Używa się go produkcji łodzi, samolotów i bardzo wytrzymałego sprzętu sportowego. Wpleciony do tkanin sprawia, że rękawice rzeźnika i wyposażenie drwala dają znaczącą ochronę. Wreszcie, substancja stosowana jest w odpornych na kule i dźgnięcia kamizelki noszone przez policjantów i innych przedstawicieli służb mundurowych.

Stephanie Kwolek urodziła się 31 lipca 1923 roku w New Kensington. Jej ojciec Jan Chwałek był polskim emigrantem.

d2kpeo7

Jako dziecko chciała zostać projektantką mody. W 1946 roku otrzymała tytuł licencjata w dziedzinie chemii w Margaret Morrison Carnegie College, szkoły dla kobiet związanej obecnym Uniwersytetem Carnegie Mellon w Pittsburghu. Ze względu na brak funduszy na szkołę medyczną zaczęła pracować w firmie DuPont i wyspecjalizowała się w polimerach.

(fot. Wikipedia)
Źródło: (fot. Wikipedia)

Kwolek przeszła na emeryturę w 1986 roku. W 1995 roku wpisano ją na prestiżową listę the National Inventors Hall of Fame. W 1996 roku została nagrodzona National Medal of Technology. Była członkiem Narodowej Rady Badawczej oraz Akademii Nauk USA. Podczas swej wieloletniej pracy została posiadaczką 28 patentów.

Na podstawie ustoday.com/(gabi/mtr), kobieta.wp.pl

d2kpeo7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2kpeo7