Cilest
08.09.2015 10:17, aktual.: 01.12.2015 22:01
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Cilest to tabletki antykoncepcyjne, których głównym składnikami są etynyloestradiol i norgestimat.
Cilest – informacje ogólne
Cilest to tabletki antykoncepcyjne, których głównym składnikami są etynyloestradiol i norgestimat. Podstawowym działaniem preparatu jest zatrzymanie procesu jajeczkowania. Dodatkowo Cilest zmienia postać śluzu szyjkowego oraz błony śluzowej trzonu macicy, dzięki czemu plemniki nie przedostają się do komórki jajowej, a ta w razie zapłodnienia nie może osiąść i rozwijać się. Stosowany doustnie.
Cilest – stosowanie
Preparat Cilest należy zacząć zażywać w pierwszy dzień okresu (moment rozpoczęcia terapii nie powinien nastąpić później niż w piąty dzień miesiączki). Tabletki należy zażywać przez kolejnych 21 dni (jedna na dobę o tej samej porze), a następnie po tym czasie następuje tydzień przerwy w stosowaniu leku.
Cilest – skutki uboczne
Tak jak w przypadku innych preparatów tego typu, możliwe jest wystąpienie skutków ubocznych. Wśród nich najczęściej pojawiają się: wahania wagi, nudności, wymioty, bóle głowy, bóle piersi i grzybica pochwy. Rzadziej odnotowano takie objawy jak nadciśnienie tętnicze, migrena, kamienica żółciowa, uszkodzenie nerwu wzrokowego.
Cilest – przeciwwskazania
Tabletki antykoncepcyjne Cilest nie powinny być przyjmowane przez kobiety cierpiące na nowotwór piersi i wątroby. Oprócz tego tabletki przeciwwskazane są w przypadku zaburzeń kardiologicznych, przebytej żółtaczki, toczenia rumieniowatego i nadciśnienia tętniczego.
Przed stosowaniem
Przed zastosowaniem tabletek antykoncepcyjnych Cilest należy skonsultować się ze swoim lekarzem oraz wykonać wszystkie podstawowe badania ginekologiczne.