Blisko ludziChemiczka, która stworzyła kamizelkę kuloodporną

Chemiczka, która stworzyła kamizelkę kuloodporną

Chemiczka, która stworzyła kamizelkę kuloodporną
Źródło zdjęć: © facebook.com/DuPont

30.06.2014 14:46, aktual.: 30.06.2014 15:19

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Stephanie L. Kwolek, chemiczka, córka polskiego emigranta, która ponad pięć dekad temu wynalazła kevlar, włókno stosowane do produkcji kamizelek kuloodpornych, zmarła w wieku 90 lat.

Stephanie L. Kwolek, chemiczka, córka polskiego emigranta, która ponad pięć dekad temu wynalazła kevlar, włókno stosowane do produkcji kamizelek kuloodpornych, zmarła w wieku 90 lat.

W połowie lat sześćdziesiątych, pracując dla firmy DuPont, pani Kwolek miała za zadanie opracować syntetyczny materiał, który mógłby stanowić lżejszą, bardziej oszczędną alternatywę dla metalowych wzmocnień w oponach samochodowych. W trakcie badania chemiczka natknęła się na zaskakujący związek - krystaliczny ciekły roztwór, który może być przekształcony w zaskakująco silne włókna. Spośród nich najbardziej znany jest kevlar.

Kevlar jest pięć razy mocniejszy niż stal i znalazł wiele zastosowań. Używa się go produkcji łodzi, samolotów i bardzo wytrzymałego sprzętu sportowego. Wpleciony do tkanin sprawia, że rękawice rzeźnika i wyposażenie drwala dają znaczącą ochronę. Wreszcie, substancja stosowana jest w odpornych na kule i dźgnięcia kamizelki noszone przez policjantów i innych przedstawicieli służb mundurowych.

Stephanie Kwolek urodziła się 31 lipca 1923 roku w New Kensington. Jej ojciec Jan Chwałek był polskim emigrantem.

Jako dziecko chciała zostać projektantką mody. W 1946 roku otrzymała tytuł licencjata w dziedzinie chemii w Margaret Morrison Carnegie College, szkoły dla kobiet związanej obecnym Uniwersytetem Carnegie Mellon w Pittsburghu. Ze względu na brak funduszy na szkołę medyczną zaczęła pracować w firmie DuPont i wyspecjalizowała się w polimerach.

Kwolek przeszła na emeryturę w 1986 roku. W 1995 roku wpisano ją na prestiżową listę the National Inventors Hall of Fame. W 1996 roku została nagrodzona National Medal of Technology. Była członkiem Narodowej Rady Badawczej oraz Akademii Nauk USA. Podczas swej wieloletniej pracy została posiadaczką 28 patentów.

Na podstawie ustoday.com/(gabi/mtr), kobieta.wp.pl

POLECAMY:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (3)
Zobacz także