FitnessCiasto na stole, choince i w oknach. Świąteczny piernik warto zagnieść już teraz

Ciasto na stole, choince i w oknach. Świąteczny piernik warto zagnieść już teraz

Podobno najlepszy piernik staropolski powinno się przygotować około pięć tygodni przed świętami, a upiec na kilka dni przed Bożym Narodzeniem. Ciasto musi dojrzeć by zachwycić niepowtarzalnym smakiem. W związku z tym zostało już niewiele czasu na to, by go przygotować. Nic nie stoi na przeszkodzie, by przy okazji troszeczkę się pobawić.

Ciasto na stole, choince i w oknach. Świąteczny piernik warto zagnieść już teraz
Źródło zdjęć: © Fotolia

Poniżej prezentujemy kilka kreatywnych pomysłów na to, jak stworzyć wspaniałe piernikowe dekoracje, które będą ozdobą świątecznego stołu. Podamy również kilka ciekawostek na temat tego niezwykłego ciasta.

To odpowiedni czas na piernik
Nie ma lepszego sposobu na prawdziwie świąteczną atmosferę, niż przygotowanie piernikowego ciasta wspólnie z dziećmi. Niepowtarzalny aromat korzennych przypraw, roznoszący się po całym domu sprawi, że pomimo nieprzyjemnej pogody za oknem poczujecie się jak w środku śnieżnej zimy. Liczą się oczywiście odpowiednie składniki. Prawdziwy, złocisty miód i korzenne przyprawy rozcierane w moździerzu to podstawa ciasta. Nazwa piernik wywodzi się od staropolskiego "pierny" czyli pieprzny, co znaczy, że nie powinno się oszczędzać na dodatkach. Jeśli chodzi o kształty ciasteczek, to do najpopularniejszych w Polsce wciąż należą serduszka i gwiazdki, jednak świat zwojowały pochodzące z Wielkiej Brytanii piernikowe ludziki. Warto więc zaopatrzyć się w odpowiednie foremki lub wykrawać ciekawe kształty nożem. Jeśli wypiekanie ciasteczek nie jest twoją mocną stroną, zawsze możesz je kupić, a sama zajmiesz się tradycyjnym ciastem.

Domowa, świąteczna atmosfera murowana
Nie ma lepszego sposobu na prawdziwie świąteczną atmosferę niż przygotowanie piernika wspólnie z dziećmi. To nie tylko doskonała okazja do zabawy, ale i szansa, by nauczyć je czegoś ciekawego. Kultywując tradycję wspólnego przygotowywania świątecznych dekoracji i potraw sprawisz, że święta będą magiczne. Poza ciastem można pokusić się o nieco inne, ale równie smaczne wypieki. Mała piernikowa chatka przyozdobiona lukrem i ulubionymi łakociami będzie nie lada zadaniem nie tylko dla dzieci, ale i również rodzica. Warto zawczasu zaopatrzyć się w odpowiednie foremki, w które będziecie mogli wcisnąć ciasto przed upieczeniem. Przyjmuje się, że piernikowe ozdoby choinkowe powinny mieć nie więcej niż pół centymetra grubości. Przy domku lub innych większych ozdobach może to być centymetr, a nawet więcej.

Słodki lek na żołądek
Toruńskie, gdańskie i szczecińskie pierniki swego czasu słynęły na całym świecie ze swojego niepowtarzalnego aromatu i oryginalnych kształtów. Kiedyś były lekiem na przeziębienie i problemy żołądkowe, a także symbolem bogactwa. Przyprawy, których używano do ich produkcji były sprowadzane z dalekich krajów, a przez to strasznie drogie. Przyjmuje się, że po upieczeniu pierniki powinno się przechowywać kilka dni przed podaniem, dlatego dobrze jest wrzucić je do szczelnej puszki lub słoika. Dzięki temu zachowają smak i odpowiedni aromat. Piernik został stworzony do tego, by przetrwać długie podróże lądowe, tak więc kilka dni w zamknięciu nie stanowią dla niego problemu.

Obraz
© Wikimedia Commons CC BY-SA | Mateuszgdynia/wikimedia/CC BY-SA 4.0

Piernik najlepiej smakuje w towarzystwie
Idealnymi dodatkami do pierników są orzechy, czekolada, skórka pomarańczowa oraz wszelkiego rodzaju dżemy. Piernikowe domki i tradycyjne wypieki to doskonała okazja do łączenia tych smaków. Przyjmuje się, że surowe ciasto powinno być zwarte, choć niektórzy preferują gęstą, choć płynną konsystencję. Jeśli zależy ci na uzyskaniu ciemnego koloru masy, to możesz dodać do niej trochę kakao. Dzięki temu zmieni się nie tylko jego barwa, ale zyska również interesujący smak.

Choć piernik nie należy do tradycyjnych potraw wigilijnych, to jego zapach jak najbardziej kojarzy się ze świętami. Aromatyczne ciasto o pięknej, brązowej barwie jest ozdobą każdego świątecznego stołu. Już niedługo dojrzewająca masa zajmie swoje miejsce w lodówce lub spiżarni i będzie przypominać o tym, że święta są coraz bliżej.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (6)