Chroń się przed negatywnym działaniem toksyn
W ciągu roku nasz organizm gromadzi nawet do 8 kilogramów toksyn. Badania naukowe dowodzą, że niektóre substancje pochodzenia naturalnego mają zbawienny wpływ na oczyszczanie wątroby z toksyn, co realnie wspiera jej pracę.
09.05.2014 | aktual.: 09.05.2014 12:43
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
W ciągu roku nasz organizm gromadzi nawet do 8 kilogramów toksyn. Badania naukowe dowodzą, że niektóre substancje pochodzenia naturalnego mają zbawienny wpływ na oczyszczanie wątroby z toksyn, co realnie wspiera jej pracę.
Źródłem toksyn mogą być: domowe detergenty (chemikalia do sprzątania domu i prania), powietrze (spaliny, dym tytoniowy), woda pitna, używki (alkohol, papierosy).
Detoks po zimie
Dietetycy nie mają wątpliwości - sezon zimowy odciska najgorsze piętno na naszym zdrowiu. Brak ruchu, smażone, tłuste jedzenie poprawiające humor w pochmurne, zimne miesiące, przetworzone jedzenie. Nasz organizm potrzebuje nie tylko witamin i świeżych produktów, ale i stopniowego detoksu. Możesz go przeprowadzić w w naturalny, niewymagający głodówki sposób, sięgając po ogólnodostępne warzywa, owoce i zioła. Tylko pamiętaj, że posiłki warto popijać dużą ilością wody mineralnej.
Zimą dostarczamy organizmowi najwięcej toksyn, bo częściej niż zwykle sięgamy po wysoko przetworzoną żywność, tłuste potrawy, kawę i inne używki. Nagromadzenie szkodliwych składników powoduje uczucie senności, częstsze choroby, cera staje się szara, a paznokcie i włosy łamliwe. Dobrym sposobem na oczyszczenie jest zastosowanie diety detoksowej. Trzeba jednak wiedzieć, po jaką żywność sięgnąć, aby nie wyrządzić jeszcze więcej szkód w organizmie. Dr Anna Lewitt, dietetyk z Centrum Treningu Osobistego i Dietetyki – EGO wymienia trzy zasady, których należy się trzymać, aby detoks przyniósł oczekiwane rezultaty.
Za oczyszczanie organizmu z toksyn odpowiedzialna jest wątroba. To właśnie tu, oprócz składników odżywczych, trafiają substancje chemiczne pochodzące z przetwarzanych pokarmów, leków, alkoholu czy nawet kosmetyków. Ludzka wątroba w erze cywilizacyjnego postępu potrzebuje oczyszczania tak samo, jak każdy inny organ naszego ciała, np. jelito. W ciągu jednej minuty przez wątrobę przepływa nawet do 1,5 litra krwi, która czeka na oczyszczenie.
Wsparcie dla wątroby
Badania naukowe dowodzą, że niektóre substancje pochodzenia naturalnego mają zbawienny wpływ na oczyszczanie wątroby z toksyn, co realnie wspiera jej pracę. Substancją taką jest np. chlorofil, którego najbogatszym znanym źródłem jest chlorella, jednokomórkowa alga. Chlorofil korzystnie oddziałuje na błony śluzowe przewodu pokarmowego stanowiące naturalną barierę przed przedostawaniem się substancji toksycznych z przewodu pokarmowego bezpośrednio do krwiobiegu. Ponadto ściana komórkowa chlorelli zawiera sporopolleinę, unikalną substancję, która wiąże metale w sposób nieodwracalny i w ten sposób jest wydalana z organizmu.
Doskonałym wsparciem wątroby jest też wyciąg z karczocha. Zawarte w liściach karczocha substancje aktywne stymulują wytwarzanie żółci i działają ochronnie na komórki wątroby. dzięki czemu przyspieszają usuwanie toksycznych produktów przemiany materii z organizmu. Również cholina pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu wątroby. Ponadto, wspomagając metabolizm lipidów, zapobiega stłuszczeniu się wątroby.
- Przy stresującej pracy, niezdrowej diecie i braku aktywności fizycznej niemożliwe jest uchronienie się przed negatywnym skutkiem wszechobecnych toksyn. Dlatego warto wspomóc wątrobę poprzez dostarczenie jej substancji, które realnie pomogą w oczyszczaniu organizmu, takich jak cholina, substancje zawarte w chlorelli i wyciągu z karczocha. One w połączeniu ze zdrową dietą, ruchem i zdrowym stylem życia pomogą w utrzymaniu stężenia toksyn na bezpiecznym poziomie – mówi dr inż. Katarzyna Okręglicka, specjalista w zakresie żywienia człowieka i dietetyki, pracownik naukowy w Zakładzie Medycyny Zapobiegawczej i Higieny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Toksyny utrudniają odchudzanie
Datego rozpoczynając walkę z zbędnymi kilogramami, powinniśmy zacząć od detoksykującej diety - inaczej bardzo trudno jest "ruszyć" z odchudzaniem.
Najprostsze sposoby to: unikanie dużych dawek kofeiny, alkoholu oraz produktów wysokotłuszczowych oraz wysokowęglowodanowych - daje to bardzo pozytywne efekty dla zachowania zdrowia oraz stabilnej masy ciała. Poleca się natomiast zwiększenie spożycia warzyw, owoców, najlepiej w postaci surowej, lub samodzielnie przyrządzonych soków.
Na podstawie hkstrategies.pl/(gabi/mtr), kobieta.wp.pl
ZOBACZ TAKŻE:
Co szkodzi naszemu zdrowiu? Zaskakujące fakty i mity